Hacamat artık devlet hastanesinde yapılıyor

08 Temmuz 2017, 12:29
Hacamat artık devlet hastanesinde yapılıyor

Sağlık Bakanlığı onaylı birçok poliklinikte hijyenik şartlarda ağrısız bir sızısız hacamat yapılıyor.

Hacamat kavurucu sıcaklarda uyku sorunu yaşayanların derin uykuya dalmasını da sağlıyor. İnegöl Devlet Hastanesi Hacamat ve Akupunktur Polikliniği sorumlusu Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Hüseyin Avni Çöl, "Hacamat binlerce yıldan bu yanan uygulanan bir tedavi yöntemi. İki şekilde hacamat yapılıyor. Hastanın tahlillerine göre hastanemizde bulunan Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış polikliniğimizde hacamat yapıyoruz. 

Tekrarlayan uygulamalar yapılabiliyor. Aynı bölgeye tekrar uygulama yapmak için bir ay beklenmesi gerekiyor. Hacamatın hijyenik ortamda eğitimli kişi tarafından yapılması çok önemli" dedi.

Hacamatın ağrısız ve sızısız bir yöntem olduğunu söyleyen Çöl, "Cilt temizliği yapıldıktan sonra hacamat yapılacak noktalar bisturi ile kesiliyor. Ağrısız ve sızısız bir uygulamadır. Kesilen noktaların kapatılması gerekmiyor. Çünkü vücut bu durumu kendi kendine kontrol altına alıyor" şeklinde konuştu.

Rahat uyku sağlıyor

Hamacatın uykuyu olumlu şekilde etkilediğini söyleyen Dr. Hüseyin Avni Çöl, "Vücudun bağ dokusundaki toksit yük azaldığı için uyku apnesini de artırır, rahat bir uyku sağlar. Sıcak havalarda rahat uyumak için hacamat yaptırılmalı" dedi.

KAYNAK : İHA

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
2 Yorum Var
  • YSD 2 yıl önce Şikayet Et
    Resimlerin hacamat ile ilgisi yok. Kupa çekme fotoğrafı konulmuş. Hacamat kan alma işlemidir.
    Cevapla
  • Arif 2 yıl önce Şikayet Et
    Kupa yontemi ile bolgeye kan toplanir daha sonra hemen küçuk kesikler atilip kanin akmasi saglanir. Hic hacamat yaptirmadiniz herhalde. Kupa ile şişirilmeden kesik atilirsa aci olur ayrica