Okuldan soğutan en büyük sorun! Çocuklarda 'Akran zorbalığı' nedir?

Hemen hemen her okulda görülen en büyük sorunlardan birisi de çocukların yaşıtları tarafından gördüğü bir nevi duygusal ve fiziksel şiddetten kaynaklı akran zorbalığıdır. Peki çocuğun akran zorbalığına maruz kaldığı nasıl anlaşılır?

Kulaklarımız "Akran zorbalığı" kelimesine çok alışık olmasa da, bu çocuklar ve gençler arasında sık yaşanan bir şiddet türüdür. Birçok çocuk, özellikle ergenlik döneminde bu şekilde bir şiddete maruz kalmıştır. Akran zorbalığı okullarda bir sorun olan ama maalesef üzerinde durulmayan çok ciddi bir konudur. Daha net bir tanımlama yapmak gerekirse akran zorbalığıçocuğun ya da ergenin dış görünüş ve davranışlarıyla akran olduğu kişilerin dalga geçmesi fiziksel ve duygusal şiddet uygulamasıdır.

Okulda ya da arkadaş ortamında yaşanan bu şiddet okul değiştirmeye hatta şiddete uğrayan kişide psikolojik sorunlar oluşmasına neden oluyor. 

Bu şiddet türü uzmanlar tarafından sözel şiddet, fiziksel şiddet ve psikolojik şiddet olarak dört gruba ayrılıyor. Boy ve kilo ile dalga geçme, arkadaş ortamından dışlama, dedikodusunu yapma ya da eşyalarına kasıtlı olarak zarar verme şeklinde kendini gösteren bu şiddet türü çocuğun okulla bağının kopmasına içine kapanık bir ruh haline girmesine neden oluyor.

ÇOCUĞUN AKRAN ŞİDDETİ MAĞDURU OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Okula gitmek istememe, özgüven düşüklüğü arkadaş edinememesi, sürekli huzursuzluk hali bedeninde fark edilen yaralar konuşmada zorluk çekme, ders başarısında düşme, uyku problemleri yaşaması, servise binmek istememe. Böyle bir durumla karşılaşıldığında çocukla iyi bir iletişim kurulması gerekiyor.

Onun anlattıklarına yorum yapmadan sadece dinleyin Çocuk yaşadığı sorunu dile getirirken aşırı tepkiler vermeyin ve okulu bu durumdan haberdar edin. Çocuğu suçlamayın.

  • Çocuğunuz okula sizin zorunuzla gidiyor ya da her gün gitmemek için türlü türlü bahaneler buluyorsa,
  • Okula dair sorduğunuz soruları yanıtsız bırakıyorsa,
  • arkadaşları ya da okulla ilgili bir şeyler konuşmak istemiyorsa,
  • çekingen ve sessiz davranışlar sergiliyorsa,
  • Uykuda ağlama, altını ıslatma gibi davranışlar görülüyorsa, çocuğunuz akran zorbalığı ile karşı karşıya olabilir.

BİR YORUM YAPIN 0