Çarpım tablosu nasıl kolay ezberlenir? Çarpım tablosu ezberleme yöntemleri

09 Ocak 2021, 08:56
Çarpım tablosu nasıl kolay ezberlenir? Çarpım tablosu ezberleme yöntemleri

Matematik problemlerini pratik ve hızlı yoldan çözebilmek için dört işlemin temeli olan çarpım tablosunu su gibi bilmek gerekir. Bizde çocuğunuzun derslerde başarılı olabilmesi için işine yarayabilecek çarpım tablosu ezberleme tekniğini kolay yoldan aklına kazıyacak bazı püf noktaları derledik. Çarpım tablosu nasıl akılda kalır, çarpım tablosu kolay yoldan nasıl ezberlenir? Çarpım tablosu ezberleme yöntemi

Sadece eğitim hayatında değil okul bitse dahi daha sonraki gündelik yaşamı içerisinde bile lazım olacak olan çarpım tablosu matematiği ilk öğrenmeye başlayan kişilerde sıkıntı olabiliyor. Öğrencilerin en çok zorlandıkları ve anlamakta güçlük çektiği derslerin başında gelen matematik dersinde öğretmen konuyu anlatırken öğrenci can kulağıyla dinlese bile anlamakta güçlük çekebilir, buna bağlı olarak da dersinde başarısız olabilir. İş bu boyuta gelmeden hangi ders olursa olsun temeli kavramak oldukça mühimdir. Dersin temeli kavrandığı zaman ilerleyen süreçte de bu kadar büyük sıkıntılar görülmeyecektir. Matematik dersinin temeli de çarpım tablosunu ezberlemekle başlar. Çarpım tablosunu bilmeyen bir öğrenci dört işlemi yapamayacağı için matematik problemlerini çözme konusunda da başarısız olacaktır. Çocuğun ilerleyen dönemlerdeki akademik hayatını olumsuz yönde etkileyecek olan bu gibi eksik alt yapılar, dersten soğumaya kadar götürebilecektir. Zihinden işlem yapabilme becerisi gündelik yaşama epey ölçüde kolaylıklar sağlar iken hesaplamalar yapılırken birtakım yanlış hatırlamalara neden olan zayıf ezberler istenmeyen durumları beraberinde getirebilir. Okul hayatı boyunca görmek zorunda oldukları matematik derslerini başarılı bir şekilde geçmek ve matematiği sevebilmek için alt yapısının çok iyi kavranması gerekir. Çocuğunuzun matematiğe olan ön yargılarını kırmaya çarpım tablosunu kolay yollarla öğretmekle başlayabilirsiniz. Peki çarpım tablosu en kolay nasıl öğrenilir? Çarpım tablosunu ezberlemenin yöntemi nedir? İşte akılda kalıcı çarpım tablosu ezberleme teknikleri...

TIKLA OKU: 4 İŞLEM EN KOLAY NASIL ÖĞRENİLİR? 

çocuklara matematik nasıl sevdirilir

ÇARPIM TABLOSU NASIL EZBERLENİR? ÇARPIM TABLOSUNU EZBERLETEN KOLAY YÖNTEM

çarpım tablosu nasıl ezberlenir

Yukarıda görmüş olduğunuz tablo, 'Pisagor tablosu' olarak da karşımıza çıkmaktadır. Sizde çocuğunuza çarpım tablosunu en iyi şekilde öğretmek istiyorsanız, bu tablo ile çarpım tablosunu çok kolay bir şekilde öğretebilirsiniz.

PEKİ PİSAGOR TABLOSU NEDEN DAHA ETKİLİ?

- Çünkü bu tablo çocuklara ezber dayatmaz, düşünmeyi öğretir.

- Çocuğun rakamları ister istemez kavramasına yardımcı olur. 

- Yalnızca hafızası çok güçlü olan çocuklar uzun matematik formüllerini ezberleyebilir. Ancak, Pisagor tablosu kullanılırsa, daha az bilgiyi ezberlemek durumunda kalır.

- İnsan beyni simetriyi kolaylıkla algılar. Bu yöntem de çocukların çarpmayı daha rahat ve daha hızlı öğrenmesini sağlar.

TIKLA OKU: OKUL FOBİSİ NEDİR? ÇOCUĞUNUZ OKULA GİTMEK İSTEMİYORSA...

çarpım tablosu ezberleme

Yukarıda belirtilmiş olan tablodaki asıl amaç, rakam kalıplarının kendi kendine görülebilmesidir. Böylece çocuk kendi bulduğu bilgiyi hafızasında daha uzun tutabilir.

çarpım tablosu

ÇARPIM TABLOSUNU HIZLI VE KOLAY EZBERLEME YÖNTEMLERİ

1'den 10'a kadar olan çarpım tablosunu öğretmeye ilk olarak 1'lerden başlatılmalıdır. Çarpım tablosunda 1'ler öğretilirken çocuğa 1 rakamının etkisiz eleman olduğu dolayısıyla da hangi sayıyla çarpılırsa çarpılsın sayının kendisi çıkacağı kavratılmalıdır. 1’den başlayarak her gün 2’ler, 3’ler, 4’ler şeklinde çarpım tablosu yazılmalı ve sesli bir şekilde okunmalıdır. En son aşamada çarpım tablosu toplu olarak yazılmalı ve okunmalıdır. Ne kadar fazla tekrarlanırsa çocuk o kadar hızlı kavrayacak ve böylelikle de beyin kolay bir şekilde öğrenmiş olacaktır.

çarpım tablosu ezberleme

Çarpım tablosunu gerçekten öğrenip öğrenmediğini en iyi karışık bir şekilde sorarak öğrenebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; çarpım tablosunu ezberlemek değil, çarpım tablosunun temelini anlayabilmektir.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
71 Yorum Var
 • Aslı 1 hafta önce Şikayet Et
  Ben bakmadan ezberliyorum
  Cevapla
 • hakkı 1 hafta önce Şikayet Et
  değişik
  Cevapla
 • ADAM OL LAN 2 hafta önce Şikayet Et
  Nasil
  Cevapla
 • Eren kazel 3 ay önce Şikayet Et
  Çok güzel olmuş bence hemen ezberledim
  Cevapla
 • sefa 3 ay önce Şikayet Et
  nasıl kolay ezberledim
 • ömer ben 6 ay önce Şikayet Et
  Çarpım tablosu nasıl kolay ezberlenir? Çarpım tablosu ezberleme yöntemleri
  Cevapla
Yorumların Tümünü Okuyun