Pasaport başvurusu nasıl yapılır? Hızlı vize başvurusu nasıl yapılır?

15 Şubat 2020, 16:28
Pasaport başvurusu nasıl yapılır? Hızlı vize başvurusu nasıl yapılır?

Vize almak için önce pasaporta sahip olunması gerekmektedir. Pasaport başvurusu nasıl yapılır? Schengen vizesi ücretleri ne kadardır? İşte, 2020 yılının Schengen vizesi hakkında detaylı bilgileri...

Schengen vizesi, Schengen Bölgesine gitmeye ve ziyaret etmeye yönelik vize türüdür. Avrupa seyahatleri bu vize sayesinde engel olmaktan çıkmaktadır. Genelde ücreti, Euro veya dolar karşılığı TL olarak nakit kabul edilen Schengen vizesi, nasıl alınır? Schengen vizesi için gerekli evraklar nelerdir? Merak ettiğiniz bilgilere sayfamızın içeriğinden ulaşabilirsiniz...

Schengen vizesi nasıl alınır?

SCHENGEN VİZESİ NASIL ALINIR?

Schengen Vizesi, Schengen bölgesi dahilinde 90 güne kadar seyahat etme hakkını tanımaktadır. Vize onaylanması durumunda pasaport ile birlikte kargoya verilmektedir. Kargonun dağıtım bedeli olarak da 10 euro alınmaktadır. Bazı durumlarda vize alımlarını hızlandırmak için VIP gibi hizmet bedeline ihtiyaç duyulursa, ekstra 75 dolar civarı bir tutar talep edilmektedir. 

Schengen vizesi nasıl alınır?

SCHENGEN VİZESİ ÜCRETLERİ NE KADARDIR?

Schengen vize ücretleri ülkeden ülkeye farklılık göstermekle birlikte genellikle Schengen vize ücreti  60 euro olarak belirlenmiştir. Schengen vizesi 0-12 yaş arası çocuklar (12 yaşını doldurmasından bir gün öncesine kadar) ücretsiz olduğu kabul edilmiştir. 6-12 yaş arası Schengen vize ücreti yarı ücret 35,00 euro'dur. 12 yaş üstü 60 euro'ya tabidir.

Schengen vizesi için gerekli evraklar

SCHENGEN VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Başvuru formu; Shengen vizesinin türünü belirtmelidir.

Vize talebinde bulunma dilekçesi; Schengen vizesine başvurunun dilekçe ile talep edilmesidir.

Schengen vizesi için gerekli evraklar

Pasaport; Son on yılında alınan bir pasaport olmalı.

Biyometrik fotoğraf; fotoğrafın 35 x 45 cm ebatında ve iki tane olması gerekmektedir. Yeni çekilmiş olmasına dikkat edilmeli.

Başvuru sahibinin kimlik fotokopisinin ön ve arka yüzü fotokopisi; Yeni kimlikler için çipli olması ve TC numarası olması yeterlidir ancak eski kimliklerle başvurulacak ise TC kimlik numarası ve fotoğraf bulunması zorunludur.

Schengen vizesi için gerekli evraklar

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği; adres bilgilerinin ve aile bilgilerinin tamamı yer almak zorundadır.

Başvuru sahibinin banka hesap dökümü; başvuru sahibinin banka hesap dökümü son üç ayı kapsamalıdır.

Başvuru sahibinin ek gelir belgesi; taşınabilir ya da taşınamaz malların beyanı bildiren belge sunulmalıdır.

Çalışma durumunu gösteren belge; başvuru sahibinin çalışma durumu gösteren belgenin çalışılan yerden alınması gereklidir. 

Seyahat sağlık sigortası; seyahat tarihinden bir gün önce başlaması ve seyahat dönüş tarihinden bir gün sonra sona ermesi yeterli olacaktır.

Schengen vizesi için gerekli evraklar

Seyahat bilgileri ve konaklama bilgileri; seyahatin nedeni ve seyahat süresince nerede olunacağına ilişkin uçak bileti rezervasyonu, otel rezervasyonu, okul veya seminer davet mektubu, eğer ziyaret amaçlı gidilmişse davet mektubu ve bu mektupta belirtilen açık ev adresi ve iletişim numarası olmalıdır.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar