Sarı karpuzun faydaları nelerdir? Tam bir şifa deposu olan sarı karpuz hakkında merak edilenler

21 Mayıs 2020, 16:55
Sarı karpuzun faydaları nelerdir? Tam bir şifa deposu olan sarı karpuz hakkında merak edilenler

Yüzyıllar önce tüketilen sarı karpuzun unutulmaya yüz tutmuş o eşsiz lezzeti Burdur'da tekrardan yetiştirilmeye başlandı. Şifa deposu olan sarı karpuzu önceden bilmeyenler bozuk olduğunu sanıyor. Ancak uzmanlar sarı karpuzun mucize besinler arasında ilk beşte yer aldığını söylüyor. Peki Sarı karpuzun faydaları nelerdir? Tam bir şifa deposu olan sarı karpuz hakkında merak edilenler...

Yaz aylarında serinlemek için tüketilen kırmızı karpuzun aslında yüzyıllar önce Anadolu topraklarında sarısı da üretilirdi. Kelek gibi görünen bu karpuz çeşidi hem iyi bir lif kaynağıdır ve hem de birçok rahatsızlığa da iyi geldiği bilinir. Son 10 yıldır üretimine yeniden başlanılan sarı karpuz, tam bir şifa deposudur. Lezzet olarak kırmızı karpuzla aynı olan sarı karpuz, bilinmediği için çok fazla tercih edilmez. Ancak uzmanlar güçlü bir A vitamini olduğundan tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Dış yüzeyi olarak aynı olan fakat kesilince rengi ortaya çıkar. İçerdiği sıvı kırmızı karpuza göre daha fazladır. Renginden dolayı tropik meyve zannedilir. Vücudun özellikle üreme sistemlerini yenileyen sarı karpuz, eski çağlarda tansiyonu dengelemek için tüketilirdi. Yaz meyvelerinden biri olan sarı karpuzun tadı bal gibidir. Çin'de halen seri olarak üretilir. Anadolu topraklarında unutulsa da Asyalıların vazgeçmediği bir lezzettir. Asya ülkelerinde misafirlere sarı karpuz ikram etmek onlara değer verdiğini gösterir. 

sarı karpuz güçlü bi a vitamini deposudur

SARI KARPUZUN FAYDALARI NELERDİR?

BÖBREK TAŞINI DÜŞÜRMEDE YARDIMCI OLUR

Aç karna tüketildiğinde sıvı oranı azalmış böbreklerin daha iyi çalışmasında yardımcı olur. Aynı zamanda idrar yoluyla ağrısız bir şekilde böbrekte oluşmuş kum ve taşın dökülmesini sağlar. İdrar söktürerek mesane torbasında idrar birikmesini önler. Böylece idrar yolu enfeksiyonlarının da oluşumunu engeller.

böbreklerde taş oluşumunu önler

VÜCUDU MİKROPLARDAN ARINDIRIR

Vücutta dolaşan serbest radikaller; kan şekerinin oranını bozar. Aç karna tüketilen sarı karpuz bu radikallerin emilimini hızlandırarak kan şekerini dengede tutar. Bu sayede tansiyon hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir besindir. 

güçlü bir vitamin deposudur

GÖZ SAĞLIĞI

Göz sağlığı için faydalı olan A vitamini bakımından zengin olan sarı karpuz özellikle katarak hastalığının yaşanmasını engeller. Göz içerisindeki vitamin ve sıvı oranını çoğaltarak görme oranını artırır. Göz içi iltihap birikmesinin önüne geçer. 

göz içindeki sıvı oranını korur

VİTAMİN DEPOSU

Kalsiyum, potasyum, B ve C vitaminleri açısından oldukça zengin olan sarı kapuz, düşük kaloriye sahip olduğundan kilo vermek isteyenlerin diyet listelerinde yer almaya başladı. Vücudun işleyişini güçlendirir. Sıvı bakımından da zengin olduğundan vücut için sinir sistemlerinin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. 

vücuttan mutasyonlu hücreleri atar

BAĞIRSAK KANSERİNİ ÖNLER

İçerdiği lif ve posa yapısından kaynaklı bağırsak florasının sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Aynı zamanda kabukları ve çekirdeğinden yapılan çay da bağırsak kanserini önler. Bağırsakların fonksiyonlarını artırarak kabızlık gibi sindirim sorunlarını ortadan kaldırır. 

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
6 Yorum Var
 • MAHMUT 2 yıl önce Şikayet Et
  manisa akhisar köylerinde her sene olur. bu KARPUZLARDAN
  Cevapla
 • Vasvi 2 yıl önce Şikayet Et
  Nirden bulacaaz zarı garbuzu himci?
  Cevapla
 • reis 2 yıl önce Şikayet Et
  Onun anlattığı karpuz doğal olan tarım ilacı ve hormon kullanılmamış karpuz veya meyveler için geçerli ... bak şimdiki karpuzlar tamamen hormon dur bak içine aynı rengine tadına sanki plastik...diğer gıdalar da öyle bu ilaçlı naylon gıdalar yüzünden kanser ve diğer hastalıklar durmadan artmaktadır...
 • zafer gülten 2 yıl önce Şikayet Et
  Canan Karatay diye biri çıkıyor,meyve yemeyin,şekerden başka bir şey yok diyor,sonra bir haber falan meyvenin faydalarından bahsediyor. gelde çık işin içinden.
  Cevapla
 • Mesutto 2 yıl önce Şikayet Et
  Aslinda kirmizi karpuzla aeasinda eengi disinda hic bie fark yok o faydalarinin hepsi kirmizi karpuzda da var yaptiklari reklam yaparak ksari karpuzu farkli gosterip fiyatini yuksek tutmak benim cocuklugumda pazar tezgahlarinda satiliyordu fiyati da ayniydi tadi da ayniydi faydasi da ayni
  Cevapla
 • zekha kol 2 yıl önce Şikayet Et
  allah birşeyi birbirinden farklı var ettiyse onda bi fark vardır zaten meraketme
Yorumların Tümünü Okuyun