TÜSAD'dan okul dönemi için önemli uyarı: Okul döneminde artan enfeksiyon hastalıklarına dikkat!

Solunum Derneği (TÜSAD), yeni başlayan eğitim-öğretim döneminde çocuklar arasında yaygın görülen enfeksiyon hastalıkları için önemli uyarılarda bulundu. TÜSAD Çocuk Göğüs Hastalıkları Koordinasyon Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ayşe Tana Aslan "okul döneminde artan enfeksiyon hastalıklarına" dikkat çekti.

11 Eylül'de açılan okullar ile birlikte yeni eğitim-öğretim yılında 19 milyonu aşkın çocuk okullarda yüz yüze eğitime başladı. Yeni başlayan eğitim dönemiyle birlikte aileler enfeksiyonlar ve özellikle de COVID-19’un yeni varyantlarıyla ilgili son durumu merak ediyor. Bu konuda bir açıklama yapan Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Çocuk Göğüs Hastalıkları Koordinasyon Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ayşe Tana Aslan, "Yeni okul döneminde çok sayıda çocuğun kapalı ortamda bir arada bulunması nedeniyle COVID-19’un yeni varyantlarında, grip enfeksiyonlarında ve özellikle de kızamık vakalarında yükseliş bekliyoruz. Özellikle de damlacık ve solunum yoluyla bulaşan kızamık olgularındaki artış epey dikkat çekici" uyarısında bulundu.

Okul döneminde artan enfeksiyon hastalıklarına dikkat

Okul döneminde artan enfeksiyon hastalıklarına dikkat

Okul dönemindeki çocuklar nasıl beslenmeli? Sabri Ülker Vakfı’ndan okul döneminde...İLİŞKİLİ HABEROkul dönemindeki çocuklar nasıl beslenmeli? Sabri Ülker Vakfı’ndan okul döneminde...

KIZAMIK VAKALARINDA ARTIŞ VAR

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre Türkiye’nin kızamık olgularının yüksek görüldüğü ülkeler arasında yer aldığını belirten Aslan, şu bilgileri verdi: "Okulların açılmasıyla da kızamık olgularında daha da artış olacağı öngörülüyor. Bu artışın nedeni, kızamık aşısı yaptırılmayan ya da eksik olan çocuklar. Kızamık enfeksiyonu, başlangıçta yüksek ateş, burun akıntısı, ışığa hassasiyet ile grip benzeri bir durumu takip ederek vücutta döküntüyle kendini gösteren bir hastalık. Bağışıklık sistemi baskılanmış bireylerde ağır seyredebilen kızamık, kulak enfeksiyonu, ishal ve akciğer enfeksiyonu gibi başka rahatsızlıklara da neden olabiliyor."

Kızamık

Kızamık

MEVSİMSEL GRİP BELİRTİLERİNE DİKKAT

Geçtiğimiz yıllarda geçirilen viral hastalık salgınlarının yeni okul döneminde de görülebileceğini belirten Aslan, aileleri endişelendiren COVID-19 salgının çocuklara etkisi konusunda şunları aktardı: "Son birkaç yıla damgasını vuran COVID-19’un bu dönemde yeni varyantları ile karşımıza geleceği öngörülüyor. Ancak bu virüsün ağır hastalık yapıcı etkileri olup olmayacağı ve nasıl seyredeceği konusu erişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da önümüzdeki aylarda belli olacak. Halihazırdaki durumda çocuklarda ağır COVID-19 olgularına rastlamıyoruz. Ancak okulların açılması mevsimsel olarak grip enfeksiyonlarının arttığı döneme denk geliyor. Dirençli ateş, üst ve alt solunum yolu enfeksiyon bulguları, yaygın kas ağrıları ve ishal ile kendini gösteren mevsimsel grip konusunda dikkatli olunmalı."

Mevsimsel grip

Mevsimsel grip

HASTA ÇOCUĞU OKULA YOLLAMAYIN

Aslan, enfeksiyon hastalıklarının önlenmesi konusunda şu önerilerde bulundu:

Enfeksiyon hastalıklarının önlenmesi

Enfeksiyon hastalıklarının önlenmesi

  • Okullarda el yıkama ve hijyen koşullarına uyulması
  • Bağışıklık sistemi baskılanmış çocukların evde eğitim görmesi
  • Ailelerinde yaşlı ya da bağışıklık sistemi bozukluğu bulunan bireyler olan çocuklarımızın maske ve mesafeye dikkat etmesi
  • Hastalık belirtileri gösteren çocukların okula gönderilmemesi ve ivedilikle sağlık kurumlarına götürülmesi
  • Aşı eksiği olan çocukların aşılanmaları konusuna ailelerin gereken önemi vermesi.

TÜSAD HAKKINDA

Göğüs hastalıkları alanında ülkemizin ilk bilimsel meslek kuruluşu olarak 22 Haziran 1970 yılında İstanbul’da kurulan Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD), halen Türkiye genelindeki 5,000’e yakın üyesi ile "halkın akciğer sağlığını korumak" amacı doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor. Toplumsal ve mesleki eğitimi, araştırmaları destekleyerek halk sağlığının korunmasına yönelik faaliyetler yürüten TÜSAD, "Tükenmeyen bir nefesle" sloganı ile 53 yıllık geçmişinde 44 ulusal kongre, sayısız bilimsel toplantı, sempozyum, iki dünya kongresi ile bilinçlendirme ve farkındalık projelerine imza attı.

TÜSAD

TÜSAD

Cilt (deri) kanseri nedir ve belirtileri nelerdir? Cilt kanserini anlamanın yolları

İLİŞKİLİ HABER

Cilt (deri) kanseri nedir ve belirtileri nelerdir? Cilt kanserini anlamanın yolları
Porsiyon nasıl ölçülür? Diyette porsiyon nasıl olmalı? Porsiyon boyutları ölçmek için ipuçları!

İLİŞKİLİ HABER

Porsiyon nasıl ölçülür? Diyette porsiyon nasıl olmalı? Porsiyon boyutları ölçmek için ipuçları!

BİR YORUM YAPIN 0