Doğal güzellikleriyle her daim konuşulan şehirlerden olan Eskişehir’e bir seyahat düşünüyorsanız, şehri daha yakından tanımak isteyebilirsiniz. Peki, Eskişehir'in neleri meşhurdur? Eskişehir'de nereler gezilir? İşte, adım adım Eskişehir rotası...

Öğrenci şehri olarak bilinen Eskişehir, ekonomik açıdan makul olduğu kadar sessiz sakin bir şehir olmasıyla da ünlüdür. Başkent Ankara'ya yaklaşık 2 saat 41 dakikalık mesafede olan Eskişehir'e, Ankara- Eskişehir yolundan araç ile rahat ulaşım olduğu kadar tren yoluyla da aynı kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır. İstanbul- Gebze otoyolundan Eskişehir'e ise yaklaşık 3 saat 43 dakika kadar yol kat edilmektedir. Eskişehir'e seyahat etmek isteyenlere özel bilgilere haberimizin içeriğinden göz atabilirsiniz...

Eskişehir

ESKİŞEHİR'DE NE YEMELİYİM?

Balaban Köfte

Izgarada pişirilen köfteler küçük doğranmış, et suyu üzerine domates sos ve yoğurt dökülerek ıslatılmış pidelerin üzerine yerleştirilir. Eskişehir'de Balaban Köfteden tatmayı ihmal etmeyin.

Çibörek

Kırım Tatarlarının çok iyi bildiği ve yaptığı Çibörek, Türk mutfağına da yerleşmiştir. Açılan yuvarlak hamur içine soğan ile karıştırılmış kıyma koyulduktan sonra kızgın yağda kızartılır.

Mercimekli Bulgur Pilavı

Mercimekli bulgur pilavını duydunuz mu? Bulgur ve yeşil mercimeğin harika tat uyumunun ortaya çıkardığı lezzete doyamayacaksınız.

Kuzu Sorpa

Adı etin suyuna verilen Kuzu Sorpa'nin içersinde; kuzu kuşbaşı, tereyağı, soğan, yoğurt, yumurta, un ve taze nane kullanılmaktadır. Bol vitaminli bu çorbayı kış aylarında tüketmeyi ihmal etmeyin.

Tavşan Güveci

Tavşan eti sevenlere özel ev yapımı tavşan güveci, Eskişehir mutfağında denemesi gereken bir yemek türüdür.

ESKİŞEHİR'DE NEREYİ GEZEBİLİRİM?

Tarihi Odunpazarı Bölgesi

En eski yerleşim yeri olan Odunpazarı semti restore edilmiş eski evleri, butik otelleri, müzeleri, çeşme, kafe ve restoranları ile çok güzel bir yerdir. 

Cumhuriyet Tarihi Müzesi

Kurtuluş Savaşı sonrasındaki gelişim dönemini belgelerle topluma anlatmak amacıyla yapılan Cumhuriyet Müzesi, müzeseverlerin kaçırmaması gereken bir etkinlik olacaktır.

Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı

Sazova Parkı aynı zamanda Bilim, Sanat ve Kültür Parkı’yla bilinmektedir. Eskişehir-Kütahya yolu üzerinde yer alan park, çocuklu ailelerin çok güzel vakit geçirebileceği bir yerdir.

Kurşunlu Cami ve Külliyesi

Çoban Mustafa Paşa’nın 1525 yılında yaptırdığı külliyenin camisi şehrin önemli dini merkezlerinden biri olan Kurşunlu Cami ve Külliyesi, görülmeye değer tarihi yapılar arasındadır.

Porsuk Çayı ve Adalar

Eskişehir’in Porsuk Çayı üzerinde gondol veya bot gezintisi yapabilir, sevdiklerinizle keyif dolu anlar geçirebilirsiniz.

Antik Yazılıkaya Kenti

Antik Yazılıkaya Kenti, tarihi yapısıyla fotoğraf tutkunlarının ilgisini çekmektedir. Yazlıkkaya Köyü'nde yer almaktadır.

Eskişehir Kaplıcaları

Kış mevsimine özel kaplıca arayışında olanlar, Eskişehir'e bir tur ayarlayabilir. İstanbul'a yaklaşık 4, Ankara'ya ise 3 saat olan Eskişehir'de kaplıca tatilinizi gerçekleştirebilir ve bütçenize uygun konaklama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

İLİŞKİLİ HABER

Ballıkayalar Tabiat parkı nerede? Ballıkayalar nasıl gidilir? Giriş ücreti ne kadar?

İLİŞKİLİ HABER

Kışın gidilebilecek en güzel kayak merkezleri ve otelleri

İLİŞKİLİ HABER

Alanya gezilecek yerler neler? Alanya'da muhafazakar tatil nasıl yapılır?

İLİŞKİLİ HABER

Gerede Arkut Dağı Kayak Merkezi'ne nasıl gidilir? Bolu'da gidilecek yerler

İLİŞKİLİ HABER

Pasaport başvurusu nasıl yapılır? Hızlı vize başvurusu nasıl yapılır?

BİR YORUM YAPIN 0