Obezite nasıl önlenir?

18 Haziran 2018, 06:58
Obezite nasıl önlenir?

Dünya genelinde sık yaşanan sağlık sorunlarının başında obezite hastalığı geliyor. Sizler için obezite hastalığının bilinmeyenlerini araştırdık. İşte hemen hemen herkesin risk altında olduğu bu hastalık için alınması gereken bazı sağlık önlemleri...

İnsan vücudunun sağlıklı gelişmesi için besin ögelerini dengeli alıp tüm vücuda aynı anda enerji ve kalori yayması gerekir. Alınan enerji eşit miktarda vücutta yayılmadığında obeziteye neden olur. Özellikle ev hanımlarının risk altında olduğu bu hastalık için alınması gereken bazı tedbirler vardır.

İşte obeziteyi önlemek için alınması gereken tedbirler;

- Hormon dengesizliği olan kişiler obeziteye daha yatkın olduklarından, düzenli olarak hormon desti yaptırılmalıdır. 

- Metabolizmayı yavaşlatan besinler tüketilmemelidir.

- Öğün sayılarına özen gösterilmelidir. Sabah kahvaltısında enerji verecek yiyecekler tüketilmelidir. Akşam yemeklerinde porsiyon miktarı az olmalı ve saat yediden sonra yemek yenilmemelidir. Öğlen vakti ise sofralarda; meyve, yoğurt ve salata gibi besinler ağırlıkta olmalıdır.

- Yemek masasından 20 dakikadan önce kalkılmamalı, 1 saatten de fazla oturulmamalıdır.

- Asitli, yağlı ve karbonhidratlı yiyecekler azaltılmalıdır. Ayrıca gece yemekleri tamamen bırakılmalıdır.

- Yüksek tansiyon ve kolesterol hastaları obeziteye yatkınlığı artırdığından, bu hastalar ilaç saatlerine ve beslenmelerine dikkat etmelidir.

- Asansör, yürüyen merdiven ve araba vücut hareketini minimuma indirdiğinden bunların kullanımının azaltılmasında fayda var.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
1 Yorum Var
  • Gizli 8 ay önce Şikayet Et
    Hormon desti yazmışsınız,onun dışında çok güzel
    Cevapla