Bursa'da mahkeme kararını verdi! 'Ben yoksam sen hiçsin' demek boşanma sebebi...

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, "Sen ancak benim paramla varsın, ben yoksam hiçsin" cümlesini eşini aşağılamak manasına geldiğini haklı bir boşanma nedeni olarak gördüğüne karar verdi.

Evliliğinde sorunlar yaşayan bir çift, karşılıklı boşanma davası açınca mahkeme erkeğin davasını kabul gördü. Davalı, karşı davacının kararı temyiz etmesiyle beraber Yargıtay 2. Hukuk Dairesi emsal nitelikte karar aldı.

Eşinde aşağılamanın boşanma nedeni olduğunun dikkat çekildiği kararda şu ifadelere yer verildi: "Davacı-karşı davalı kadın, evlilik birliğinin sarsılması hukuki sebebine dayalı olarak boşanma talebinde bulunmuş, davalı-karşı davacı erkek karşı davasıyla zina hukuki sebebine dayalı boşanma istemiştir. Mahkemece davacı-karşı davalı kadının davasının reddine, davalı-karşı davacı erkeğin ise boşanma talebinin kabulüyle tarafların boşanmalarına karar vermiştir. Yapılan yargılama ve toplanan delillerden, davalı-karşı davacı erkeğin eşini 'Sen ancak benim paramla varsın, sen ben yoksam hiçsin' diyerek aşağıladığı ve eşine yönelik süregelen fiziksel şiddetinin olduğu anlaşılmaktadır. Bu durumda davacı-karşı davalı kadının evlilik birliğinin temelinden sarsılması hukuki sebebine dayalı boşanma davasının ispatlandığının kabulü gerekir. O halde davacı-karşı davalı kadının boşanma davasının kabul edilmesi gerekirken, yetersiz gerekçe ile reddine karar verilmesi doğru olmayıp bozmayı gerektirmiştir. Temyiz edilen hükmün yukarıda gösterilen sebeple bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir."

Yargıtay'dan emsal karar! Sadakatsiz eş tazminat ödeyecek

İLİŞKİLİ HABER

Yargıtay'dan emsal karar! Sadakatsiz eş tazminat ödeyecek

BİR YORUM YAPIN 0