Tulumlar nasıl giyilir ve kombinlenir?

19 Ekim 2020, 17:17
Tulumlar nasıl giyilir ve kombinlenir?

Sonbahar ve kış sezonunda sıkça tercih edilen parçalardan olan tulumlar, 1940'lı yıllardan bu yana en popüler üst giyim kıyafetlerindendir. Kombinlenmesi en kolay görülen ancak dikkat isteyen tulumlar için farklı kombin önerileri bulunur. Peki tulumlar için en doğru kombin şekli nedir? Tulumlar için hangi renkler tercih edilmelidir? İşte tulum modasına ait tüm bilinmesi gerekenler.

Tulum kavramı ilk kez 19. yüzyılın sonlarında, Victoria döneminde buharlı makinelerin yaygın olarak kullanıldığı dönemde ortaya çıktı. Buharlı makinelerin kullanımında çalışan işçiler, kömür tozunun vücutlarına zarar vermemesi için, kirin ve tozun içine girmesini engelleyen tulumları giymeye başladılar. Bu kıyafete ise ilk başta kazan kıyafeti adı verdiler. 1940’lara kadarlık süreçte bu kıyafetler, sporcuların dahi tercih ettiği bir parça haline geldi. 1940'tan itibaren ise tulum adını aldı. Moda endüstrisinin etkisiyle zaman içerisinde gardroplardaki yerini aldı. Bugün her sezonda trend parçalar arasında yer alan tulumlar için farklı kombin stilleri bulunuyor.

Peki tulumlar nasıl kombinlenir?

TULUM KOMBİN ÖNERİLERİ

Tulumlar tek parça oldukları için kombin açısından zorlamayacağı düşünülür. Ancak tulumlar, kombin yapılırken en çok dikkat edilmesi gereken parçalardandır. Birbiriyle uyumlu renk ve parçaları birleştirerek, doğru bir kombin hazırlayabilirsiniz. 

Mavi renk jean bir kot tulumu, beyaz bir kazak ya da gömlekle kombinleyebilirsiniz. Parçaların düz olmasına gerek yoktur, açık tonlu çizgili desenleri taşıyan kazakları da kullanabilirsiniz. Ayakkabı olarak sonbahar sezonu için spor ayakkabılar oldukça şık duracaktır. Ancak klasikten vazgeçmek isteyenler, mavi jean yerine sonbahar-kış sezonunun en trend renklerinden olan kırmızı vb. tonlarını, tulum rengi olarak tercih edebilirsiniz. Eğer dirseğe kadar uzun tulumları kullanmak istemiyorsanız, diz altında biten tulum modelleri tercih edebilir ve içine açık tonlu bluzları kullanabilirsiniz.

 

Tıpkı jean tulumlarda olduğu gibi kumaş tulumlarda da spor ayakkabılar şık duracaktır. Tulum kombinlerinde iç parça için tercih edeceğiniz koyu renk, siyah olabilir. Özellikle sonbahar sezonu için, mavi jean kotlarla bu parçalar uyumlu duracaktır. Ayrıca farklı tonları birleştirmek yerine ton sür ton tarz tercih edebilirsiniz. Tek bir renkten oluşan ton sür ton kombinle, farklı bir stil oluşturulabilirsiniz. 2020 sonbahar rengi kırmızı kabul edilmişti. Ancak kırmızı kadar bir diğer popüler renk de siyah olacaktır. Tulumlarınızda siyah rengi kullanabilirsiniz. 

Tulum kombinlerinde en çok zorlayan ayakkabı seçimidir. Tulumlar için genellikle spor ayakkabı tercih edilir fakat davetlerde veya önemli yerlerde giyecekseniz topuklu ayakkabıları da tercih edebilirsiniz.

Kış aylarında spor ayakkabı dışında topuklu kovboy adını taşıyan botlar ya da düz model botlar kullanabilirsiniz. 

Tulum kombinlerinde boy uzunluğu da belirleyici bir etkendir. Eğer uzun boylu biriyseniz bol paça tulumları tercih etmeniz daha doğru olur. Seçeceğiniz model ise düşük bel ya da askılı olmalıdır.

Ancak boyunuz kısa ise, pileli modelleri tercih etmeniz gerekir. Ve eğer kilolu biriyseniz, geniş kalıplı tulumları kullanmanız doğru olandır.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar