SGK'dan kadın istihdamına Women-Up desteği!

Kadın girişimciliği ve istihdamına yönelik Avrupa Birliği projesi olan Women-Up, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun desteğiyle ilk toplantı gerçekleşti. omen-Up projesi kapsamında, 7 ilden 4 bin kadına hibe desteği verilecek.

Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu ile Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen Kadın girişimcilere destek olarak Women-Up projesi için ilk toplantı yapıldı. Düzenlenen toplantıda kadınların ailenin temel direği olduğunu belirten Sosyal Güvenlik Kurumu Başkan Yardımcısı Lütfi Aydın, "Toplumsal yaşamın her kademesinde, her zaman önemli roller üstlenen kadınlarımız, üstün fedakarlık duygusu içinde yaptıkları çalışmalarla ülkemizin her açıdan kalkınmasında büyük pay sahibi olmuşlardır" şeklinde konuştu. Aydın, son yıllarda Türkiye'de kadın istihdamının da arttığına değinerek bunu dünya standartlarının üstüne çıkaracaklarını da kaydetti.

Bunun yanı sıra Aydın, SGK tarafından kayıt dışı istihdamla mücadele konusunda bilgilendirme çalışmaları ile risk odaklı veri paylaşımına dayalı çapraz denetimler yapıldığını ifade ederek, "Kayıtlı işçi çalıştıran işverenlere yönelik prim teşviklerinin yanı sıra kurum olarak biz de kayıtlı istihdamı artırmaya yönelik projelerle bu mücadeleye destek veriyoruz" dedi.

Lütfi Aydın

Lütfi Aydın

"KADIN GİRİŞİMCİLERE DOĞRUDAN DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLECEK"

SGK Başkan Yardımcısı Aydın, iş gücü piyasasını olumsuz etkileyen ve ülke gelişimini yavaşlatan kayıt dışı istihdam konusunda, "Bu kapsamda ülkemizin kalkınması ve sahip olduğu iş gücü potansiyelini büyüme sürecine tam olarak yansıtabilmesi için kadınlarımızın iş gücüne dahil olmaları büyük önem taşımaktadır" ifadesini kullanırken, kadınların nitelikli işlerde istihdam edilmesine de vurgu yaptı. Aydın açıklamalarında çok sayıda SGK reformunun hayata geçirildiğine hatırlatarak, "Kadın istihdamının artırılması için prim teşvikleri uygulanmakta, Avrupa Birliği ile birlikte finanse edilen veya kurumsal kaynaklardan karşılanan projeler yürütülmektedir" ifadelerine de yer verdi.

Proje kapsamında kadınlara ait küçük ölçekli işletmelerin büyümesini hedeflediklerini söyleyen Aydın, "Kadın girişimcilere yönelik iletişim toplantıları, yurt içi ve dışı fuar ziyaretleri organize edilerek, kadın istihdamı konusunda saha araştırmaları yapılarak, kadın girişimcilere doğrudan danışmanlık hizmeti de verilecektir" dedi.

Bülent Özcan

Bülent Özcan

AB'nin katılım öncesi mali yardım aracının temel konularından birinin kadın olduğuna işaret eden Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent Özcan ise "Bizim açımızdan bakıldığı zaman, kadının istihdamı, kadın girişimciliği, kadına karşı şiddetle mücadele, kadın-erkek eşitliği gibi konulardaki projeler bizim için her zaman birincil önemde" şeklinde konuştu.

"Kadınların içinde olduğu istihdam ve girişimcilik alanları her zaman diğer alanlarla kıyasladığınız zaman daha renkli, daha canlı ve daha güçlü bir platform sağlıyor" diyen Özcan AB Başkanlığında çalışan personelin yüzde 53'ünün, yönetici pozisyonunda çalışanların ise yüzde 61'inin kadın olduğunu belirtti. 

Süreyya Erkan

Süreyya Erkan

"KADIN İSTİHDAMI 9,5 MİLYONA ULAŞMIŞTIR"

Kadınlara yönelik projeler için önemli miktarda fon kullandıklarını söyleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Mali Yardımlar Dairesi Başkanı Süreyya Erkan konu hakkında açıklamalarında, "Bakanlık olarak kadınlarımızın iş gücüne katılımı ve istihdamına ilişkin hedeflerin ana politikalarını 'ulusal istihdam stratejisi' çerçevesinde yürütüyoruz. Bakanlığımızın sunduğu teşvik ve destekler sayesinde bugün kadın istihdamımız 9,5 milyona ulaşmıştır" ifadelerine yer verdi.

kadın istihdamı 9,5 milyona ulaştı

kadın istihdamı 9,5 milyona ulaştı

Düzenlenen toplantıda 'Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi'nden İstanbul'da 1000, Ankara'da 900, Samsun'da 500, Aydın, Denizli, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş'ta 400 olmak üzere toplamda 4 bin kadın işveren ve bu işletmelerin işe aldığı 4 bin kadın işçinin faydalanacağı bilgilendirmesi yapılırken başvuru koşulları da aktarıldı. 2024 itibariyle tamamlanması öngörülen projeye ön başvuru E-Devlet üzerinden yapılabilecek. Projeye, 5 Mart 2012'den sonra kurulan, kadın işverenlerin açtığı genç işletmelerden en fazla 9 işçi kapasitesi olan ve ilave işçi olarak kadın sigortalı alan işverenler başvurabilir.

Projeye ön başvuru E-Devlet üzerinden yapılabilecek

Projeye ön başvuru E-Devlet üzerinden yapılabilecek

Kadın girişimci açtığı restoranla Mardin'in 'Balıkçı Azize'si oldu

İLİŞKİLİ HABER

Kadın girişimci açtığı restoranla Mardin'in 'Balıkçı Azize'si oldu
Genç kadın devletten destek aldı, köyüne dönüp hayvancılığa başladı

İLİŞKİLİ HABER

Genç kadın devletten destek aldı, köyüne dönüp hayvancılığa başladı

ETİKETLER

BİR YORUM YAPIN 0