Türk dizileri için Türkçe öğreniyorlar! Araplar yasak dinlemedi

19 Ocak 2019, 09:51
Türk dizileri için Türkçe öğreniyorlar! Araplar yasak dinlemedi

Arap ülkesindeki en büyük medya grubu olan MBC geçtiğimiz yıl Mart ayında Türk dizilerine getirdiği yasak ülkede yaşayanlar tarafından büyük tepki gördü.

Katar’daki Northwestern Üniversitesi’nden Yard. Doç. Dr. Miriam Berg’ün araştırması, yasakların işe yaramadığını gözler önüne seren bir anket gerçekleştirdi. Yard. Doç. Dr. Miriam Berg, Türk dizilerinin hayran sayfalarından ulaştığı, 18-50 yaş arası 300 kişiyle internet üzerinden anket yaptı.

Anket, özellikle son aylarda yasağa direniş gösterildiğini kanıtladı. Berg, araştırmayla ilgili şu bilgileri verdi: “İzleyiciler televizyondan erişemediği dizileri online platformlarda izlemeye başladı. İngilizce ya da Arapça altyazılı dizi bulabilenler onları izliyor. Ancak çoğu, Türk televizyon kanallarının internet sitelerine giderek dizileri Türkçe takip ediyor, hatta bunun için Türkçe öğrenmeye başlayanlar var.” 

"TÜRKÇE ÖĞRENİYORLAR"

Berg’e göre yasak tam da bu nedenle geri tepti: Araplar hâlâ Türkiye hakkında çok olumlu düşüncelere sahip. Aslına bakarsanız düşünceleri olumludan, çok olumluya döndü. Öyle ki Türk dizilerine yasağın adaletsiz olduğunu, eğlenceyle siyasetin birbirine karıştırılmaması gerektiğini düşünüyorlar. Diziler Türk kültürüne karşı öyle bir aşinalık yarattı ki hiçbir diplomatik çaba bunu başaramazdı.” Alman araştırmacıya göre çalışmasının sonuçları Türk televizyonları için de çok büyük bir fırsatı ortaya koyuyor: “Türk televizyonları için, dizilerini Arapça dublaj ya da altyazıyla yayınlayabilecekleri çok büyük bir internet pazarı var. Pek çok Arap ülkesiyle ilişkiler hâlâ soğuk, bu da Türkiye’nin son 10 yılda büyük bir başarıyla oluşturduğu yumuşak gücün kaynaklarını azaltıyor. Türkiye bu büyük talebi değerlendirmeli.” 

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar