Vücutta meydana gelen yağ bezelerinin ne gibi faktörlerden meydana geldiği tam olarak bilinmemektedir. Peki yağ bezesi nedir ve tedavisi var mıdır? İşte vücudun hemen her yerinde ortaya çıkabilecek yağ bezeleri hakkında bilinmesi gerekenler...

Daha çok göz altı ve göz kapağında olmak üzere vücudun diğer bölgelerinde de çıkan yağ bezeleri, herhangi bir sorunu teşkil etmeyen iyi huylu kitlelerdir. Ancak, her ne kadar önemli bir hastalık belirtisi olmasa da görünüşleri oldukça rahatsız edicidir.

YAĞ BEZELERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Yağ bezeleri, sinirler üzerinde baskı uyguladığından dolayı o bölgede ağrıyla beraber kendini göstermeye başlar. Yaş ilerledikçe saç derisinde ya da özel bölgelerde görülebilen bezeler, iltihap kaptığı zaman kızarıklık, yara ve kötü kokulu akıntı oluşturabilir.

YAĞ BEZESİ KANSER YAPAR MI?

İyi huylu tümörler olduklarından kanser riski yoktur. Ancak bu durum yağ bezesinin tehlikeli olmadığı anlamına gelmez. Yağ bezeleri ciddi cilt deformelerine sebebiyet verebilir. Estetik açıdan hoş durmayan bu bezeler ilerleyen zamanda vücuttan alındıklarında çukurlara neden olur.

YAĞ BEZESİ NASIL GEÇER?

Bazı insanlar yağ bezelerinden bir an önce kurtulmak için sıkmaya ya da sivri bir cisim ile patlatmaya kalkışır. Oysaki bu yöntem evde kendi kendine yapıldığı zaman çok sakıncalı bir yöntemdir ve muhakkak doktor kontrolünde yapılması gerekir.

Her gün 2 ya da 3 kere havluyu sıcak suyla ıslatarak beze oluşan bölgede 30 dakika boyunca bekletilmelidir. Ayrıca vücudunuzu hijyenik tutmaya özen göstermelisiniz.

Kalıcı bir çözüm için yağ aldırma ameliyatı olarak, bezelerinizden kurtulabilirsiniz.

İLİŞKİLİ HABER

Selilütten kurtaran içecek

İLİŞKİLİ HABER

Velayet nedir, velayet hakkı kime verilir?

İLİŞKİLİ HABER

Yıldız Tilbe'den çok sert Kudüs tepkisi!

İLİŞKİLİ HABER

Uyuyamayan çocuklara ne yapılır?

İLİŞKİLİ HABER

Hakan Yılmaz'a otel lobisinde saldırı!

BİR YORUM YAPIN 1

Eylül 4 yıl önce

benim elimin üstünde de yağ bezesi var.