Çiğ sarımsağın faydası var mıdır? Her sabah bir tane çiğ sarımsak yutarsanız...

12 Nisan 2019, 08:17
Çiğ sarımsağın faydası var mıdır? Her sabah bir tane çiğ sarımsak yutarsanız...

Doğada bulunan en etkili antibiyotik olan sarımsağın çok ağır koku bıraktığından dolayı çoğu kişi tarafından tüketilmez. Ancak uzmanlar ilaçlardan bin kat daha faydalı olan sarımsağın gün içerisinde en az bir kez tüketilmesini tavsiye ediyor. Peki her sabah bir tane çiğ sarımsak yutarsanız ne olur? Araştırmalara konu olan sarımsak hakkında önceden hiç duymadığınız faydalarını derledik.

Sarımsak yüzyıllar öncesinde keşfedilmiş en sağlıklı besindir. Asya kıtasında yetiştirilen öncelerde tıbbı tedavilerde kullanılan sarımsak diğer kıtalara yayıldıkça kullanım alanı da genişlemiştir. Ülkemizde Kastamonu'da yetiştirilen sarımsağın birçok hasatlığa faydası var. Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanan raporda her insanın günlük tüketmesi gerek besin listesinin ilk sırasında alan sarımsağı çoğu insan kokusundan dolayı tüketmez. İçeriğinde selenyum, germanyum, kükürt, aminosit gibi minerallerin yanı sıra A, B1 ve C vitaminleri bulunmaktadır. Çok güçlü antioksidan özelliği olan sarımsak vücudun adeta yenilenmesini desteklerken hastalık ve kansere karşı vücudu koruyan etkili bir besindir. Bölünmeden çiğ bir şekilde yutulduğunda koku yapmaz. Ancak sarımsak içeriğinde asit barındırdığı için tüketmeden bir dahiliye doktorunda görünmekte fayda var.

SARIMSAK YUTMAK ZAYIFLATIR MI? ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

sarımsak

HER SABAH BİR TANE ÇİĞ SARIMSAK YUTARSANIZ NE OLUR?

- Çiğ halde tüketildiğinde enfeksiyonlu hücrelerle daha etkili baş eder. Özellikle sindirimdeki serbest radikalli hücreleri temizlemede etkili olan sarımsak, mide ve bağırsak hastalıklarının yaşanma riskini azaltır.

- Bazı besinler damar içerisinde yağ birikimine neden olur bu da zamanla damarların tıkanmasına sebebiyet verir ve kalp hastalıkları riskini artırır. Ancak sarımsak içerdiği trombositler sayesinde birikin bu yağların temizleyerek kalp damar sağlığını korur.

ENDER SARAÇ'TAN SARIMSAK ÇAYI TARİFİ İÇİN TIKLAYIN

çiğ sarımsak

- Kan hücrelerini dengeleyen sarımsak şeker, tansiyon ve kolesterol seviyesini dengeler. Yapılan araştırmalarda sarımsak çiğ halde tüketildiğinde vücuda karışma oranı daha hızlıdır. Bu yüzden veriği faydaları kısa zamanda gösterir.

- Solunum yollarında sıklıkla yaşanan hastalıkları önlemenin en etkili yolu da sarımsaktır. Sarımsak bağışıklık sistemini güçlendirerek stres, yorgunluk, grip ve üst solunum yolu hastalıkları önler. 

her gün çiğ sarımsak yutmak

- Bir kaşık bal ile beraber tüketilen çiğ sarımsak mide asidini dengeler. Ayrıca ağız kokusunu önler. Bu bilgi çok az kişi tarafından bilinir. Ağız kokusuna genellikle yemek borusu, tükürük ve mide de biriken enfeksiyonlar neden olur. Bal sarımsağın kokusunun bastırarak yemek borusu, tükürük ve mide de biriken enfeksiyonlu hücrelerin sayısını azaltır. 

- Vücudun genelindeki hücrelerin DNA yapısını koruyarak tümör oluşumu önler. Böylece kanser olma ihtimalini aza indirir. Bu özelli özellikle meme kanseri, akciğer ve bağırsak kanserlerinde etkilidir. Uzmanlar aile öyküsünde kanser olan kişilerin bol bol sarımsak tüketmesini öneriyor.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
5 Yorum Var
 • murrat 1 ay önce Şikayet Et
  yutarken dikkat edin boğazınızda kalabiliyor
  Cevapla
 • murat 1 ay önce Şikayet Et
  Yutarken dikkat edin bogazınızda kalma ihtimali var ben yaşadım boğuluyordum.
  Cevapla
 • abdurahman samur 1 ay önce Şikayet Et
  Allah'a şükürler olsun ki ben ol bol çiğ olarak tüketiyorum hiçde şikayetçi değilim çok da faydasını gördüm bazıları kokusundan rahatsız oluyormuş ama zehirli sigara içip sağı solu rahatsız edenler düşünsün
  Cevapla
 • BeYzAdE 1 ay önce Şikayet Et
  Tüm insanları kendinizden uzaklaştırırsınız.. : )
  Cevapla
 • Herdem 1 ay önce Şikayet Et
  beyzade ne bılır bayramı lop lop ıcer ayranı