Bamyanın faydaları! Hangi hastalıklara iyi gelir? Bamya tohumu yutarsanız...

Çiğ hali tüketilmeyen besinler arasında yer alan bamya lif bakımından zengindir. Bu yüzden bağırsaklar için doğal ilaçtır. Bunun yanı sıra vücuttaki toksinleri atmada yardımcı olan bamya özellikle romatizmal hastalıklara iyi gelir. Alternatif tıpta genellikle tohumu hakkında merak edilenleri sizler için araştırdı. Peki Hangi hastalıklara iyi gelir? Bamya tohumu yutarsanız...

Günlük tüketilen 100 gram bamya vücudun ihtiyacı olan folik asit miktarının yüzde 20'sini karşılar. Bamya lif, demir, magnezyum, kalsiyum minerallerinin yanı sıra A ve C vitaminleri bakımından da oldukça zengindir. Yapılan araştırmalarda bamyanın içeriğinde şeker oranı düşük, enerji oranı yüksek maddelerin de bulunduğu ortaya çıkmıştır. Ebegümeci ailesine ait olan bamya ılık iklimlerde yetişir. İçerdiği yüksek lif sayesinde mide ve sindirim hastalıklarına fayda sağlar. Kızartması, salatası ve yemeği yapılan bamya bazı yörelerde kurutularak da tüketilebilir. Yapılan araştırmalarda idrar dökmede etkisi olduğu ortaya çıkan bamyanın çiçekleri ezilerek çay yapılır. Akdeniz iklimine ait olan bu sebze Japonya ve Hindistan'da sıklıkla tüketilir. Ülkemizde Ege ve Marmara'da yetiştiriciliği yapılan bamya kültürel bir sebzedir. Uzmanlar yaz aylarında haftada bir kez tüketilmesini tavsiye ediyor. Zengin mineralleri bakımından hem vücudun sıvı oranını artırıyor hem de vücut için gerekli olan vitamin ve mineralleri sağlıyor. Bu yüzden haftada en az 3 gün tüketilmesi gereken önemli besinler arasında yer alıyor. 

bamya suyu folik asit bakımından zengindir

bamya suyu folik asit bakımından zengindir

BAMYA SUYUNUN FAYDASI VAR MIDIR?

Eski çağlardan beri tüketilen bamya suyu, özellikle boğaz enfeksiyonlarına fayda sağlar. Kesin bir araştırması olmazsa da halk arasında kandaki şekeri düzenlediği söylenir. Folik asit bakımından zengin olan bamya suyu, hamilelik dönem için olmazsa olmazlardandır. Bebeğin gelişimi için katkı sağlayan folik asidi bamya suyu yüzde 30 oranda karşılayabilir. Bu sayede kemiklerin gelişimini de olumlu katı verir. Bamya saplarını kesip iyice yıkayın. Bir kaba koyduğunuz bamyaların üzerine su ekleyin. Bir gün boyunca beklettiğiniz bu karışımdaki bamyaları iyice sıkın ve suyunu çıkarın. Bamya posalarını kurumuş ayak topuğuna ya da dirseklere sürebilirsiniz. Çıkan suya da limon sıkarak günde bir kereliğine tüketebilirsiniz.

BAMYANIN TOHUMU YERSENİZ...

Bamyanın içinde bulunan minik toplara bamya tohumu denir. Bu tohumlar toplanarak kurutulur. İçeriğinde yüksek miktarda çinko ve demir maddeleri barındıran tohumlar eski çağlardan beridir alternatif tıpta tüketilirmiş. Merak edilen sorulardan biride bu tohumlar nasıl tüketilir? Bir su bardağı dolu bamya tohumunu temiz bir tülbente koyun. Bir bardağın arkası ile iyice ezin. Toz haline gelen tohumları bir kaseye alın. İçerisine bir buçuk yemek kaşığı bal ve bir çorba kaşığı zeytin yağı koyup karıştırın. Karışımı bir gece dolapta beklettikten sonra her gün bir kaşık tüketiniz. Bu karışım;

- Bağışıklık sitemindeki hücrelerin mutasyona uğramasını önler. Vücuttaki tüm toksinleri atar. 

- Kan şekerini dengeleyerek diyabet gibi hastalıkların önüne geçer.

- İçerdiği yüksek K vitamini sayesinde kanın pıhtılaşmasını destekler.

- Diz ağrısı, kireçlenme ve menüsküs gibi vücutta azalan sıvı kaybıyla ortaya çıkan inanılmaz ağrılara neden olan hastalıklara bitirmeden adeta en etkili doğal ilaçtır.

- Ayrıca bamya tohumu düzenli tüketildiğinde reflü ve gastrit gibi mide hastalıkların yaşanmasını da önler. 

- Lif oranı yüksek olan bu karışım düzenli her gün tüketildiğinde tokluk hissi vererek kişinin abur cubur ve fazla yemek yeme isteğini azaltır. 

bamya

bamya

BAMYANIN FAYDALARI! HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELİR?

- İçerdiği bol miktarda C vitamini sayesinde ciltte deforme olmuş hücrelerin yenilenmesini destekler. Aynı zamanda ciltte bulunan genç hücrelerin oranını artırarak yaşlanmayı yavaşlatır.  

- Saçların kabarmasını önlemek için bamyadan faydalanabilirsiniz. 100 gram bamyayı kaynatıp suyunu soğumaya bırakın. Daha sonra bu suyu kullandığınız şampuana  ekleyiniz. Bamya içerdiği zengin mineraller sayesinde saçınızın kabarmasını engelleyerek, hacmini ve parlaklığını arttıracaktır.

- Böbrek hastalığı olan kişilerin sıvı oranı yüksek besinler tüketmeleri gerekir. Bu yüzden böbrek hastalarının su oranı yüksek bamya sebzesini düzenli tüketmelerinde fayda vardır.

bamyanın faydaları

bamyanın faydaları

- Üst solunum yolları hastalığına yakalanmamak içinde bamya, tüketilmesi gereken besinlerden biridir. Zararlı hücrelere karşı bağışıklığı güçlendirerek kansere yakalanma riskini azaltır. 200 gram bamyayı 30 dakika boyunca kaynatın. Elde ettiğiniz bamya suyuna bir diş sarımsak ve iki yemek kaşığı limon suyu ekleyerek 15 dakika dinlenmeye bırakınız. Hafta da bu sudan bir bardak içebilirsiniz.

- Güçlü antioksidan özelliği de vücutta oluşan ödemleri idrar yoluyla kolayca atmaya yardımcı olur.

bamyanın sindirime faydaları

bamyanın sindirime faydaları

- Yüksek lif içeriği sayesinde sindirimi kolaylaştıran bamya, vücuttaki atık yiyeceklerin kalıcı hasarlar vermeden kolayca vücuttan atılmasını sağlar. Ayrıca uzun süreli tokluk sağlayarak vücuda gerekli enerji desteği verir.

- Bazı yiyecekler midedeki asit oranının dengesini bozar. Bamya suyu bu oranı dengeleyerek oluşma ihtimali olan ülser rahatsızlığını önler.

BAMYANIN BESİN DEĞERİ

BAMYANIN BESİN DEĞERİ

BİR YORUM YAPIN 6

Tugba 3 yıl önce

Bamya cilt rengini açıyor ve güzelleştiriyor ben vaktiyse eger hergün yemeye çalışırım bazan haşlar sarımsaklı yoğurt yapar yerim bazan çiğ çiğ bazan yemeğini ama hiç bir zaman suyunu dökmem onuda içerim. Yüzüm çok güzel.

Toplam 1 beğeni

Reelist 3 yıl önce

Bu haber sayesinde bamya fiyatları artar. Ülkemizde fıesatcı çok maalesef

Toplam 3 beğeni

yadem 4 yıl önce

dizlerinizde böyle oturup kalkarken çatır çutur sesler mi oluyor yada ağrı veya dizde zorlanmalar, her sabah aç karnına 10-11 veya avuç içinin ortası kadar miktarda bamya tohumunu bir bardak su ile için başta saydıklarımdan eser kalmaz. ayrıca kabızlık sorunu biter ve basur memeleri küçülerek kanamalar sona erer. tecrübi bilgidir.

Toplam 19 beğeni

gurbetci 4 yıl önce

4 ay denedim ama fayda etmedir Ruma Atridis var bende

Toplam 0 Beğeni

Teşekkürler... 5 yıl önce

Faydalı bilgi...

Toplam 8 beğeni

paşali1 4 yıl önce

Gerçekten çok sevdiğim bamyayi daha çok tüketeceğim

Toplam 4 Beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun