Mira ne demek? Mira isminin anlamı nedir? Mira ismi Kuran'da geçiyor mu?

Mira ismi son günlerde en popüler isimler arasında yer alıyor. İsmin anlamı ve Kuran'da geçip geçmediği merak edenler için muhteşem bir haberimiz var. Mira ne demek? Mira isminin anlamı nedir? Mira ismi Kuran'da geçiyor mu? sorularının yanıtı haberimizde.

Son yıllarda en çok duyulan isimlerden biri de Mira oldu. Ebeveyn olmaya hazırlanan vatandaşlar tarafından araştırılan Mira ismi, birçok dilde kullanılan bir sözcüktür. Doğacak kız bebeklerine koyulan Mira ismi, Sanskritçede, Farsçada, Rusçada, İspanyolcada ve İbranicede kullanılmaktadır.  İspanyolcada "bakmak" anlamına gelir. Sanskritçede "okyanus" anlamını taşır. Rusçada "Dünya" İbranicede "sınır" manasını taşır. Farsçada, emir veren komutan demektir. Arapçada ise, "tartışma" anlamındadır. Eski likya kentlerinden birinin adı olan Mira isminin de en çok konuşulan anlamı ise Kuyruklu Yıldız'dır. Türkiye’de 12.426 kişide bulunan Mira ismi İstanbul’da ise 718 kişide bulunmaktadır.

MİRA İSMİ KURAN

MİRA İSMİ KURAN

MİRA İSMİ KURAN'DA GEÇİYOR MU?

Mira ismi Kur'an'ı Kerim'in Kehf suresinde geçmektedir. Kehf suresinin 22. ayetinde İnsanların Ashab-ı Kehf hakkındaki tartışmalarını ifade ederken kullanılmıştır.

MİRA İSMİNİN YANINA YAKIŞAN İSİMLER:

Afra, Ahra, Akdora, Alara, Almira, Asayra, Azra, Bahira, Behra, Buhayra, Büşra, Büteyra, Dilara, Efra, Emira, Emra, Esra, Evra, Ezra, Gabra, Hamra, Hatıra, Hazra, Hira, Humeyra, Hümeyra, İkra, İnara, İsra, Kübra, Lara, Mahra, Meyra, Mısra, Muarra, Nazra, Nevra, Nira, Nisra, Pamira, Safira, Sahara, Sahra, Samira, Sara, Sarra, Semra, Sera, Serra, Seyra, Suğra, Suhansera, Suhara, Sümeyra, ޞuara, Tamara, Vera, Yezra, Yüsra, Zara, Zehra, Züheyra, Zühra, Zümra...

Yaman ne demek? Yaman isminin anlamı nedir? Yaman ismi Kuran'da geçiyor mu?

İLİŞKİLİ HABER

Yaman ne demek? Yaman isminin anlamı nedir? Yaman ismi Kuran'da geçiyor mu?
Busenur Karakaya Yasemin.com - Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumlusu
Yasemin - Busenur Karakaya

Editör Hakkında

2015 yılında Kanal 7 Medya Grubu'nun Haber7.com bünyesinde stajyerlik yaptı. 2016 yılında Haber7.com Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak mesleğe ilk adımını atarak sonrasında İçerik Editörü ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. 2018 yılında yeni kurulan Yasemin.com Kadın Sitesinde önce SEO editörü sonrasında Haber Şefi olarak görev yaptı. 2021 yılında Yasemin.com'un Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumluluğu ünvanını alarak çalışmalarına devam ediyor.

BİR YORUM YAPIN 4

Mira 3 ay önce

Herkes adım Mira diye beni dışlıyor ama bilmiyorlarki benim ismim kur'an'da keyfi süresinin 22. Ayetinde geçiyor

Masal mira 8 ay önce

Kızlar bu isinm nasıl erkek olursada mehmet aras cinsiyetimiz daha belli değil.

Mira hatun kaya 1 yıl önce

Benim ismim mira hatun bence yakışmadı

Insan ol hain olma 2 yıl önce

bende kızıma masal mira koydum iki isim uyumlaması süper bence

Toplam 2 beğeni