Genellikle kadınlarda görülen idrar yolu enfeksiyonunun neden kaynaklandığını biliyor musunuz? Peki idrar yolu enfeksiyonu neden olur? İdrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir? Günlük yaşamı ve böbrekleri bitiren bu ciddi rahatsızlık hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Haberin detayında idrar yolu enfeksiyonuna dair bilinmeyenleri bulabilirsiniz.

Mesane torbasının dış etkenlerden kaynaklı iltihaplı hücrelerle dolması ile idrar tolu enfeksiyonu ortaya çıkar. Bu rahatsızlık aynı zamanda böbrekleri de olumsuz etkiler. Erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülen idrar yolu enfeksiyonu, bazı besinler ve içeceklerle vücuda giren enfeksiyonlu hücrelerin ya da soğuk havalarda üst solunum yolları hastalıklarında artan zararlı hücrelerin sıvı ile vücuttan atılmaması sonucu mesane torbasında birikmesiyle yaşanır. Bu rahatsızlık idrara çıkarken şiddetli ağrıya neden olur. Aynı zamanda gün içerisinde de böbreklerin sancı gibi belirtilerle kendini gösterir. Sistit vakaların öncesi olan bu durum zamanında müdahale edilmediğinde ciddi rahatsızlıkların yaşanmasına sebebiyet verir. İdrar yolu enfeksiyonu aynı zamanda alt yol idrar ve üst yol idrar diye ikiye ayrılır. Alt yol idrar üst yol idrara göre daha yaygın yaşanır. Üst yol sadece besinlerden ve içeceklerden kaynaklı ortaya çıkarken alt yol ise tuvalet esnasında mikrop kapılması ile yaşanır. Bu da sadece idrar yolu enfeksiyonuna değil mantar gibi cilt hastalığının da yaşanmasında neden olur.

idrar yolu enfeksiyonu

İDRAR OLU ENFEKSİYONLARININ GENEL BELİRTİLERİ

- Tuvalet sırasında yanma ve ağrı

- Tuvaleti tutmada zorlanma

- Böbrek sancısı

- İdrarda görünen koyu renkli lekeler

- İdrar renginin koyu sarı olması

- İdrarın güçlü bir kokuya sahip olması

- Kadınlarda pelvik erkeklerde rektal ağrıların fazla olması

- Şiddetli ateşlenme, titreme ve mide ağrısı gibi durumlarla kendini gösterir.

idrar yolu enfeksiyonundan nasıl korunur

İDRAR YOLU ENFEKSİYONUNDAN KORUNMANIN YOLLARI

- Tuvalet temizliği en önemli kuraldır. Temizliğin önden arkaya doğru yapılması vajinal ve anal mikroorganizmaların idrar yoluna geçmesi engellenir.

- Bol su tüketilmeli ve idrar tutulmamalıdır.

- Kabızlık idrar akışını olumsuz etkiler. Mikropların tamamen boşaltılmaması enfeksiyon riskini artırır.

- Pedler sık değiştirilmelidir.

- Genital bölge temizliğinde sabun kullanmaması gerekir. 

- Pamuklu iç çamaşırlar tercih edilmelidir.

- Gebeliği önlemek için vajinaya sürülen sperm öldürücü kremler kullanılmamalıdır.

- Vajina bölgesinde enfeksiyon riski varsa tedavisi ihmal edilmemelidir.

İDRAR YOLU ENFEKSİYONUNA NE İYİ GELİR?

LİMON SUYU

Limon içerdiği çözücü madde sayesinde vücuttaki enfeksiyonlu hücreleri kısa sürede atar. Bu işlem sırasında sıvı oranına artıran limon idrar enfeksiyonuna iyi gelen besinlerin başında gelir.

limon suyu

MAYDANOZ

Yapılan araştırmalarda idrar söktürücü besinlerin başında gelen maydanoz çiğ olarak düzenli tüketilmelidir. 

maydanoz

KIZILCIK SUYU

Kızılcık, idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelen besinlerin başındadır. Doğal asidik özelliğe sahip kızılcık düzenli tüketildiğinde mesanedeki enfeksiyonların yanı sıra vücuttaki bakterileri de vücuttan atar.

kızılcık suyu

KARNABAHAR KÜRÜ

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu ise kronikleşen idrar yolu enfeksiyonlarına karşı; 200 gram karnabahara yaklaşık 500 mililitre su ekleyerek kaynatıktan sonra suyunun süzülerek sabah akşam yemeklerden önce birer bardak olarak tüketilmesini tavsiye eder. Ayrıca Saraçoğlu, bu uygulamayı 21 gün boyunca yapılmasını önerir.

karnabahar

İLİŞKİLİ HABER

Yumurta çiçeğinin (beyaz patlıcan) faydaları neledir? Kanseri önlediği kanıtlandı!

BİR YORUM YAPIN 0