Miss Turkey 2017 finalisti olarak tanınan Itır Esen, AKUT ile ortak bir projede bir araya gelmiş ve depreme farkındalık adıyla enkaz üzerinde verdiği pozlarla sosyal medyada tepkilere neden olmuştu. Olay sonrasında Itır Esen'den bir açıklama geldi.

Kendisiyle aynı ismi taşıyan eski Türk filmlerinin tanınan siması Itır Esen'in yeğeni ve seslendirme sanatçısını Hayri Esen'in torunu olan genç model Itır Esen, AKUT Vakfı ile farkındalık yapmak için deprem projesi için bir araya gelmişti.

İŞTE O ANLAR:

Esen sosyal farkındalık adı altında enkaz üzerinde adeta podyumdaymış gibi poz vermesi sosyal medyada büyük yankı uyandırırken eleştiri oklarının hedefi haline geldi. 

Sosyal medya kullanıcıları 'Böyle 'farkındalık' mı olur?' derken bazı sosyal medya kullanıcıları 'Bu kızı kimse uyarmıyor mu?' gibi yorumlarda bulundu.

Çekimden bir videoyu Instagram hesabından paylaşan Itır Esen, eleştiri oklarının hedefi olurken, olumsuz yorumlardan sonra paylaşımı sildi. Itır Esen’den ilk açıklama geldi. Esen, ‘’Çekimin yapıldığı bina medyada yer aldığı gibi depremde yıkılan bir bina değildir. Beklenmekte olan İstanbul depremi için sadece kentsel dönüşümü hızlandırmak ve farkındalık yaratmak adına bu sosyal sorumluluk kampanyasında yer aldım’’ dedi.

Itır esen

Ayrıca Itır Esen’in, 15 Temmuz şehitleriyle ilgili sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşım nedeniyle Miss Turkey birinciliği ve tacı elinden alınmıştı.

AKUT VAKFI'NDAN İLK AÇIKLAMA

Yaşanan durum sonrasında AKUT Vakfı'ndan konuyla ilgili yazılı bir açıklama geldi. Açıklamada yer alan ifadeler şu şekilde:

'Fashion TV’nin Atıl Kutoğlu, Dilek Hanif, Vural Gökçaylı, Ahmet Erarslan gibi dünyaca ünlü 10 modacı ile birlikte, beklenen İstanbul depremine dikkat çekmek için gerçekleştirdiği, “Sesimi Duyan Var Mı?” adını verdikleri sosyal sorumluluk projesinde, AKUT Vakfı’nın da adı geçtiği için açıklama yapma ihtiyacı hissettik. Projenin yürütücüleri, Fashion TV’nin Türkiye Yöneticisi Sn. Enis Onat ve Sanat Yönetmeni Sn. Ferhan Aral, bir süre önce vakfımıza ulaşarak moda dünyasının beklenen İstanbul depremine dikkat çekmek ve toplumsal duyarlılığı artırmak amacıyla bir proje yapmak istediğini belirtmiş; bu projeyi sağlıklı ve güvenli şekilde yönetebilmek adına, ekiplerin bina yıkıntısı çevresinde ve üzerinde çalışırken güvenliğini sağlamamız için Vakfımızdan destek istemişlerdir.

Afetlere hazır olma ve deprem farkındalığını geliştirme konularında çalışmalar yürüten AKUT Vakfı, projeyi değerlendirerek, zaten her detayı planlanmış çalışmanın sadece “enkaza yaklaşma” konusundaki güvenlik sürecini, gönüllü olarak yürütmeyi kabul etmiştir. Vakfımızın bu çalışma kapsamında, yaklaşık 40 kişilik çekim ekibinin güvenliği için tavsiyelerde bulunmaktan öte hiçbir dahli olmamıştır. Ayrıca çekimlerin yapıldığı bina yıkıntısı deprem sonucu yıkılmış gerçek bir enkaz değil, kentsel dönüşüm kapsamında kontrollü yıkımı gerçekleştirilmiş bir binadır.

Bilindiği gibi, neredeyse tamamı aktif fay hatlarının etki alanında olan ülkemizde, “deprem” hepimizin öncelikli meselesidir ve her sektör, her birey konuya ilişkin söz söyleme hakkına sahiptir. Projenin sahipleri çalışmalarını bu temada gerçekleştirmeyi tercih etmişlerdir. Vakfımızın “bina yıkıntısında çekim yapma” noktasında herhangi bir yönlendirmesi olmamıştır, zira yukarıda da değindiğimiz gibi, proje zaten bu şekilde yapılmak üzere netleştirildikten sonra Vakfımızla iletişime geçilmiştir.

Projenin tepki çeken iletişim kazası ve kamera arkası görüntülerle, eksik ve yanlış bilgilerle değerlendirmesinin, projenin ve projeye verdiğimiz iyi niyetli desteğin önüne geçmesinden üzüntü duymaktayız. Yaşamını arama-kurtarma çalışmalarına vakfetmiş değerli Başkanımız Ali Nasuh Mahruki’nin de AKUT Vakfı’nın da ülkemizin en önemli sorunu olan “deprem” meselesine dair, yapılacak tüm iyi niyetli çalışmaları desteklemeye devam edeceğinin altını tekrar çizer; sağlık dolu, afetsiz bir yıl dileriz.'

Saygılarımızla,
AKUT Vakfı Kurumsal İletişim

İLİŞKİLİ HABER

İlaçların işe yaradığını düşünmek! Plasebo etkisi nedir? Plasebo etkisini kimler yaşar?

BİR YORUM YAPIN 2

Rebelboy1903 1 yıl önce

Şimdi beyni olsa vücuduyla para kazanmayı seçmez. Vücuduyla Para Kazananın Beyin olarak sıkıntısı vardır

Toplam 4 beğeni

Muhammed 1 yıl önce

Regl kanı ile şehitlere dair iğrenç nitelemelerde bulunan arsız kişi bu değil miydi?! Ne bekliyorsunuz ki!

Toplam 4 beğeni