Kuru soğanın faydaları nelerdir? Bir hafta boyunca kuru soğan suyu içerseniz ne olur?

13 Nisan 2020, 14:28
Kuru soğanın faydaları nelerdir? Bir hafta boyunca kuru soğan suyu içerseniz ne olur?

Koronavirüsü özellikle bağışıklık sistemi zayıf olanları olumsuz etkiliyor. Uzmanlarda bu yüzden antibiyotik etkisi olan kuru soğan,sarımsak ve pırasa gibi besinlerin tüketilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Vücuttaki tüm iltihaplı hücreleri atmaya yarayan soğan hakkında merak edilen her şeyi sizler için araştırdık. Peki Kuru soğanın faydaları nelerdir? Bir hafta boyunca kuru soğan suyu içerseniz ne olur?

Zambakgiller ailesine ait acı bir tadı olan ve içeriğinde yüksek miktara asit bulunan soğan insan sağlığına inanılmaz faydalar sağlar. A, B6, B-Kompleks, C vitaminleri, demir, folik ve potasyum açısından zengin olan soğan birçok hastalığın semptomlarını önler. Uzmanlar düzenli tüketilen soğanın vücudumuzu zararlı bakterilere karşı koruduğu gibi vücudumuzda bulunan zararlı hücrelerin sayısın da azaltığını vurguluyor. Soğan yetiştiriciliği Antik Mısır'a kadar uzanıyor. Tıbbı tedavide alternatif olarak kullanılan soğan özellikle kaynatılıp suyu tüketilirmiş. Mide asidini dengeleyen, sindirimi kolaylaştıran ve idrar söktüren en etkili besindir.Çin ve Japonya ülkelerinde kuru soğan ilaç olarak görülür. Dünya genelinde ekilip tüketilir. Soğan da tıpkı pırasa ve sarımsak gibi güçlü bir antibiyotiktir. Yüzyıllar boyunca alternatif tıpta kullanılmasının yanı sıra yemeklerinde vazgeçilmez besin kaynağı olan oldu. Ancak bazı uzmanlar aşırı tüketilmesinin sakıncalı olacağını vurguluyor. Bazı alternatif tıp uzmanları ise kuru soğanın özellikle kadınsal hastalıklara doğal ilaç olduğunu belirtiyor. 

KURU SOĞANIN FAYDALARI NELERDİR? 

- Kozmetik ürünlerin, ilaçların ve çevresel faktörlerin neden olduğu saç dökülmesini ve saç kıran hastalığını önler. İçerdiği B6 minareli saç dersinin hasara uğramış hücrelerini yeniler. Saç hacmini güçlendirerek ışıl ışıl bir görünüm kazanmasını sağlar.

- Güçlü antioksidan ve antibakteriyel maddelere sahip kuru soğan, vücudumuzda oluşma ihtimali olan enfeksiyon bakterilerinin neden olduğu üst solunum yolu hastalıklarının riskini azaltır. 

SOĞAN

- İçerisinde bulunan selenyum minareli bağışıklık sistemini güçlendirerek, kanser hücrelerine karşı savaşmasını destekler. Aynı zamanda alerjik durumların yaşanma olasılığını engeller.

- Bir hafta boyunca düzenli tüketilen kuru soğan suyu, karaciğerdeki yağ oranını azaltır. Böylece akne ve yağlı sivilcelerin oluşmasını önler. Aynı zamanda cildin alt katmanında bulunan dermis tabakasındaki gözenekleri temizleyerek cildin nefes almasını sağlar.

soğanın faydaları

- Yapılan araştırmalarda soğan suyunun kan basıncını dengelediğinden; damarı sertleşmesi, kalp rahatsızlıkları ve yüksek tansiyon gibi hastalıklarına yakalanma riskini aza indirdiği gözlenmiştir.

- Soğanın içerisinde bulunan GPCS adı verilen madde kemiğin daha güçlü olmasını sağlar. Bu yüzden gelişim çağındaki çocukların, hamile kadınların ve yaşlıların düzenli tüketmesi gerekir. Ayrıca yapılan araştırmalarda soğan suyunun, kemik kırılmasını onarmada da yüzde 70 destek olduğu tespit edilmiştir.

kuru soğanın faydaları

- Bazı kadınlarda adet sancıları oldukça yoğun geçer, bazılarında ise bir takım sağlık sorunlarından dolayı adeti gecikir. Düzenli tüketilen soğan suyu bu iki sorununda yaşanma olasılığını azaltır.

- Kanser hastalıklarını önlemede birebir etkisi vardır. Özellikle mide, bağırsak ve kolon gibi kanserler türlerini önler. Sindirim sistemindeki tüm hücreleri yenileyerek fonksiyonlarını geliştirir.

soğanın kalbe faydaları

BİR HAFTA BOYUNCA KURU SOĞAN SUYU İÇERSENİZ NE OLUR?

Vücuttaki fazla iltihabı atmada etkili olan kuru soğan suyu, düzenli olarak bir hafta boyunca tüketildiğinde inanılmaz başka faydalarda sağlar. Soğuk havalarla beraber corona virüsleri harekete geçer. Bu da ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Yüzyıllardır güçlü bir antibiyotik olan kuru soğan koktuğundan dolayı tüketilmesi tercih edilmez. Ancak bu vücudu virüslere karşı korumasız bırakır. Bu yüzden uzmanlar bu havalarda hem kuru soğanı çiğ hem de  kaynatarak tüketilmesinin fayda sağlayacağını vurguluyor. Bağışıklık sistemindeki antikorların virüslere karşı artıp ateşlenme yapması yerine olan antikorları güçlendirir. Böyle hastalığın daha kolay atılmasını sağlar. Vücut içindeki hücreleri de güçlendirerek organların fonksiyonlarını artırır. Ancak bir hafta boyunca tüketilen kuru soğan suyu kürüne 10 gün ara verilerek devam edilmesi tavsiye edilir. 

kuru soğanın faydaları

SOĞAN HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELİR?

- Ekim aylarının başında bir hafta düzenli soğan kürü tüketildiğinde kış boyu üst solunum yolları hastalıkları önler.

- Prostatit hastalıkların yaşanmasının önüne geçer.

- Bağırsaklardaki hücrelerin işlevselliğini artırarak hazımsızlık kabızlığı engeller. 

- Hücrelerin yapısını yeniler.

- Saç dökülmemesini sağlar. Saç köklerini güçlendirir.

- Kalp ve damar hastalıklarını önler.

- Kan şekerini kontrol eder.

- Kemik ve kas yapısını güçlendirir.

- Kronik uykusuzluğu önler.

- Tiroid bezlerini düzenler. Hormonları dengeler.

kuru soğan

SOĞANIN BESİN DEĞERLERİ;

SOĞANIN BESİN DEĞERLERİ

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
278 Yorum Var
 • Sena 4 gün önce Şikayet Et
  Meraba arkadaşlar ben bir önce duşuk yapttim geçen ay soğan kuru içtim hamile kaldim bu gunde doktora gittim kanamam var bebeğin kalp atişlarini duymadi ölmuş dedi kannama daha da fazla şimdi acaba soğan kuru içiyimmi kurtaj önerdi yapmadim kendi duşsun dedim içiyimmi acaba temizler söker icimdekileri
  Cevapla
 • hacer 1 hafta önce Şikayet Et
  iltihaba ne iyi gelir acaba
  Cevapla
 • Nazli 1 hafta önce Şikayet Et
  10 aydir evliyim ama cocuk sahibi olmak istiyorum sogan kurunu uygularsam sadece 15 gunmu kulanmam gerek
  Cevapla
 • Nazli 1 hafta önce Şikayet Et
  Mrb
  Cevapla
 • Elem 3 hafta önce Şikayet Et
  2 aydır adet olamiyordum kistlerimden dolayı. doktor ilaç yazdı almadım ancak bu soğan kürünü okudum uyguluyorum,iki hafta uygulamak gerekiyormuş, 7. gunumde reglim gelmeye basladi tavsiye ederim...
  Cevapla
Yorumların Tümünü Okuyun