Çocuklarda kalbe zarar veren beslenme hataları! Çocuk beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenler

Son zamanlarda giderek yaygınlaşan sağlıksız beslenme, hareketsizlik, obezite, yetersiz uyku ve stres gibi etkenler kalp hastalıkları probleminin çocuklarda da görülmesine sebep oluyor. Bu sebeplerin başında ise genellikle yanlış beslenme geliyor. Biz de sizler için çocuklarda kalbe zarar veren beslenme hatalarını araştırdık. İşte uzmanın, çocukların beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenler...

Özellikle son yıllarda görülme olasılığı çocuklara kadar inen kalp hastalıkları ebeveynleri korkutmaya başladı. Uluslararası Obezite Komisyon raporuna göre dünya çapında 5-17 yaş arası çocukların yaklaşık yüzde 20-25’inin kilolu ya da obez olduğunu, obezitenin ise kardiyovasküler hastalıklara da doğrudan zemin hazırladığını vurgulayan Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Dr. Sinem Altunyuva Usta, "Günümüzde ebeveynlerin yoğun iş temposunun da etkisiyle beslenme tarzı doğallıktan uzaklaşarak, kolay ve çabuk hazırlanabilen, yapay tatlandırıcılar ve raf ömrünü uzatan katkı maddeleriyle lezzet oranları artırılmış paketli ve işlenmiş gıda tüketimine kaydı. Bu durum ise kalp sağlığını tehdit eden obezitenin, çocuklarda en sık görülen kronik hastalık haline gelmesinde önemli rol oynuyor" ifadelerini kullanarak çocukların kalp sağlığını korumak için ebeveynlere çok önemli görevler düştüğünü, özellikle sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve egzersiz alışkanlığı kazandırmanın kritik rol oynadığına dikkat çekti.

Çocuklarda kalbe veren beslenme hataları

Çocuklarda kalbe veren beslenme hataları

ÇOCUK KALBİNİ TEHDİT EDEN 7 HATA!

Kalbi etkileyen en önemli faktötlerin başında yanlış beslenme alışkanlığı olduğunu dile getiren Usta, çocuklarda kalbi tehdit eden hatalı beslenme alışkanlıklarını ise işte şu şekilde sıraladı:

 1. Rafine ve işlenmiş gıdalar tüketmek: Paketli tatlılar, dondurmalar, rafine şekerleri yüksek oranda içeren gazlı içecekler, soğuk çaylar, renkli ve meyveli sütler, şekerlemeler, bisküvi ve kraker gibi atıştırmalıklar gibi endüstriyel ürünler obezite oluşumuna yol açarken metabolik sendrom ve kardiyovasküler hastalık gelişimini de kolaylaştırabiliyor. Bu sebeple çocukların bu tarz gıdalara özendirilmesinin önüne geçilmesi ve örneğin beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği, pirinç yerine bulgur tüketilmesi sağlayarak hem doygunluk hissi vererek fazla kiloya karşı destek olmak hem de kalp sağlığını korumaya katkı sağlamak gerekiyor.

  Rafine ve işlenmiş gıdalar tüketmek

  Rafine ve işlenmiş gıdalar tüketmek

 2. Lifli gıdalardan fakir beslenmek: Çocuklara sebze ve kurubaklagil yedirmek her ne kadar zor olsa çocukların kalp ve damar sağlığı için sebze ve kurubaklagil tüketimi bir hayli önemli. Sebzeler düşük yağ içeriklerinin yanı sıra, kötü kolesterolü (LDL kolesterol) düşürücü etkiye sahip olan zengin posa içerikleri, yoğun lif oranları, folik asit, kalsiyum, potasyum ve C vitamini sayesinde kalp ve damar sağlığını koruyor. Nohut, mercimek, kuru fasulye gibi kurubaklagiller ise posa yönünden zengin oldukları kadar, yüksek besin değerlerine sahip olduklarından haftada en az iki kez kurubaklagil tüketilmesi öneriliyor. Bu sebeple çocuklarına sebze ve kurubaklagil yemeklerini sevdirmek için ebeveynlere oldukça büyük bir görev düşüyor.

  Lifli gıdalardan fakir beslenmek

  Lifli gıdalardan fakir beslenmek

 3. Yanlış pişirme tekniklerinin kullanılması: Hızlı bir pişirme yöntemi olarak bilinen kızartmalar, yetişkinlerin olduğu gibi çocukların da kalp ve damar sağlığını tehdit ettiğinden kızartma ve kavurmadan ziyade haşlama, kendi suyunda pişirme, ızgara ya da fırında pişirme yöntemlerinin tercih edilmesi gerekiyor.

  Yanlış pişirme tekniklerinin kullanılması

  Yanlış pişirme tekniklerinin kullanılması

 4. Doymuş yağ asidi içeren besinler tüketmek: Kalp sağlığı için zararlı olan LDL kolesterol  düzeylerini yükselten doymuş yağ asitleri, insülin direnci gelişimini kolaylaştırmasıyla da biliniyor. Çocukların özellikle de televizyon ve bilgisayar başındayken tükettikleri yüksek kalorili, transyağlardan zengin cipsler, paketli kek ve kurabiyeler, kahvaltılık gevrekler, renklendirilmiş şekerli sütler, kızartmalar ve aromalı şekerli yoğurtlar kalp ve damar sağlığı için fazlasıyla zararlı. Bunların yerine tüketecekleri çiğ badem, ceviz ve çiğ fındık gibi yağlı tohumlar ise içerdikleri sağlıklı doymamış yağlar ve lifler sayesinde kalp sağlığını korumakta katkı sağlıyor.

  Doymuş yağ asidi içeren besinler tüketmek

  Doymuş yağ asidi içeren besinler tüketmek

   

 5. Aşırı tuz kullanımı: Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen günlük tuz tüketimi günlük 2 gram iken Türkiye’de erişkinlerde yapılan bir araştırmaya göre günlük tuz tüketiminin yaklaşık 18 gram olduğu bildiriliyor. Yemek yaparken konulan tuz miktarının azaltılması, pişmiş gıdalara ilave tuz atılmaması, fazla tuz içeren rafine ve işlenmiş gıdaların tüketiminin en aza indirgenmesi hipertansiyon ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak ve çocukların kalp sağlığını korumak adına son derece önemli.

  Aşırı tuz kullanımı

  Aşırı tuz kullanımı

 6. İşlenmiş et ürünleri tüketmek: Isıl işlemlerden geçerek işlenmiş et ürünlerini tüketmek de oldukça yanlış bir beslenme alışkanlığı olarak biliniyor. Özellikle son yıllarda yapılan araştırmalar bu tür etlerin tüketilmesinin kardiyovasküler hastalık riskinin yanı sıra kanser sıklığında da artış ile ilişkili olduğunu gösteriyor. Dr. Sinem Altunyuva Usta da bu nedenle pastırma, sucuk, sosis, salam tüketiminin azaltılması hatta tüketilmemesi gerektiğini söylüyor.

  İşlenmiş et ürünleri tüketmek

  İşlenmiş et ürünleri tüketmek

 7. Yeterince balık yememek: Omega-3 bakımından oldukça zengin olan balığın tüketimi çocukların gelişiminde önemli rol oynuyor. Balık tüketiminin artırılması LDL yani kötü kolesterol düzeyini düşürerek damarlarda tıkanıklığa yol açan plak oluşumunu engellerken, kalp ritminin düzenlenmesinde büyük fayda sağlıyor. O nedenle haftada en az iki kere balık tüketmek gerekiyor. Ancak balığın pişirilme şekli de çok önemli. Kızartma fayda yerine zarara yol açabildiğinden, balığı buğulama yöntemi ile ya da fırında yapmak gerekiyor.

  Yeterince balık yememek

  Yeterince balık yememek

Birbirine dolanan ve keçe gibi olan saç nasıl açılır?

İLİŞKİLİ HABER

Birbirine dolanan ve keçe gibi olan saç nasıl açılır?
İlknur Gülmek Yasemin.com - Multimedya Editörü
Yasemin - İlknur Gülmek

Editör Hakkında

İstanbul Aydın Üniversitesi Yeni Medya ve İletişim bölümünden 2022 yılında mezun oldu. Eğitim hayatı boyunca çeşitli dijital medya ajanslarında sosyal medya içerik üreticisi ve video editörü olarak çalıştıktan sonra 2021 yılında internet haberciliğine başladı. Meslek hayatına Kanal7 Medya Grubu Yasemin.com bünyesinde Multimedya Editörü olarak devam etmektedir.

BİR YORUM YAPIN 0