Evde canı sıkılan Fatma Öncel hayvancılıkla servet sahibi oldu!

Antalya'da yaşayan ev hanımı Fatma Öncel, 15 yıl önce düğününden kalan 4 bileziğini satıp aldığı 1 inekle başladığı hayvancılık işinde 5 milyon liralık servete ulaştı. Öncel'in şu anda 170 büyükbaş, 150 küçükbaş hayvanı var.

Antalya'nın Muratpayaş ilçesinde yalayan 43 yaşındaki 3 çocuk annesi Fatma Öncel, 15 yıl önce evde canı sıkıldığını ve eşine destek olmak için hayvancılık işine girdi. 4 bileziğini satıp 1 inekle işe koyulan Öncel, sahip olduğu servetiyle birçok ev hanımına örnek oldu.

Hayvancılık işine yalnızca 4 bilezikle başlayan Öncel, şimdi 170 büyükbaş, 150 küçükbaş hayvanıyla büyük miktarda gelir elde ediyor.

20 DÖNÜMLÜK ARAZİDE 5 MİLYONLUK SERVETİN SAHİBİ OLDU

Hayvancılığın ilk yıllarında inek sütü satarak para kazanmaya başlayan Öncel, polis memuru eşinin desteğiyle inek sayısını 20'ye çıkardı. İneklerini beslemek için bir de tarla kiralayan Öncel, buraya ektiği mısır harmanıyla hayvanlarını beslemeye başladı. Daha sonra tavuk ile keçi de beslemeye başladı. 15 senenin ardından 170 büyükbaş, 150 küçükbaş hayvanın sahibi oldu. Öncel, kurban bayramlarında kurbanlık, günlük süt ve yumurta satışlarıyla servetine servet katmasının yanı sıra 20 dönümlük arazide kurulu 5 milyonluk servetin sahibi.

Fatma Öncel

Fatma Öncel

"SAĞLIĞIM EL VERDİĞİNCE BU İŞİ YAPACAIM"

Hayvancılığı sevdiği için bu işe atıldığını söyleyen Öncel, başarı hikayesini şu şekilde anlattı:

"Şuan hayvan fiyatları yükseldi ve satacak olursam 5 milyon liraya yakın para ediyor. Birisi için 10 milyon lira verseler yine de bu işi bırakmam. Sağlığım el verinceye kadar bu işi yapacağım."

Fatma Öncel

Fatma Öncel

Birlikte eğitim alıp kendi atölyelerini kurdularİLİŞKİLİ HABERBirlikte eğitim alıp kendi atölyelerini kurdular

"GÜNLÜK 700-800 KİLO SÜT ÇIKIYOR"

Bu yıl girdi maliyetleri arttığı için kurbanlık satışlarının yükseldiğini ve bunun hayvan fiyatlarına da yansıdığını belirten Öncel, "Ama yine de satış yapıyorum. Küçükbaşlardan adaklık veriyorum, sütten ve yumurtadan kazanıyorum. Şuan sadece sütten kazanıyorum. Günde 700-800 kilo süt çıkıyor. Perakende satış yapıyorum. Sütün kilosunun 10 liradan veriyorum" dedi.

Fatma Öncel: Çocuklarımdan çok hayvanlarımla ilgileniyorum

Fatma Öncel: Çocuklarımdan çok hayvanlarımla ilgileniyorum

"ÇOCUKLARIM DAHA FAZLA HAYVANLARIMLA İLGİLENİYORUM"

Mesai saatlerinin olmadığını da aktaran Öncel, "Benim saatim yok. Sabah 5'te işçilerle birlikte kalkıyorum. Onlar akşam evlerine gidiyor, ben gece saatlerine kadar çalışıyorum. Gece 2-3'te hayvanların doğumuna bile kalktığım oluyor. Zor kalmadığım sürece, buzağıları kendim doğurtuyorum. Çocuklarımdan daha fazla bunlarla ilgileniyorum. Bütün günümü onlarla geçiriyorum. Kıskanıyorlar ama onlar da hayvancılığı seviyor. Hayvancılığa değer verilsin, tarım bitmesin. Hayvancılığı bırakmasınlar" ifadelerini kullandı.

Fatma Öncel başarı hikayesini anlattı

Fatma Öncel başarı hikayesini anlattı

"HAYALDİ GEREK OLDU"

Başarılı iş kadı Fatma Öncel'in eşi Saadettin Öncel ise, eşinin bu kadar ilerleyebileceğine kendisinin de inanamadığını belirterek, "Daha önce polis memuruydum. Şuan emekliyim. Doğudan buraya tahinimiz çıktığında, eşimin canı çok sıkılıyordu. Çalışmak istediğini söyledi. 'İnek alayım' dedi, önce gülüp geçtim. Sonra sermaye için bilezikleri sattı. Kendine buzağı olan bir inek aldı. İlk başlarda küçümseniyordu ama kar ettikçe inek sayısını arttırmaya başladı. Ben de maaşım ve zamanımla destek vermeye başladım. Böyle olacağını önceden söyleseler, inanmazdım. Hayaldi gerçek oldu." dedi.

BİR YORUM YAPIN 0