Hiç konuşamayan ya da konuşma bozukluğu olan çocuklar için uygulanabilecek manevi reçete ile Allah'ın izni ile şifa bulunabilir. Kekemelik veya konuşma zorluğu çeken çocuklara okunması tavsiye edilen Hz. Musa'nın konuşma duası, Taha Suresinde geçmektedir. Dilin bağını açan dua olarak da nitelendirebileceğimiz konuşma dua önerileri haberimizde. Konuşamayan çocuklar için okunacak en tesirli dualar...

Her çocuğun gelişimi bir ilerlemez iken bazıları ilk kelimelerini erken dönemde kurar, bazıları da 4 yaş civarına gelinmesine rağmen herhangi bir konuşma belirtisi göstermez. Çocukluk döneminde konuşma yaşları ile ilgili kesinlikle şu yaşta her çocuk konuşur diyebileceğimiz net bir aralık yoktur. Ancak genel geçer bazı bilgiler doğrultusunda ortalama rakamlardan bahsedebiliriz. İlk konuşma çalışmalarının temelinin atıldığı 3-15 ay aralığında çocuklar birkaç kelimeden fazla ses çıkarmazlar. Bu süreçte ağızlarından çıkan seslerde de çok iyi anlaşılamayan bazı kelime gruplarına rastlarız. Yaş olarak 1,5 ile 4 yaş aralığını kapsayan konuşma döneminde sağlıklı bir gelişim söz konusu olduğunda her geçen gün konuşmalar daha düzgün ve doğru telaffuzda çıkmaya başlar.

Çocuklarının dil becerisini geliştirmek isteyen bilinçli ebeveynler, gün içerisinde bazı sesli alıştırmalar yaparak dilini açmak ister. Ancak ne yazık ki bazı durumlarda aileler, ne yaparlarsa yapsın yaş dönemi geçmesine rağmen bir türlü çocuğunu konuşturamaz veya anlaşılamayan bozuk kelimelerin düzeltemez. Konuşma bozukluğu ve geç konuşma tedavisi ile beraber çocuğun dilinin bağının çözülmesi için bazı dua tavsiyeleri öne çıkmaktadır. Bu anlamda baktığımızda Kuran-ı Kerim'de geçen Hz. Musa’nın duasının konumuzla direkt olarak ilişkisi vardır. 

İLİŞKİLİ HABERBebeklerde konuşma geriliği! Konuşamayan bebeğe ne yapılmalı? Bebek işaret dilinin faydaları

KONUŞAMAYAN ÇOCUĞA EN TESİRLİ DUA! HZ. MUSANIN KONUŞMA DUASI 

Konuşamayan çocuğa hangi dua okunmalı? Kekemelik için dua

Allah (c.c)'un Hz. Musa (a.s)'a olan ''Firavuna tebliğ'' emrinde, Hz. Musa'nın dini anlatmak için Firavunun sarayına gittiğinde dilinde kekemelik vardı. Konuşma sıkıntısı olduğu için Allah'tan kardeş talebinde (Hz. Harun) bulunuyor ve şöyle dua ediyor:

“Rabbişrah lî sadrî ve yessir lî emrî, vahlül ukdeten min lisanî yefkahu kavlî -Ya Rabbî, genişlet göğsümü, kolaylaştır işimi, çözüver şu dilimin bağını. Ta ki anlasınlar sözümü!” (Ta Ha, 20/25-28) 

Hz. Musanın duası! Konuşamayan çocuğa okunacak dua

Bu ayeti 20 kez, Fatiha Suresi'ni de 7 defa okuyup hem çocuğa hem de suya üfleyip çocuk susadıkça içirin. Buna 27 gün devam edin. Allah'ın izni ile şifa olunabilir...

İLİŞKİLİ HABERBekarlar için evlenme duası! Evlilikte Taha Suresinin fazileti nedir? Hayırlı kısmet açma duası

KEKEMELİKTE VE KONUŞAMAYAN ÇOCUĞA ESMAÜL HÜSNA ZİKİRLERİ

Dilinde kekemelik olan veya hiç konuşamayan çocuklar için tavsiye edilen tesbihlerden birisi de Esmaül Hüsna zikirleridir. Bir tabağa ''Ya Evvelü Ya Âhir” isimlerinin beraber yazıldığı temiz suya konulup silinir ve üzerine de 801 defa okunup, 7 gün ya da 21 gün tüketilirse, Allah’ın izniyle, kısa zamanda dili çözülmesi ve şifa bulunması bazı kaynaklarda geçmektedir.

İLİŞKİLİ HABER

Kamet nedir ve namazda kamet nasıl getirilir? Kamet duası Arapça okunuşu

İLİŞKİLİ HABER

Safer ayının önemi! Safer ayı bela ve musibet ayı mı? Safer ayı duası ve ibadetleri

BİR YORUM YAPIN 25

gulderen 1 hafta önce

sekiz yasina geldi cocugm hala konusamadi herkesten dua beklerim

Toplam 3 beğeni

Ayşenur 3 hafta önce

Yazıp mı slicez onu anlayamadın

Safa 3 ay önce

İnternetten uydurulmuş din anlatmaktan men eden dua var mı ?

Toplam 6 beğeni

Mrv 2 ay önce

O kadar karşı isen bu sekmede ne işin var acaba

Toplam 0 beğeni

Hatice 4 ay önce

Dua kağıda yazılıp suda silip o suyumu içerecez anlamadım yapan varmı lütfen yardımcı olun

Toplam 4 beğeni

mehmet 3 ay önce

Evet

Toplam 0 beğeni

Safa 3 ay önce

Kardeşim şaşırmayın. Bunlar hurafe. Hasta ise asıl dua hastanede çare aramak. Sebebine sarılmak. Böyle bişey yaparsan sadece jendini kandırırsın. Allah ın verdiği aklı kullan Kuranı anlayarak oku.

Toplam 0 beğeni

Nujdjdj 4 ay önce

Yahu burada firavunun karşısında cekingenlikten dolayı konuşma zorluğu kekemelik olursa diye bu ayet inmiş bukadar basit. Siz daha olayı niye anlamadınız Allahım yarabbim kafayı yemiş millet ije

Toplam 11 beğeni

Ayşenur 2 ay önce

Gerçekten öyle ya boş konuşuyolar hurafeymiş Allahın indirdiği ayete nasıl ne hakla hurafe dersiniz en büyük çare allhtır unutmayın

Toplam 0 beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun