Unutkanlık ile Alzheimer arasındaki fark nelerdir?

10 Mart 2018, 08:00
Unutkanlık ile Alzheimer arasındaki fark nelerdir?

Unutkanlık ile Alzheimer arasındaki fark nedir? Her unutkanlık Alzheimer belirtisi mi? Alzheimer ve unutkanlığın nedenleri neler? İşte yanıtı...

Gündelik hayatta yaşanan bazı unutkanlıklar, kişinin aklına ilk olarak Alzheimer rahatsızlığını getirir. Ancak, unutkanlığın sebebi Alzheimer'dan ayrı olarak daha basit nedenlerden ya da nörolojik rahatsızlıklardan dolayı da kaynaklanabilir.

Bu rahatsızlıklara epilepsi, tümör, travma, beyin iltihabı, karaciğer yetmezliği ve metabolik bozukluklar örnek gösterilebilir.

Unutkanlık nedeniyle doktora giden kişilerin yaşı, aile olayları, cinsiyeti, eğitim seviyesi, genetik bozukluğu, etkisinde olduğu zehirli maddeler ve kullandığı ilaçlardaki risk faktörleri belirlenmelidir.

İlerleyen yaşlarda meydana gelen bunama rahatsızlığı zihni etkileyerek unutkanlığa sebep olur. Alzheimer ise unutkanlığın yanı sıra kişinin günlük etkinliklerinin azalması ve bilişsel kabiliyetlerin yitirilmesiyle nitelenen nörodejeneratif bir hastalıktır. 

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
3 Yorum Var
 • ihsan altuğ 2 yıl önce Şikayet Et
  düşüncem insanlara saçma gelse bile açıklamak istiyorum. bence bu hastalığın insan vücudundaki şeker ile ile alakalı tarih boyunca vitaminlerin tasnifini yatık a, b, c vs ve bunların alt tasniflerini de yaptık b1, b2 vs. şayet organizmadaki şekerin sınıflandırılmasını yaparsak bir yerlere varabiliriz, insan vücudundaki her şeker şeker değildir. beynin kullanmış olduğu şeker ile vücuttaki diğgr organların kullandığı şeker aynı olmayabilir. sadece bir fikir ama bu düşünce kabul görürse hastalığın sebebi ya sindirim yada endokrinle alakalı çıkıyor.
  Cevapla
 • Siyah Zambak 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu kadarini çok kisi bilir. Daha detay beklemistim
  Cevapla
 • Ahmet 3 yıl önce Şikayet Et
  Çok yüzeysel bilgi.Daha detaylı araştırma yapabilirdin
  Cevapla