Birdenbire çıkan ateş karşısında ne yapacağını bilmeden uygulanan müdahale ateşi düşürmekten ziyade ateşin yükselmesine bile neden olabilir. İlaç kullanmadan uygulayabileceğiniz bitkisel çözüm önerileri ile ateşi düşürebilirsiniz. Peki ateşlenme karşısında doğru müdahale nasıl edilir? Ateş düşürücü bitkisel formüller! İşte İbrahim Saraçoğlu'ndan bitkisel ateş düşürücü tarifler...

Vücudun enfeksiyonlarla savaşmasıyla ortaya çıkan ateş, özellikle de küçük yaştaki çocuklarda görüldüğü zaman anne ve babalar tarafından ister istemez paniğe yol açabiliyor. Vücut ısısının 36 derecenin üzerinde olması ateşlenmenin belirtisi olarak karşımıza çıkarken bu panik karşısında aileler ne yapacağını bilemeyebiliyor. Bu rahatsızlık bazı zamanlarda ise vücudun üretmiş olduğu bir savunma mekanizması işlevinde de olabiliyor. Özellikle de bebeklik döneminde görülen ateşin bir hastalık değil de rahatsızlığın temsili olarak vücudun gösterdiği bir tepki olarak algılamak daha doğrudur. Ateşi bu şekilde değerlendiremeyen endişeli anne ve babaların kafalarında beliren en sık soru, 'Böyle durumlarda ateş hafifse bile doktora mı götürmeleri gerektiği yoksa ateşe evde mi müdahale edilmeli?'dir. Bebeklik ve çocukluk döneminde sıklıkla görülebilen bir rahatsızlık olan ateşlenmenin hangi durumlarda tehlikeyi oluşturduğunu ve ateşin çıkma nedenlerini sizler için araştırdık. Eğer çocuğunuzun vücut ısısını ölçtüğünde en fazla 37 dereceye kadar çıktıysa evde uygulayabileceğiniz doğru yöntemlerle de ateşini düşürebilirsiniz. Çocuklarda ateş nasıl düşürülür? İlaç almadan ateş düşer mi? Bebeklerde ateşin çıkma nedenleri ve ateş düşürmede en etkili tarifler...

BEBEKLERİN VÜCUT ISISI KAÇ OLMALI? BEBEKLERDE ATEŞLENME NEDENİ:

Yetişkinlere göre vücut ısıları daha yüksek olan bebeklerde normal kabul edilen seviye 35-37 ile 35-37,5 olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Bebeklerde 38 önemli bir sınır ve çok hafif ateş var demektir. Bebeğin ateşi 38,5 a çıktığında ilk olarak menenjit sonrasında da diğer hastalıklardan şüphelenilebilir.

Bebeğin uzvuna göre ateş seviyesini değerlendirecek olursak; Kulak 38 derece, alın 37,5 derece, koltukaltı 37,3 derece ve makatta 38 derece olması yüksek ateşin göstergesidir.

BEBEKLERDE ATEŞ SEBEPLERİ:

İSHAL

ORTA KULAK İLTİHABI

DİŞ ÇIKARMA EVRESİ

GRİBAL ENFEKSİYONLAR

BULAŞICI HASTALIKLAR

SİRKELİ SU ATEŞ DÜŞÜRÜR MÜ? OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

ateş düşürücü bitkisel çözümler

ATEŞ DÜŞÜRMEK İÇİN ETKİLİ DOĞAL ÇÖZÜMLER

Kuru üzüm çayı: 

1 fincan kadar kuru üzümü 7 fincan suyun içine aktarıp güzelce kaynatın. Fokurdamaya başlayınca altını hafif kısıp su üçte bir kadar azalıncaya kadar pişirmeyi sürdürün. Ardından karışımı kendi haline gelip soğuması için bekleyin ve yarım bardak kadar tüketin.

Marul çayı nedir, faydaları neler?

Marul çayı: 

Potasyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfor bakımından zengin olan marulu bir litre kaynamış suya koyun. 15 dakika beklettikten sonra suyunu süzüp doğal bir tatlandırıcı ile içilebilir hale getirin. Ateşlenen kişiye sıcağı sıcağına içirin.

ateşi çıkan çocuğa ne yapılmalı

PROF. DR. İBRAHİM SARAÇOĞLU'NDAN ATEŞ DÜŞÜREN TARİF:

Evinizde bulundurduğunuz ıhlamurdan bir miktarını kaynatın. Ardından kaynattığınız ıhlamurun suyundan 1 su bardağı kadarını ayırıp içine 1 çay kaşığı nane ekleyin. 10 dakika beklettikten sonra hasta kişiye içirin, terlerse ateşi düşüyor demektir.

ALTERNATİF ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ TARİF:

Yaklaşık 1 bardak kadar kaynamış suyun içine 5 gram ufalanmış ebegümeci eklenir ve 10 dakika demlenir. Gün içerisinde 3 kere tüketilir.

İLİŞKİLİ HABER

Genel anestezi nedir? Genel anestezi hangi durumlarda uygulanmaz?

BİR YORUM YAPIN 2

Merve 1 yıl önce

16 aylıktı kızım havale geçirdi ateşi 38°C iyi araştıran bir anne olarak diyorum bize mesela nane,adaçayı yasak. Grip ilaçları yasak! Yani demem o ki bitkisel şeyler asla Dr sorulmadan verilmemeli. Havaleyi tetikliyor! Ihlamur veriyordum grip olduğunda onu da ateşliyken verme demişti Drumuz yani demem o ki ıhlamur nane gibi şeyler yaparsanız havaleyi tetikleyebilir.

Toplam 5 beğeni

Irmak 2 yıl önce

Bence uygun ve dogru bir bilgi allah razı olsun.

Toplam 5 beğeni