İstifa dilekçesi nasıl yazılır? İstifa dilekçesi yazmanın püf noktaları...

18 Temmuz 2020, 08:41
İstifa dilekçesi nasıl yazılır? İstifa dilekçesi yazmanın püf noktaları...

İnsanlar çalıştıkları işyerinden bazı nedenlerle ayrılmak zorunda kalabiliyor. İşten ayrılmaya karar verdikten sonra profesyonel bir istifa mektubunu doğru hazırlamak çok önemlidir. İstifa dilekçesi hazırlarken dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktası var. İşte bunlardan bazıları:

Uzun süre çalıştığınız bir şirketten bazı gerekçelerle ayrılma kararı alabilir veya daha yüksek bir pozisyon içinde ayrılmam kararı alabilirsiniz. İstifa kararı her ne kadar kolay olmasa da kurallarına uygun profesyonel olarak dilekçe mektubunuzu hazırlamanız gerekir. Hangi koşullar da istifa ederseniz edin İstifa dilekçesi hazırlarken doğru tekniklerle duygularınızı ve hislerinin doğru şekilde ifade edip hazırlamanız gerekmektedir.

İSTİFA DİLEKÇESİ NASIL YAZILIR?

6 aydan daha az süre çalıştıysanız en az 2 hafta önce, 6 ay ile 1,5 yıl arası çalıştıysanız 4 hafta önce, 1,5 yıl ile 3 yıl arasında çalıştıysanız 6 hafta önce, 3 yıldan fazla çalıştıysanız 8 hafta önce istifa mektubunu vermeniz ve belirttiğiniz süreleri çalışarak geçirmeniz gerekiyor. Aksi halde ihbar tazminatı ödenmesi gibi size hukuki yaptırımlar uygulanabilir.

İstifa dilekçesi hazırlarken mutlaka hazırladığınız istifa dilekçesinin kısa sade ve anlaşılır olmasına dikkat edin. Dilbilgisinin doğru kullanılması ve duygularınızın doğru ifade edildiği bir dilekçe yazmanız gerekir. İstifa mektubuna çalışılacağınız son gün ve diğer talepler hakkında bilgi vermeniz gerekmektedir. Hem sizin için hem de işvereniniz için önemlidir.

Mektubun eğer varsa İnsan Kaynakları Müdürlüğü’ne hitaben yazmanız gerekir. İstifa mektubu metnine ilk giriş kısmına, adınız soyadınız ile kurumunuz ve çalıştığınız pozisyonu belirtmelisiniz.

Daha sonra işinizi hangi gerekçelerle bırakmak istediğinizi kısa ve net, anlaşılır bir üslupla ifade etmeniz gerekiyor. Bu nedenle gereksiz tekrarlardan kaçınılması, istifa iradesinin açıkça gösterilmesi ve gerekçelerinin net bir şekilde belirtilmesi gerekiyor.

İstifa mektubuna bekleme sürenizin sonunda istifa ettiğinizin ve tüm yasal haklarınızı saklı tuttuğunuzun yazılması beklenmeyen bir durumla karşılaştığınızda hukuki açıdan önemli olacaktır. Son olarak mektubun verildiği tarihin ya da gönderildiği tarihin eklenerek imzalayıp elden teslim etmeniz gerekiyor.

İSTİFA DİLEKÇE ÖRNEĞİ

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar