Avusturya'ya geçen ay Urla'ya özgü sakız enginarını ihraç eden Urlalı kadınlar, Urla sakız enginarı, Bornova kınalı bamyası ve kahvaltılık sostan oluşan ürünlerini Dubai'ye gönderdi.

Kadınların üretime katılımını sağlamak amacıyla 2014'te kurulan Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifinin üyeleri, Avusturya'ya yaptıkları ihracatın ardından sakız enginarı, Bornova kınalı bamyası ve kahvaltılık sosun yer aldığı 17 koliyi Dubai'ye gönderdi.

İzmir'in Urla ilçesinde faaliyet gösteren 172 ortaklı kadın kooperatifi, sakız enginarı başta olmak üzere yöreye özgü ürünleri işleyerek ekonomiye katkı sunuyor.

Coğrafi işaret tescil belgesi de alınan sakız enginarını yurt dışında tanıtmak için 2020'de çalışmalara başlayan Urlalı kadınlar, bu kapsamda bir ay önce Avusturya merkezli bir firmayla satış anlaşması imzalayarak, ilk ihracatını gerçekleştirdi.

Urlalı kadınlar, Avusturya'ya ihracatın ardından Dubai'ye de ürün gönderdi.

Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi İkinci Başkanı Sibel Uyar, AA muhabirine, Urlalı kadınlar olarak ilçelerinde hep ilkleri başardıkları, tüm kadın kooperatiflerine örnek olduklarını söyledi.

Avusturya'da ürünlerinin "Urla Karya" markasıyla büyük ilgi gördüğünü öğrendiklerini anlatan Uyar, "Bu sefer coğrafi işaretli enginarımızı, Bornova kınalı bamyamızı ve kahvaltı sosumuzu ilk etapla 17 koli olarak Dubai'ye gönderiyoruz. Türkiye'nin adını yurt dışında duyurmaya çalışıyoruz. Bizim tattığımız tatları yurt dışında herkesin tatmasını istiyoruz." dedi.

İLİŞKİLİ HABER

Alec Baldwin'din karştığı set cinayetinde flaş gelişme! Hakim karşısına çıkıyorlar...

İLİŞKİLİ HABER

Evlerin duvarlarını kadınların yaptığı resimler süslüyor

BİR YORUM YAPIN 0