Brusella hastalığı nedir? Brusellanın belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır?

06 Kasım 2020, 13:23
Brusella hastalığı nedir? Brusellanın belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır?

Ülkemizde genellikle Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaşanan brusella hastalığı ciddi sağlık sorunlarından biridir. Bruselloz virüsüne sahip hayvan ve onlardan elde edilen sütte bulaşır. Bruselloz virüsünü kapmış hayvan ve besinlerini tüketen insanlara da bu yolla bulaşır. Bu da halsizlik, kemik ağrıları gibi sorunlara yol açar. Peki Brusella hastalığı nedir? Brusellanın belirtileri nelerdir?

Bruselloz virüsünün neden olduğu brusella hastalığı genellikle inek, keçi ve koyun gibi hayvanların etinden, sütünden bağışıklık sistemimize bulaşır. Eklem ağrıları ile kendini gösteren bu hastalık, belirti olarak diğer hastalıkları taklit ettiğinden uzmanlar uzun süre teşhisini koymakta zorluk çeker. Bu hastalık ilkbahar ve yaz aylarında daha fazla görülür. 15 yaş grubunun bu hastalığa yakalanma oranları yüksektir. Kentteki insanlardan çok, köylerdeki insanlar bu bakteriye yakalanma açısından tehlike altındadır. Ayrıca yüksek ateşte kaynatılmamış sütten yapılan yoğurt ve taze peynir de bakteriye yakalanma riskini artırır. 

brusella hastalığının belirtileri nelerdir

BRUSELLA HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

- Sırt, bel, diz ve bileklerde şiddetli ağrılar,

- Yeme bozukluğuna bağlı iştah ve kilo kaybı,

- Nedensiz terleme ve ateşlenme sonrası bilinç kaybı,

- Gece aniden terlerle uyanma,

- Diz kemiklerinde ağrılar,

- Kusma ve ishal gibi belirtiler hastalığının şiddetini artırdığının göstergesi,

- Kalp, dalak, lenf ve karaciğer büyümesi ise en ciddi belirtilerindendir. 

bruselloz hangi besinlerden bulaşır

BRUSELLOZ HANGİ BESİNLERDEN BULAŞIR?

Sığır, koyun ve keçi gibi hayvanlardan ve bu hayvanların ürünlerinden elde edilen süt ve süt ürünleri aracılığıyla insanlara bulaşan bir enfeksiyondur. Halk arasında koyun hastalığı, peynir hastalığı gibi isimlerle de adlandırılan hastalık; ülkemizde Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerimizde daha sık görülmekle birlikte bütün bölgelerde gözlenmektedir.

brusella tedavisi nasıl yapılır

BRUSELLA TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Uzun bir süre insan vücudunda yaşayan bu bakterinin azalması veya yok olması için ilaç tedavisine başlanılır. İlk evrede teşhis edilen brusella hastalığına antibiyotik tedavi uygulanır. Böylece bakteri üç ayda vücuttan atılır. Bu da bakterinin kronikleşmesini engeller. Ancak brucelloz bakterisi erken teşhis edilmediğinde kalp hastalıkları ve nörolojik rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Tedavi, hem brucella hastalığına göre hem de kendisi ile beraber gelişen diğer hastalıklara göre uygulanır.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar