Kolostrum (Ağız sütü) nedir ve bebeğe faydaları neler? Kolostrumun anne sütünden farkı

Bebek sağlığında hayati bir önem taşıyan ağız sütü yani kolostrum sütü, her yeni doğan bebeğin mutlaka faydalanması gereken en önemli besin kaynağıdır. Anne sütü ile karıştırılabilecek niteliklere sahip olan kolostrum sütü aynı zamanda bebeği çeşitli hastalıklara karşı korur. Peki, kolostrum sütünün bebeğe faydaları neler? Ağız sütü (kolostrum) ile anne sütünün farkları...

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN İZLE

Doğum yapan annelerin göğüslerinden gelen ilk ağız sütü, kuyu sarımsı renkte olup bebek için hayati önem taşır. Hamilelik döneminde üretim aşamasına gelen kolostrum doğum ile beraber oluşumunu tamamlar. Ağız sütü olarak bilinen kolostruma sadece anne adaylarında değil keçi ve sığır gibi memeli hayvanlarda da rastlanır. Normal bir renkteki anne sütüne göre çok daha koyu bir sarı olan, kıvamlı ve yapışkan özellikteki kolostrum o kadar çok faydalı ki halk arasında bu süte 'sıvı altın' da denilebiliyor. Peki kolostrum sütünün bebek üzerindeki yararları neler? Kolostrum ne zaman gelmeye başlar? İşte, (Ağız sütü) Kolostrum hakkında merak edilen her şey...

kolostrum sütü ne zaman oluşur

kolostrum sütü ne zaman oluşur

KOLOSTRUM SÜTÜ NE ZAMAN GELİR VE NE ZAMAN SONRA BİTER?

Hamileliğinin 4. ya da 5. aylarına gelmiş anne adaylarının göğüslerinde üretimi başlayan kolostrum, bebekler için kesinlikle ziyan edilmemesi gereken önemli bir besin kaynağıdır. Doğum sonrasındaki ilk haftada en zengin haliyle bulunan kolostrumun gün geçtikçe rengi açılır ve en sonunda şeffaf bir renk alır.

Annenin göğsünden salgılanan kolostrum yaklaşık 10 günün sonunda yerini anne sütüne bırakır ve ağız sütü kaybolur.

kolostrum (ağız sütü) nedir

kolostrum (ağız sütü) nedir

KOLOSTRUMUN BEBEĞE YARARLARI NELER? KOLOSTRUMUN ÖNEMİ!

Bebeklerde sağlıklı beslenme için anne sütünün önemine dikkat çeken uzmanlar, ilk altı ay boyunca bebeğe anne sütü haricinde bir şey verilmemesi gerektiğinin altını çizerken doğumu takip eden ilk birkaç günde (ağız sütü) kolostumun faydalarına da değiniyor.

Kolostrum sütünün hassas mideli bebekler de dahil olmak üzere tüm bebekler için en faydalı besin olduğunu söyleyen uzmanlar, bebeklerin ilk zamanlarda fazla beslenmeye ihtiyaç duymadığını ve kolostrumun ihtiyaç duyduğu besini tek başına karşıladığını ifade etti.

Kolostrumun içinde yer alan antikor ve immünglobulin maddesi bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmede oldukça etkilidir. Ayrıca içerisindeki diğer vitamin ve mineraller bebeği zararlı virüs ve bakterilere karşı koruyarak kolay hastalanmalarını önler.

Bağırsaklardaki ilk dışkının çıkmasında da oldukça etkili olan kolostrum bebeğin sindiriminde önemli bir rol oynar. Bebeğin ilerleyen zamanlarda alerjiye yakalanma riskini de azaltır.

kolostrum sütünün bebeğe faydaları neler

kolostrum sütünün bebeğe faydaları neler

KOLOSTRUMDA HANGİ MADDELER VAR? ANNE SÜTÜNDEN FARKLARI NELER?

Bağırsağın olgunlaşıp alerji ve hassasiyet oluşumunu önleyen büyüme etkenlerini barındıran kolostrum; Sodyum ve çinko bakımından bol olmakla birlikte D ve B12 vitaminlerini de fazlasıyla barındırmaktadır.

Yağ ve laktoz oranı olgun süte göre daha az olan kolostrumu anne sütünden ayıran en temel fark; protein, mineral, antikor ve lökosit fazla bulundurup yağ az bulundurmasıdır.

Eczaneler saat kaçta açılıyor? Eczane açılış ve kapanış saatleri 2024!Eczaneler kaçta kapanıyor

İLİŞKİLİ HABER

Eczaneler saat kaçta açılıyor? Eczane açılış ve kapanış saatleri 2024!Eczaneler kaçta kapanıyor

BİR YORUM YAPIN 0