Çocukların içine kapanıp iletişime kapalı hale gelmesinde rol oynayan özgüven duygusunun gelişimi daha bebeklik döneminden itibaren atılır. Anne ve babanın davranışlarının birinci derecede önemli olduğu dönemlerde yaşanan olumsuzluklar özgüven eksikliğini beraberinde getirebilir. Bebeklikten ömrüne kadar uzanacak olan bu sorunun yaşanmaması için ailelerin dikkat etmeleri gereken noktalar var. Çocuklarda özgüven duygusu nasıl geliştirilir? Çocuklarda özgüven eksikliği belirtileri neler? Sahne fobisi olan çocuklarda nasıl bir tutum sergilenmeli? İşte merak edilen tüm cevaplar...

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı yaklaştıkça velilerde ve öğrencilerde heyecan giderek artmaya başladı. Aileler, çocuklarını sahnede izleyecekleri için heyecanlanırken çocuklar ise heyecanın yanı sıra ekstra utanma duygusunu yoğun olarak yaşıyor. Ailelerin çocuklarından beklentilerinin yüksek olması, onları hatasız izlemek istemesi ve öğretmenlerin gösteri esnasında çocuklara karşı sergilediği tutumlar utangaçlık ve başarısızlık korkusunu da beraberinde getirebiliyor. Bu gibi yanlış davranışlar, çocuklarda olumsuzluk duygusunu daha çok pekiştirecek ve özgüven eksikliği yaşatacaktır. 

GÖSTERİYE ÇIKACAK OLAN ÇOCUKLARA NASIL DAVRANILMALI?

çocuklarda özgüven eksikliği neden olur?

1- Her çocuğun 'özel bir birey olduğu' dikkate alınarak davranılmalıdır.

2- Gösteride yer alacak olan çocuklarda başrol, yardımcı rol, ön ve arka sıra gibi ayrımcılıklar yapılmamalıdır.

3- Gösteride yer almak istemeyen çocukları ödül-ceza metoduyla sahneye çıkması için zorlanmamalıdır.

4- Çocuğun performans esnasında yapacağı yanlış bir hareketin kendini kötü hissettirmemesi için gösteri öncesi gerekli provalar yapılmalıdır.

ÇOCUKLARDA ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ NELER?

özgüveni olmayan çocuğa nasıl davranılmalı?

- Duygu ve düşüncelerini ifade etmeye utanıp çekiniyorsa,

- Görev ve sorumluluklarını yerine getirmek istemiyorsa,

- Alışık olmadığı bir ortama girdiğinde içine kapanık oluyorsa,

- Karar vermekte zorluk yaşıyorsa,

- Topluluktan çok bireysel takılmayı seviyorsa o çocukta özgüven eksikliği sorunu olabilir.

ÇOCUKLARIN ÖZGÜVENİ NASIL GELİŞTİRİLİR? KAÇ YAŞINDAN İTİBAREN ÖZGÜVEN BELLİ OLUR?

çocuklarda özgüven nasıl arttırılır?

Çocukluk döneminin ilk yılı içerisinde özgüven duygusunun temelinin atıldığına dikkat çeken uzmanlar, annenin bakımının bu anlamda önemli bir rol oynadığını söylemektedir. Bu dönemlerde anne, çocuğunun fiziksel ve ruhsal ihtiyaçlarını gidermezse çocukta huzursuzluk görülür ve kendine olan değeri azalır. Anneden sonra babanın etkili olduğu özgüven gelişiminde her iki ferdinde çok iyi bir rol model olması gerekir.

Her çocuk aynı kapasite ve özelliklere sahip olmadığından kıyaslama yapmadan sadece çocuğunuzu göz önünde bulundurarak isteklerinizi belirtin. Çocuğunuzdan normalde yapamayacağı bir şeyi yapar diye düşünerek istiyorsanız ama normal şartlarda da imkansız olsa çocuk yapamadığı zaman kendine olan güvenini azaltacaktır. İstediğiniz olmadığı zaman korku, tehdit ya da ceza gibi yöntemler uygulayarak çocuğunuzda olumsuzluk duygusunu artmaya neden olmamalısınız.

İLİŞKİLİ HABER

Tofu peynirinin faydaları nelerdir? Jalapeno biberini beraber yerseniz ne olur?

İLİŞKİLİ HABER

Özel günler için kız çocuğu saç modelleri

İLİŞKİLİ HABER

Bebek beşiği nasıl seçilir? En rahat beşik modelleri

BİR YORUM YAPIN 1

elvin 3 yıl önce

yani illah kum olmak zorundamıyız kinetik kum için

Toplam 1 beğeni