Alzheimer nedir ve belirtileri nelerdir? Alzheimer'in tedavisi var mıdır? İyi gelen besinler...

23 Eylül 2019, 08:15
Alzheimer nedir ve belirtileri nelerdir? Alzheimer'in tedavisi var mıdır? İyi gelen besinler...

İleri yaş hastalıklarından biri olan Alzheimer, beyindeki hücrelerin yavaş yavaş ölmesi ile unutkanlık gibi problemlerin yaşanmasına sebebiyet veriyor. Beyinin giderek küçülmesi gibi durumlara da neden olan alzheimer hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki alzheimer nedir ve belirtileri nelerdir? Alzheimer'in tedavisi var mıdır? İyi gelen besinler... Alzheimer'e dair her şeyi haberin detayında bulabilirsiniz.

Beyindeki hücreler vitamin yetersizliği gibi durumlardan kaynaklı yenilenmez. Bu da günlük yaşamsal aktiviteler esnasında beynin kavrama, hatırlama ve depolama alanlarında ciddi hasarlar bırakır. Alzheimer'da tam olarak bu nedenden ötürü ortaya çıkar. Demans yanı beynin hatırlama kabiliyetinin tamamen ortadan kalktığı hastalığın başlangıcıdır. Hastalık ilk kez ileri yaşta kişilerin sıklıkla geçmişe ait durumları unutması ile tespit edilmiştir. Daha sonra ise konuşma, işitme ve motor hareketlerinde eksiklikle devam eder. Beynin sinir hücrelerinin dokusunun bozulması kişinin yaşam kalitesini düşürür. Yapılan araştırmalarda hastalığın henüz kesin bir nedeni bulunmamaktadır. Fakat, vitamin eksikliği, sinir hücrelerinin deforme olması, ruhsal bozukluklar, genetiksel eksiklikler, kalp krizi ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkların beyne aşırı kan yüklemesi ile yaşanır. 

ALZHEİMER NEDİR

ALZHEİMER BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hastalık erken dönemde tespit edilecek belirtiler gösterir. Bunlardan en yaygını da hafıza kaybıdır. Bunun dışında ise;

- Nesnelerin ismini unutmak

- Ruhsal bozukluklar

- Sorulan soruları sürekli tekrar etme

- Kendi kendine konuşma

- Karar verme konusunda zorlanma gibi belirtiler hafif olan alzheimerdir. Ancak orta ve ileri olanda ise;

- Sürekli heyecanla ve sinirli olma

- Düzensiz uyku

- Motor hareketlerinde yavaşlama

- Paranoyaklaşma

- Kişisel ihtiyaçları unutma

- Dengesiz yemek yemeye bağlı artan kilo da ileri belirtilerdir.

ALZHEİMER BELİRTİLERİ NELERDİR

ALZHEİMER TEDAVİSİ VAR MIDIR? ALZHEİMER'DEN KORUNMANIN YOLLARI NELERDİR?

Erken dönemde tespit edilme durumu olan hastalık ilerlemeden kontrol altına alınabilir. Bunun için belirli ilaç ve psikolojik destekler sağlanır. Düşük dozda başlanılan ilaçlarla beyinin işlevselliği artar. Bununla beraber hem profesyonel destek hem de çevresindeki insanların kişiye sürekli iyi olduğunu hissettirmesinde fayda var. Alzheimer riskini azaltmak için;

- Yeşil bitki ve sebze tüketmek

- Yazı veya resim yapmak

- Spor dalları ile uğraşmak

- Emekli olduktan sonra ev yerine aktivitesi bol yerlere gitmek

- Kalp ve yüksek tansiyon riskini azaltmak için düzenli kontroller yapmak

- Kötü alışkanlıkları bırakma gibi durumlarla alzheimer engellenebilir. 

ALZHEİMERE İYİ GELEN BESİNLER

ALZHEİMER'E İYİ GELEN BESİNLER...

- Sinir sistemindeki hasarları onarmada büyük rolü olan OMEGA-3 yağ asitleri, alzheimeri de önlemek için önerilen besin değerlerinden biridir. Somon, sardalye ve uskumru gibi balık çeşitlerinin yanı sıra ceviz, badem, keten tohumu ve zeytinde de bulunur. 

- İçeriğinde C ve E vitaminlerinin bulunduğu sebze ve meyveler, vücutta dolaşan serbest radikalleri azaltır. Aynı zamanda hafızayı kuvvetlendiren bu besinler alzheimer riskini de engeller. Brokoli, çilek, yabanmersini ve kivi bu vitaminler açıcından zengin besinlerdir.

- Kızılcık, elma, greyfurt ve nar flavonoid açısından oldukça zengin besinlerdir. Flavonoid vücuttaki zararlı hücrelerin sayısını azaltmada yardımcı olan yararlı maddelerden biridir.

- Köri sosunun içerdiği zerdeçal ve kürkimin antikosidan potansiyelinden zengin değerlerdir. Uzmanlar, alzheimer riskini azaltan bu sosun yemeklerde kullanılmasını tavsiye ediyor.

- Folik asit, B6 ve B12 bakımından güçlü olan koyu renkli yeşillikler zayıflamış beyin hücrelerini güçlendirmede oldukça faydalı besinlerdir.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar