Palyaço korkusu (koulrofobi) nedir?

06 Nisan 2018, 07:29
Palyaço korkusu (koulrofobi) nedir?

Dünyada pek çok insanın palyaço korkusu olduğunu biliyor musunuz? Peki palyaço korkusu nedir ve tedavisi var mıdır? Sizler için palyaço korkusunu tüm ayrıntılarıyla araştırdık…

Palyaço korkusu yalnızca çocukların değil yetişkinlerinde yaşadığı psikolojik bir durumdur. Aslında bu psikolojik durumun nedenleri; tarihte palyaçoların işlediği cinayetler ve bazı filmlerde palyaçoların katil rolünde olmasından kaynaklanıyor. Bazı psikologlar, insanların palyaçolara güvenmedikleri için korktuklarını söylüyorlar.

Psikolog Elan Baronholtz göre palyaço korkusunun nedenini; “İnsanlar, bir kişinin yüzünü maskeyle gizlemesini rahatsız edici bulurlar. Çünkü maskeler insanların yüzlerindeki gerçek ifadeleri saklar. Bu yüzden kendilerini maskeli kişilerin yanında güvende hissetmiyorlar.” diye açıkladı.

Palyaço korkusunu araştıran bazı uzmanlar, günümüzde korkunun artmasındaki nedenlerden birinin de, dünya klasikleri arasında yer alan Stephen King’in "O" adlı romanının sinemaya uyarlanmasından kaynaklandığını söylemektedirler. Filmde palyaço, korkunç bir canavar olarak gösterilir. 

PALYAÇO KORKUSUNUN TEDAVİSİ VAR MIDIR? 

Palyaço korkusu yaşayan kişiye palyaçonun aslında komik ve eğlenceli bir karakter olduğu anlatılır, hasta ikna edilmeye çalışılır. Bazı hastaları palyaçolarla bir odaya kapatıp onlarla tanışmaları ve konuşmaları istenir. İleri derece de olan hastalar ise ilaçla kontrol altına alınır.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar