Son zamanların en çok konuşulan kömür maskesini artık evde yapmanız mümkün. Gözenekleri sıkıştıran ve kırışıklıkları gideren özelliği ile her kadının ilgisini çeken bu maskeyi dışarıdan satın almak yerine evde çok pratik bir yöntem ile hazırlayabilirsiniz. Kömür maskesi evde nasıl yapılır? Kömür maskesinin faydaları nelerdir?

Son zamanların en çok konuşulan maskesi kömür maskesi oldu. Ancak kömür deyince aklınıza yakarak kullandığımız kömür gelmesin. Burada bahsedilen, cilde olan faydaları anlatmakla bitmeyen kömür tıbbi kömürdür.

Kömür bir çok cilt bakım ürünlerinde ve makyaj malzemelerinde kullanılan bir maddedir. Ancak cilt ile tam olarak ilişkisi henüz bilinemiyor. Kömür maskeleri cildi çok iyi temizler, cilt de oluşan fazla yağı emici özelliği vardır ve yüzün fazla yağlı olmasından kaynaklanan yağ parıltısını götürerek cilt rengini iyileştirir.

KÖMÜR MASKESİNİN FAYDALARI NELERDİR?

* Yaşlanmayı geciktirir.

* Gözenekleri sıkılaştırır.

* Oluşan kırışıklıkların giderilmesinde yardımcı olur.

* Göz altı torbalarını giderir.

* Cildin derinlemesine temizlenmesini sağlar.

* Cilt yağ dengesini kontrol altına alır.

* Aşırı yağlı ciltlerin yağdan arınmasına yardımcı olur.

* Akne ve akne izlerini giderir.

* Siyah noktaları giderir.

* Cilt rengini iyileştirir.

* Cildi sakinleştirerek ölü derilerden kurtulmanızı sağlar.

* Güneş ışığı, soğuk hava, hava kirliliğinin yaratmış olduğu cilt lekelenmelerini giderir.

* Cildi besler, nemlendirir aynı zamanda da kuru cilde sahip olanların da cildini tozdan ve tıkanmış gözeneklerden arındırır. 

KÖMÜR MASKESİ NASIL YAPILIR?

Kömür maskesi, tüm ciltler için uyumlu bir maskedir. Ancak her gün kullanabileceğiniz bir maske değildir. Cilt tipine göre haftada bir veya 2 gün kullanılması önerilir. Kömürlü maskenin kullanma talimatı yağlı ciltlerde haftada 2 gün, karma ciltlerde ise sadece haftada 1 gün uygulanmalıdır.

Malzemeler;

* 1/2 çay kaşığı aktif karbon (Eczaneden temin edebilirsiniz)

* 1/2 çay kaşığı bentonit kili

* 1/4 çay kaşığı hindistan cevizi yağı (Erimiş ya da yumuşak olabilir)

* 1/4 çay kaşığı karbonat

* 1 çay kaşığı su

Hazırlanışı;

Tüm malzemeyi geniş bir kabın içerisinde karıştırarak  bu maskeyi elde edebilirsiniz. Ancak en önemli ayrıntı; metal hiç bir eşya kullanılmamasıdır. Bentonit kili metal ile buluştuğunda etkisini kaybedebilir.

Kömür maskesini yüzünüze uyguladıktan sonra 10 dakika bekleyin. Ardından ılık su ile durulayın.

BİR YORUM YAPIN 0