Yaz gribi nedir? Yaz gribinin belirtileri nelerdir? Yaz gribinden korunmanın yolları...

Grip hakkında bilinen yanlışlardan biri yazın hiç görülmemesidir. Ancak farklı bakteri ve virüslerin özellikle yaz aylarında yol açtığı gribal hastalık vardır. Yaz gribi olarak bilinen bu viral enfeksiyon sıcaklardan dolayı daha çekilmez bir halde geçer. Yüksek ateş, göz sululuğu ve burun akıntısıyla başlayan hastalık yerini şiddetli baş ağrısı ve ishale bırakır. Yaz gribi nedir? Yaz gribinden korunmanın yolları...

Sıcak havaların gribal enfeksiyon bakterisine karşı bir kalkan görevi gördüğü düşünülür. Fakat yaz aylarında da bazı dış etkenlerden dolayı grip hastalığı yaşanır. Halk arasında yaz gribi olarak bilinen hastalığın bilimdeki adı lejyoner ya da klima hastalığıdır. Lejyoner hastalığı; ateş, halsizlik, kas ağrıları ve öksürük gibi belirtilerle ortaya çıkar. Kış gribi ile benzer özellikler gösterse de hastalığın neden olduğu bakteriler tamamen farklıdır. Yaz gribi hastalığına neden olan bakteriler havalandırma ve klima gibi yerlerde yaşar ve çoğalır. Hava yoluyla kişinin bağışıklık sistemine yerleşen bakteri zamanla hastalığa neden olur. 

Lejyoner hastalığı nedir? Lejyoner hastalığı belirtileri ve tedavisi var mı?İLİŞKİLİ HABERLejyoner hastalığı nedir? Lejyoner hastalığı belirtileri ve tedavisi var mı?

yaz gribi aşırı terleme ani soğumalar nedeniyle yaşanır

yaz gribi aşırı terleme ani soğumalar nedeniyle yaşanır

YAZ GRİBİNDEN KORUNMANIN YOLLARI...

- Yaz aylarında gün boyu her saat başı bir bardak su içilmeli,

- Klimanın derecesi yaklaşık 22-23 olmalı,

- Klimanın fanları odanın içine değil tavanına doğru sabit kalmalı,

- Hem pencerenin hem de klimanın açık olduğu yerde uyunmamalı,

- Klima filtreleri üç günde bir yıkanmalı,

- Ayrıca klimanın bakımı da ihmal edilmemelidir.

- Ağır spor hareketlerden kaçınınız. Aşırı terleme de yaz gribine davetiye çıkartır. 

Klima çarpması belirtileri ve tedavisi nelerdir? Klima çarpmasına doğal yöntem!İLİŞKİLİ HABERKlima çarpması belirtileri ve tedavisi nelerdir? Klima çarpmasına doğal yöntem!

yaz gribi için akşam yatmadan önce ayran içiniz

yaz gribi için akşam yatmadan önce ayran içiniz

YAZ GİRİBİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Yaz gribi tedavisinde kesinlikle kış aylarında yaşanan grip hastalığında kullanılan ilaçlar kullanılmamalı ve kulaktan dolma tavsiyeler uygulanmamalıdır. Bu hastalıkta mutlaka kulak burun boğaz uzmanına muayene olunmalıdır. Ayrıca bol bol yaz meyveleri olan kiraz, kavun ve karpuz tüketerek vücuttaki sıvı oranı dengelenmeli. Akşamları nane ve salatalık eklenen ayran tüketilerek yatılmalı. Bu ayran vücudun ısı dengesini koruyarak hızlı terlemeyi önler. Bağışıklığı güçlendirir. Sinir hücrelerinin çalışmasını sağlar. 

BİR YORUM YAPIN 3

Hasan 2 yıl önce

Gerek yo böyle şeylere. Siz en iyisi gidin bir kaç doz aşı olun. :-)))

Alucralı 2 yıl önce

Salatalık, nane karıştırdığın ayrana biz cacık diyiyor olabilir miyiz.

ABDULLAH YILMAZ 2 yıl önce

Yatmadan önce tüketilecek olan ne?!