Çocuklarda şeker yemenin zararları

Çocuğunuzun ısrarına dayanamayıp verdiğiniz şekerlerin vücuduna ne kadar zarar verdiğini biliyor muydunuz? İşte şeker tüketmenin çocuklardaki zararı...

Hiçbir çocuğun hayır diyemeyeceği şeker ve çikolataların normalde bile tüketilmesi zararlı iken, bu ölçü kaçtığında sağlığı ciddi anlamda olumsuz etkileyebiliyor.Sindirim sistemi rahatsızlıklarından alerjik reaksiyonlara kadar çeşitli sorunlara neden olabilen şeker tüketiminin çocuklar üzerindeki diğer etkileri ise şöyle:

İSHAL

Aşırı miktarda yenilen şeker ilk olarak sindirim sistemini olumsuz etkiliyor. Rutin beslenme düzeni aksadığı için çocuklarda bulantı, kusma ve iştahsızlığa neden olur.

BESLENME ALIŞKANLIKLARINI DEĞİŞTİRİYOR

Çocuklar tadı hoşuna giden şeyleri zararlı olsa bile bırakmakta zorlanırlar. Bu yiyeceklerden birisi de şeker ve çikolata. Şeker tüketme konusunda aşırıya kaçan çocuklar ise günlük tüketmeleri gereken besinlerden uzaklaşmasına sebep olur. Bu durum da hem iştah kaybı hem vücut direncinin düşmesi ile sonuçlanır.

DİŞ SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLİYOR

İçerisindeki yapışkan madde nedeniyle tüketildiği takdirde dişlerde yapışıklık hissi bırakan şekerler bir zaman sonra çürüklere neden oluyor. Bu nedenle çocuğunuzun şeker yemesini engelleyemiyorsanız, şekerden sonra en azından 1 bardak su içmesini sağlayabilirsiniz.

İbrahim Saraçoğlu'ndan süt arttırıcı incir-havuç kürü

İLİŞKİLİ HABER

İbrahim Saraçoğlu'ndan süt arttırıcı incir-havuç kürü

BİR YORUM YAPIN 0