10 Kasım'da ziyaret edilecek yerler nerelerdir? Anıtkabir nerede? Anıtkabir ziyaret saatleri

Mustafa Kemal Atatürk'ün ölüm yıldönümü olan 10 Kasım, Türk milleti için oldukça özel bir gündür. Bu özel günde Atatürk'ü anmak için Anıtkabir'e gidebilirsiniz. Peki, Anıtkabir nerede? Anıtkabir'e nasıl gidilir? 10 Kasım'da nereye gidilir? İşte 10 Kasım'ı anlamlı kılacak en özel gezi rotalarını sizler için açıkladık...

Kasım ayının en acı ve en hüzün dolu günü olan 10 Kasım, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün yaşamını yitirdiği gündür. Türkiye'nin Cumhuriyeti'nin kurucusu olan Ata'mızın ölüm yıldönümünde dostlarımız ve ailemizle anlamlı ziyaretler gerçekleştirebileceğimiz bir gezi rotası oluşturabiliriz. Eğer siz de hem Atatürk'ü anmak hem de tarihin derinliklerine doğru ufak bir yolculuğa çıkmak isterseniz bu yazı tam da size göre! Gelin, 10 Kasım'da ziyaret edilebilecek en değerli yer olan Anıtkabir'i baştan sona adım adım keşfedelim.

Dolmabahçe Sarayı nerede, ne zaman yapıldı? Dolmabahçe SarayıİLİŞKİLİ HABERDolmabahçe Sarayı nerede, ne zaman yapıldı? Dolmabahçe Sarayı'na nasıl gidilir?

ANITKABİR NEREDE?

Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turistin akın akın ziyaret ettiği Anıtkabir, Türkiye'nin başkenti Ankara'da yer almaktadır. Çankaya ilçe sınırlarında yer alan Anıtkabir, Anıttepe ya da Rasattepe olarak isimlendirilen alanda konumlandırılmıştır. Bunun sebebi ise Atatürk Ankara'da yaşadığı yıllarda Rasattepe'yi gezmeye geldiği sırada "Burası ne kadar güzel bir anıt yeridir" ifadelerini kullanmıştır. Bundan dolayı Anıtkabir'in yerinin belirlenmesinde bu önemli bir etkendir.

Anıtkabir

Anıtkabir

ANITKABİR NE ZAMAN YAPILDI?

Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938 yılında hayatını kaybettiğinde herkes tarafından ona layık olacak bir anıt mezar inşa edilmesi istendi. Bundan dolayı 1941 yılında düzenlenen yarışmada pek çok ülkeden onlarca proje yarıştı. Prof. Dr. Emin Onat ve Doç. Dr. Orhan Arda'nın imzasını taşıyan projenin kabul edilmesiyle 1953 yılında Anıtkabir'in inşası tamamlanmıştır.

Anıtkabirin özellikleri

Anıtkabirin özellikleri

ANITKABİR'İN MİMARİSİ VE ÖZELLİKLERİ

Türkiye'de 7'den 70'e herkesin tek yürek olduğu Anıtkabir, kesme taş malzemenin ağırlıklı olarak yer aldığı ve simetrinin önem verildiği etkileyici bir mimariyi gözler önüne sermektedir. Hem Osmanlı dönemine ait ögelerin hem de Selçuklu taş işçiliği motiflerinin gözler önüne serildiği Anıtkabir, toplamda 750 bin metrekarelik bir alanda konumlandırılmıştır.

Anıtkabir mimari özellikleri

Anıtkabir mimari özellikleri

Anıtkabir'in yer aldığı bölüme gitmek için ilk olarak yüksekliği 4 metre olan ve 26 tane basamağı bulunan merdivenleri çıkmanız gerekiyor. Girişte yer alan basamakların 26 tane olmasının sebebi ise 26 Ağustos'taki Büyük Taarruza ithafen düşünülmüştür. 

Anıtkabirin mimari özelliklerine dair detaylar

Anıtkabirin mimari özelliklerine dair detaylar

Anıtkabir'in en dikkat çeken yerlerinin başında Aslanlı Yol gelmektedir. 262 metre uzunluğundaki Aslanlı Yolun her iki yanında oturmuş pozisyonda 24 aslan heykeli yer almaktadır. Kuvvet ve sükuneti sembolize eden aslan heykelleri, Türkiye'nin en değerli mimarlarından biri olan Hüseyin Anka Özkan tarafından yapılmıştır. 24 aslan olmasının sebebi ise 24 Oğuz boyunu vurgulamak içindir. 

Anıtkabirden kareler

Anıtkabirden kareler

Aslanlı yolun sonunda ise "Tören Meydanı" olarak isimlendirilen bir alan karşımıza çıkıyor. TBMM ve Ankara Kalesi'nin kesişim noktasında bulunan Tören Meydanı'nın mozoleye uzaklığı 1920 metre olarak hesaplanmıştır. Bu bir tesadüften çok daha ötesi; TBMM'nin kuruluş tarihi 1920'yi simgelemektedir. 

Anıtkabir Tören Meydanı

Anıtkabir Tören Meydanı

Tören meydanından sütunlu mozoleye gitmek için 42 adet basamak çıkmanız gerekiyor. Bunun sebebi ise Atatürk'ün cumhuriyeti ilan ettiği tarihte 42 yaşında olmasından kaynaklanmaktadır.

Anıtkabire dair merak edilen detaylar

Anıtkabire dair merak edilen detaylar

Her biri farklı özelliğe sahip kulelerin bulunduğu Anıtkabir, bütünleyici mimarisiyle görenleri kendisine hayran bırakıyor. Tam bir mimari harika olan kulelerin isimleri ise şu şekildedir: Hürriyet, Mehmetçik, Barış, 23 Nisan, Misak-ı Milli, İnkılap, Cumhuriyet, Müdafa-i Hukuk.

Anıtkabir girişi

Anıtkabir girişi

ANITKABİR ZİYARET SAATLERİ

Ziyaret saatleri değişkenlik gösteren Anıtkabir'e 01 Kasım - 31 Ocak tarihleri arasında gitmeyi düşünürseniz; saat 09:00 ve 16:00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Anıtkabir ziyaret saatleri

Anıtkabir ziyaret saatleri

ANITKABİR'E NASIL GİDİLİR?

İstanbul'dan Anıtkabir'e gitmeniz için öncelikle Ankara'ya ulaşmanız gerekiyor. Havayolları ve karayollarını kullanarak yaklaşık 453 kilometrelik bir yolu tamamlayabilirsiniz. Eğer özel aracınız ile Anıtkabir'e gitmek isterseniz ortalama 4 saat 38 dakika sürecek bir yolculukla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

  • Otobüs seferlerinden faydalanarak Ankara'ya gitmek istiyorsanız; ortalama 300,00 TL'ye satın alabileceğiniz otobüs bileti ile 6 saat 32 dakika içerisinde Ankara'da olabilirsiniz. 
  • Hava yolları ile Ankara'ya ulaşmak için de; İstanbul Havalimanı ya da Sabiha Gökçen Havalimanından ortalama 989,00 TL'ye alabileceğiniz uçak bileti ile 1 saat 5 dakika içerisinde Esenboğa Havalimanına ulaşabilirsiniz.

Ankara'ya geldikten sonra Çankaya'da yer alan Anıtkabir'e gitmek için otobüs, dolmuş, Ankaray ya da taksi gibi ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz.

Anıtkabire nasıl gidilir

Anıtkabire nasıl gidilir

Kahve makinesi nasıl temizlenir? Filtre kahve makinesi temizliği? Kahve makinesi kullananlar

İLİŞKİLİ HABER

Kahve makinesi nasıl temizlenir? Filtre kahve makinesi temizliği? Kahve makinesi kullananlar
Ara tatil ne zaman başlıyor? Birinci ara tatil ne zaman? Kaç gün sürecek, ne zaman bitecek?

İLİŞKİLİ HABER

Ara tatil ne zaman başlıyor? Birinci ara tatil ne zaman? Kaç gün sürecek, ne zaman bitecek?
Nursena Akbaba Yasemin.com - Editör
Yasemin - Nursena Akbaba

Editör Hakkında

1997 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladıktan sonra 2019 yılında Sakarya Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nden mezun oldu. 2018 yılında Hürriyet Gazetesi ve 2019 yılında TRT'de stajlarını tamamladı. 2021 yılından itibaren Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde yer alan Yasemin.com'da İçerik Editörü olarak görev yapmaktadır.

BİR YORUM YAPIN 1

zorbey 2 yıl önce

neden camilerde mevlütler okunmuyor,fakirlere yada hepberaber yemekler yenilmiyor,neden topragina su dökemiyoz neden bas ucunda dualar edemiyoz,neden atamiz icinCHP zihniyetinden gidiyoz,nedeni belli atamizi kabul etmemizi istemiyorlar,biz atamizin yolunda ölürüz bir dakikali saygi durusu yetermi atmiz icin,soruyorum.

Toplam 2 beğeni