İlber Ortaylı aile yapısıyla ilgili çarpıcı açıklamada bulundu!

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 5. Kayseri Kitap Fuarı kapsamında söyleşide konuşma yapan Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, aile yapısını anlattı. Ortaylı, "3 neslin yaşadığı bir evde, bir kere çocukların gördüğü terbiye değişik olur" dedi.

Bazı konulara getirdiği mizahı açıklamaları ve doğallığıyla birçok kişi tarafından sevilen Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin tarafından düzenlenen 5. Kayseri Kitap Fuarı kapsamındaki söyleşiye katılarak sanatseverlere seslendi.

Söyleşiye, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Altun, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa ile çok sayıda kişi katıldı.

İlber Ortaylı

İlber Ortaylı

II. Abdülhamid Han hakkında ağza alınmayacak sözler! Sosyal medya kullanıcıları çıldırdıİLİŞKİLİ HABERII. Abdülhamid Han hakkında ağza alınmayacak sözler! Sosyal medya kullanıcıları çıldırdı

"ÜÇ NESLİN YAŞADIĞI EVDE TERBİYE FARKLI OLUR"

Gençlerin sözlerinin dinlenmemesinden yakınan Ortaylı, "Köyün aile içi yapısını düzenleyememişiz. Evin ihtiyarları, gençleri dinlemiyor. Hiçbir şekilde dinlemiyor ve huyları buna müsait değil" dedi. Bu durumun kentsel bölgelerde de aynı olduğunu belirten Ortaylı, konuşmasına şu ifadeleri de ekledi:

"Çocukların hepsinin şikayeti şu, 'geliyoruz, öğreniyoruz, Avrupa'da okuduk, birtakım tekliflerimiz, önerilerimiz var babamızın müessesesini geliştirmek için bizi dinlemiyor, etrafındaki menajerleri dinliyor.' diyorlar. Yani siz sonunda o ağacın dallarıyla devam etmek zorundasınız. Nesiller arası çatışma yüzünden insanlar köyleri terk ediyorlar. Bu ciddi bir şey. Türk ailesi parçalanıyor. Parçalanmanın nedeni ne? Böyle dar bir gelirle buna nasıl cesaret ediyorsun? 3 neslin yaşadığı bir evde, bir kere çocukların gördüğü terbiye değişik olur. Pişen yemek, yapılanlar farklı olur. Temizlik farklı olur. Buna tahammül edemiyorlar."

İlber Ortaylı Kayseride söyleşiye katıldı

İlber Ortaylı Kayseride söyleşiye katıldı

ÇEKİRDEK AİLE TOPLUMUN KENDİ ADETİ DEĞİL

Ayrıca her toplumun kendine ait adetleri olduğuna da vurgu yapan Ortaylı, "Çok yanlış teoriler var. Çekirdek aile. İşte ailenin küçüklüğü, kadının ve gençlerin özgürlüğü, bunlar iyi güzel de yani her zaman da geçerli sloganlar değil. Her toplumun kendi adeti değil. Siz bu toplumda 16 yaşına gelen çocuk için 'hadi artık sana yeterince baktık, git ekmeğini bul' diye bir lafa maruz kalacağını düşünüyor musunuz? Herkes çocuğuna sonuna kadar sahip çıkıyor, büyütüyor" dedi.

İlber Ortaylı sanatseverlere seslendi

İlber Ortaylı sanatseverlere seslendi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK VİDEO;

Diriliş Ertuğrul'un yıldızı Emre Üçtepe Hz. Muhammed sorusuna verdiği yanıtla herkesi ağlattı!

Seda Sayan'dan eşi Çağlar Ökten'e şaşırtan hamle! Soyadını sildirdi

İLİŞKİLİ HABER

Seda Sayan'dan eşi Çağlar Ökten'e şaşırtan hamle! Soyadını sildirdi
Sihirli Annem'in Toprak'ı ilk kez anlattı! Jennifer Boyner'in itirafı gündem oldu

İLİŞKİLİ HABER

Sihirli Annem'in Toprak'ı ilk kez anlattı! Jennifer Boyner'in itirafı gündem oldu

ETİKETLER

BİR YORUM YAPIN 0