Kardeşini kıskanan çocuğa nasıl davranılmalı?

11 Ocak 2019, 12:50
Kardeşini kıskanan çocuğa nasıl davranılmalı?

Evin tek çocuğu olmak istediği için kardeşini kıskanıp onun canını yakmak isteyen çocuklara karşı aileler nasıl davranmalı? Kardeş kıskançlığı nasıl çözülür? İşte yanıtı...

Aile içerisinde ilginin tamamen kendisinde olmasını isteyen çocuklar, bazen istemsizce açığa çıkan kıskançlık duygusundan dolayı tartışabilirler. Haklı ya da haksız kimin olduğuna aldırış etmeden büyük çocuğu suçlayan ailelerin çocukları arasında kavgalar büyüyor ve ebeveynler çocuklarını bir arada bırakmaya korkar hale geliyor.

kardeş kıskançlığı

Küçük çocuğu büyük olan çocuktan kaçırmaya çalışmak ise son derece yanlış bir davranıştır. Anne ve babaların böyle yapması aralarını düzeltmekten çok daha da kötüye gitmesine neden olur. Yaşça büyük olan çocuğun sizin yanınızdayken kardeşine dokunarak sevmeyi öğretmelisiniz. Bu dokunuşun can yakıcı ya da şiddete meylettiğini görürseniz ona kızmak yerine 'biraz daha yumuşak seversek daha doğru olur' demek gerekir.

Küçük kardeşin bakımında abisinden ya da ablasından yardım istemek etkili bir yöntem olabilir. Böylelikle büyük olan çocuğunuz geri plana atıldığını düşünmeyecek ve faydalı olduğunu hissedince mutlu olacaktır. 

Büyük olan çocuk, “Anne/baba beni seviyor musun” diye sorarsa verilecek cevap “seni çok seviyorum ama kardeşinide çok seviyorum” olabiliyor. Bu cümleyi kurmamak gerekir. Nedeni ise, çocuk zaten özel olduğu cevabını alabilmek için böyle bir soru sorar. İşin içerisine kardeşini de soktuğunuz zaman kendisini değersiz hissederek kıskançlık yapabilir. Dolayısıyla bu sırada yapılması gereken oğlum ya da kızım seni seviyorum demek yeterli olacaktır.

kardeş kıskançlığı nasıl önlenir

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar