Bağışıklık sisteminin zayıf olduğunu gösteren işaretler nelerdir? Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler hangileridir?

15 Aralık 2019, 08:57
Bağışıklık sisteminin zayıf olduğunu gösteren işaretler nelerdir? Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler hangileridir?

Mevsim geçişlerinde ve özellikle kış aylarında artan virüs ya da bakterilerden dolayı zayıflayan bağışıklık sistemi birçok hastalığa davetiye çıkarır. Vücudun temel taşı olan bağışıklığa dair merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki bağışıklık sisteminin zayıf olduğunu gösteren işaretler nelerdir? Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler hangileridir? Tüm bu soruların cevapları haberin detayında...

Bağışıklık sistemi vücudun koruma kapısına benzetilir. Bu sistem vücuda giren tüm bakteri, parazit ve hücreleri kontrol eder. Zararlı olanlara karşı harekete geçerek vücudun deforme olmasına izin vermez. Alerjik reaksiyonlara karşı oldukça hassas olan bu sistem vücudun koruma kalkanı olduğundan yeterli miktarda vitamin ve mineral depo etmelidir. Çünkü bağışıklık sistemi zayıfladığı an vücudun hastalıklı hücrelere karşı gardı düşer. Çok kısa sürede hastalanmaya başlar. Hatta kanser hastalıklarına bile zemin hazırlar. Ancak bağışıklığın zayıflaması gözle görülen bir durum değildir. Farklı belirtilerle ortaya çıkan bağışıklık sisteminin zayıflığı bazı hastalıklarında belirtileri ile aynıdır. Bu yüzden belirtiler kendini gösterir göstermez bir uzmana başvurmakta fayda var. Aksi halde bağışıklık sistemi zayıflığı sanıldığı kadar normal bir sağlık durumu değildir. 

bağışıklık sistemi

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN ZAYIF OLDUĞUNU GÖSTEREN İŞARETLER NELERDİR?

- Sık sık tekrarlanan üst solunum yolu hastalıkları,

- Mantar enfeksiyonun cilt yüzeyinde yaygınlaşması ayrıca cilt yüzeyinin hassas olması,

- Kronik sendrom haline gelen yorgunluğun giderek artması,

- El ve ayak soğukluğu,

- Vücut organlarındaki fonksiyonlarının komplikasyonlarının azalması,

- Düzenli beslenilmesine rağmen alınan vitamin ve minerallerin yeterli miktarda vücuda dağılmaması,

- Ağız içerisinde artan enfeksiyon ve bakteri sağlıklı hücrelerin mutasyona uğrayarak tümöre yol açar. En hafif belirtisi aft ve uçuklar olmasına rağmen en ağırı ise kanserdir.

Bağışıklık sistemi

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NASIL GÜÇLENDİRİLİR?

- Vücut yeterli miktarda dinlenmediğinde stres hormonları yüksek derecede çalışır. Bu da kişinin agresif ve yorgun olmasına neden olur. Akabinde ise bağışıklığın zayıflamasına ve hastalıklara karşı direnç azalır. Uzmanlar bunun için düzenli uykunun şart olduğunu vurguluyor. 

- Yapılan araştırmalarda günlük 30 dakikalık egzersiz bağışıklığın güçlenmesinde etkili olduğu ortaya çıkarıldı. Aynı zamanda bu egzersizler iyi bir uyku ortamı için hormonların salgılanmasını da destekler.

- Ruhsal hastalıklardan en tehlikelisi depresyondur. Çünkü depresyon kişinin kendini huzursuz hissetmesi ve bunun sonucunda da düzenli yaşan kalitesini olumsuz etkiler. 

- Ayrıca uzmanlar günlük bazı besinlerin tüketilmesi gerektiğini ve bu besinleri alışkanlık haline getirilmesi gerektiğini belirtiyor. 

bağışıklık sisteminin zayıflığını gösteren işaretler

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN BESİNLER 

ZEYTİN

Bağışıklığı güçlendirmede en etkili besin zeytindir. Uzmanlar içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde zeytinin kolesterolden kan basıncına kadar hemen hemen tüm komplikasyonlara iyi geldiğini belirtiyor. Ayrıca demir oranı yükse olan zeytin bağışıklık sitemindeki zararlı bakterilerle savaşan hücreleri 3 kat daha güçlendirir. 

zeytin

BADEM

İçerdiği alkali maddesi bağışıklık için oldukça önemlidir. Bu madde vücutta E vitamini etkisi yapar bu yüzden bağışıklığın güçlendirmenin yanı sıra hastalıklara savaşmasına yardımcı olur. Ara öğünde 10 tane tüketerek günün kalan kısmını daha dinç geçirmeye yardımcı olur.

badem

YUMURTA

Alerji etkisi dışında yumurta vücudun ihtiyacı olan proteinin yüzde yüzünü karşılar. Kas ve kemik güçlendirmesinden beyin sağlığına kadar etkili olan yumurtayı uzmanlar düzenli tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Amino asit bakımından zengin olan yumurta bağışıklık sistemini için vazgeçilmez besinler arasındadır.

Yumurta

YER FISTIĞI

Polifenol doğada bulunan en güçlü antioksidandır. Yer fıstığı bu madde bakımından oldukça zengin olduğundan uzmanların düzenli ama yeteri miktarda tüketilmesi gerektiğini belirtiyor. Alerji testi yapıldıktan sonra her hafta bir avuç tüketebilirsiniz.

Yer Fıstığı

YOĞURT ZENCEFİL

Güçlü bir antioksidan olan zencefil, hücrelerin yapısını koruyarak bakteri ve virüslere karşı mutasyona uğramalarını engeller. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun direncini artırır. Enfeksiyonları önlemek için ideal besin olan zencefil, yoğurtla beraber tüketildiğinde etkisi daha da artar. Bir parça zencefili soyun yıkayın bir küçük kase yoğurtla beraber blendrdan geçirin. Bu karışımı günde bir kez tüketin.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
13 Yorum Var
 • niğdeli 1 yıl önce Şikayet Et
  Uzman mı istiyorsunuz Hz. Muhammed (S.A.V.) hayatına bakın. Kahvaltıda 7 zeytin yemek sünnettir.
  Cevapla
 • Meliha 8 ay önce Şikayet Et
  Doğru haklısın
 • zafergülten 1 yıl önce Şikayet Et
  peki,badem yerine kayısı çekirdeği yesek olmuyor mu,onun kilosu ucuz.
  Cevapla
 • Bahtiyar 5 ay önce Şikayet Et
  Kayısı çekirdeğinde siyanür olduğu için tüketilmesi tavsiye edilmez.
 • ÇORUMLU 5 ay önce Şikayet Et
  Kayısı çekirdeğinin bazen acısı satılıyor, gerçek malatya kaysı çekirdeği tatlı olanı yiyebilrsiniz fakat acı olanın içinde siyanür etkisi yapan zehirli bir madde var fazla tüketilmesi halinde ölüme bile yol açabilir.Dikkatli olmak lazım. ATASÖZÜ: HER KAYSININ İÇİ YENMEZ
 • Türkiye sevdalısı 5 ay önce Şikayet Et
  bunu bilen bilir malatyanın zeki insanlarının temelinde kaysı ve kaysı çekirdeği vardır havası ve suyundan dolayı malatya kayısısının başka yerde yetişmemesi ile alakalıdır orda kayısı denilmez esas adı gaysi gurutulmuşuna da gün gurusu gabık mişmiş denir
 • SEVGİ 5 ay önce Şikayet Et
  BENCE KAYISI çekirdeği de olur hem onun içinde B17 vitamini var ki o kanseri engelleyen en önemli faktör Malatya da çok tüketildiğinden kanser vakası orda çok az
 • Filiz 1 yıl önce Şikayet Et
  Kesinlikle kayısı cekirdegi
 • İsmail 1 yıl önce Şikayet Et
  Sanırım bademin fiyatından haberiniz yok veya tuzunuz oldukça kuru... Güldürmeyin insanı günde 10 ayda 300 badem insaf yahu....
  Cevapla
 • Gurbet 5 ay önce Şikayet Et
  Almanya da 200 gram Badem 12.- TL, Türkiye de daha ucuz olmasi gerekiyor.
 • Engin 5 ay önce Şikayet Et
  Her gün borç dert ağzından sigarası eksik olmayanlar, yararlı yiyecekleri alacağı zaman pahalı oluyor(!). Marketler zincirinde 150-200 gram badem 15 TL, zıkkım içeceğine haftada bir paket badem ye. Örnekler çoğaltılabilir.
 • Hülya 8 ay önce Şikayet Et
  Sen kendine üzül demek o kadar paran yok
 • Gerçekçi 8 ay önce Şikayet Et
  Bunu yazanlar kendileri yiyebiliyorsa namerdim. ''Dediğimi tutun ama gittiğim yoldan gitmeyin'' misali.
Yorumların Tümünü Okuyun