Çocuklarda yüzmenin faydaları

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Binnet, yüzmenin her çocuğa kazandırılması gereken bir spor alışkanlığı olduğunu belirtti.

Her gün düzenli olarak yapılan sporun çocuklardaki öğrenme algısıyla birlikte özgüveni de arttırdığını söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Binnet, çocukları yüzmeye teşvik etmek için en uygun yaşın 5-8 arası olduğunu söyledi.

Birçok alanda çocuğa faydası dokunan yüzmenin faydalarını ise şöyle anlattı:

Kas ve kemik gelişimine yardımcı oluyor

Tüm vücudu aynı işlevde çalıştıran yüzme sporunda, her kas orantılı bir şekilde gelişiyor. Gelişen bu kaslar, ileride görülebilecek olan sakatlanma ihtimalini azaltıyor. Yüzme esnasında daha çok göğüs, omuz ve sırt kaslarını harekete geçiren yüzmenin çocuklardaki bir diğer faydası da hızlı boy atmalarına yardımcı oluyor.

Obezitenin önüne geçiyor

Gün boyu hareketsiz kalan çocukların sürekli bir şeyler yeme isteği, kilo ve obezite problemini beraberinde getiriyor.

Obezitenin çocuklarda görülmemesi için yapılabilecek en ideal egzersizlerden birinin yüzme sporu olduğu biliniyor. Çocuğun hareket etmesini sağlayan yüzme, çocukların kilo vermesini de kolaylaştırıyor.

Kalp rahatsızlıklarından koruyor

Yüzmenin çocuklarda kan dolaşımını hızlandırdığına değinen Binnet, “Kalp kasının güçlendirmesinin yanı sıra çocuklarda görülebilecek olan kalp problemlerinden de koruyor.'' dedi.

Çocuklara Peygamberimiz (SAV)'in sünnetini sevdiren sporlar

İLİŞKİLİ HABER

Çocuklara Peygamberimiz (SAV)'in sünnetini sevdiren sporlar

BİR YORUM YAPIN 0