Eksik diş depresyona neden oluyor!

06 Aralık 2018, 13:07
Eksik diş depresyona neden oluyor!

Bazı nedenlerden dolayın eksilen dişlerin yaşam kalitesini olumsuz etkilediğini biliyor muydunuz? Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bu durumu Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Utku Üretürk sizler için açıkladı.

Diş kaybı kısa sürede giderilmediğinde fonksiyon kaybının yanı sıra çeşitli ruhsal sorunlara da neden olur. Ciddi sorunlara neden olmasa bile dış görünüş olarak kişiyi etkileyen diş kaybı bir süre sonra ağız kokusuna iltihaplanmaların yaşanmasına sebep olur. Dolgu yaptırılarak giderilmeye çalışıldığında bile düzenli ağız ve diş bakımı yapılmadığı sürece boşluğa yapılan her çalışma kalıcı olarak bir fayda sağlamaz.

Uzmanı Dr. Utku Üretürk diş eksikliğinin neden olacağı durumları sıraladı. Ayrıca Üretürk bu durum için en sağlıklı alternatif yolun İmplant olduğunun da altını çizdi. Ancak her uzmanın olduğu gibi Üretürk'te devamında sağlıklı bir ağız bakımı yapılması gerektiğini vurguladı. 

İŞTE DİŞ EKSİKLİĞİNİN GETİRDİĞİ DİĞER ZARARLAR

- Öncelikle dış görünüşü etkileyen eksik diş, yanak ve dudakların içe doğru çökmesine neden olur. Ayrıca zayıf bir görünüme neden olan eksik diş yaşlı bir görünüme sebep olur.

- Diş zincirinin zayıflamasına neden olan eksiklik, diş devrilmesine, çürümesine, eğrilmesine ve azalmasına neden olur. Çiğneme fonksiyonun olumsuz etkiler.

- Çene kemiğinin daha fazla çalışmasını sağlayan bu eksiklik eklemlerde ağrıya sese ve kilitlenmelere neden olur. 

- Eksik diş estetik görünümü olumsuz etkilediğinden ve yüzün orantısal sistemini bozduğundan, ruhsal bozukluklara sebebiyet verir. Günlük yaşamı olumsuz etkilediğinden kişinin gülme yemek yeme ve toplum içinde rahat etmesini engeller.

- Eksik diş kilo almaya neden olur. Bunun sebebi ise çiğnenmeden yiyecekler yutulduğunda ve bu yiyecekler mide tarafından tam öğütülmediğinden kilo aldırır.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar