Kemik suyunun faydaları nelerdir? Günde bir bardak kemik suyu içerseniz...

Son zamanlarda popüler olan kemik suyu, ünlü isimlerin tüketmesi ile yaygınlaşmaya başladı. Ancak kemik suyu yüzyıllardır alternatif tıpta kullanılan en sağlıklı doğal ilaçtır. Vücut sağlığı için birçok faydası olan kemiğin içindeki iliklerin kaynayan su ile birleşmesiyle ortaya çıkan inanılmaz bir besindir. Peki kemik suyunun faydaları nelerdir? İşte ciltten kemik sağlığına kadar birçok faydası olan kemik suyu:

Uzun uzun pişirilerek içerisindeki tüm vitamini ve minerali suyuna bırakan kemikleri uzmanlar özellikle kas sistemi zayıf olan hastalara öneriyor. Dünya trendi haline gelmiş kemik suyu, tıpkı meyve sularının satıldığı gibi satışa sunulmuştur. Amerika sokaklarındaki her 3 kişiden birinin elinde bulunan kemik suyu, bizim ülkemizde ise yüz yıllardan beri sofraları süslemektedir. Genellikle yemeklerde kullandığımız kemik suyunu aynı zamanda tek başına çorba olarak da tüketilir. Büyükbaş hayvanların kemiklerinden yapılan bu çorbalar daha fazla fayda sağlar. İçerdikleri ilik insan vücudundaki ilik ile aynı olduğundan kemiklerin güçlenmesini destekler. Uzmanlar gelişim çağındaki çocukların, ergenlerin ve hamilelerin düzenli tüketmesini tavsiye eder. Kemik suyu ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan kemik erimesini önler.

kemik suyu besin değeri

kemik suyu besin değeri
 

Kırmızı etin faydaları nelerdir? Kırmızı eti kimler ne kadar tüketmeli?İLİŞKİLİ HABERKırmızı etin faydaları nelerdir? Kırmızı eti kimler ne kadar tüketmeli?

KEMİK SUYUNUN FAYDALARI NELERDİR?

 • İleri yaşlarda sıklıkla görülen kemik hastalıklarını önlemek için günde bir bardak kemik suyu içilmelidir. Kemik suyu kolajen, glutamin ve prolin gibi maddeler içerir. Bu maddeler insan vücudunda da vardır fakat bazı nedenlerden dolayı oranları azalır ve ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Ancak kemik suyu düzenli tüketimi bu oranı dengeler.
   
 • Bazı hastalıklar, ilaçlar ve besinler sinir sistemindeki zararlı toksinlerin oranını artırarak  birçok hastalığın ortaya çıkmasına neden olur. Ancak kemik suyu içerdiği mineraller sayesinde bu durumun yaşanma riskini azaltır. Ayrıca beyin sağlığı içinde birebir faydalı besinlerden biridir. Antioksidan özelliği olan kemik suyu, uykusuzluk ve yorgunluk gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltır.

kemik suyu

kemik suyu

 • Uzmanlar kemik suyunu, gelişim çağındaki çocukların, hamilelerin ve kemikleri kırılan hastaların tüketmesi gereken besinlerden biri olduğunu belirtiyor.
   
 • Amino asit bakımından da zengin olan kemik suyu cilt dokusunu da koruyarak, yaşlanmayı ve leke oluşumunu engeller. Cilt derisi altındaki dermis tabakasında yaşan deformasyonu yeniler. Ünlü manken Çağla Şıkel, geçtiğimiz günlere sosyal medya hesabında cildinin parlaklığını kemik suyu sayesinde olduğunu açıklamıştı.

kemik suyu

kemik suyu

 • Kas yapısını güçlendirdiğinden sporcularında tüketmesi gereken besinler arasındadır.
   
 • Bağırsakların ve midenin iyi çalışmasını destekleyerek; hazımsızlık, şişkinlik ve kabızlık gibi sağlık sorunlarını önler.
   
 • Eski çağlarda mevsim geçişlerinde sıklıkla tüketilen kemik suyu bağışıklığı güçlendirerek grip ve nezle gibi virüslü hastalıklara karşı kalkan oluşturur. 
   
 • Tek başına oldukça güçlü bir besin olan kemik suyu insan kemiklerinin kütle oranını artırarak darbelere karşı daha dayanıklı olmasını sağlar. 
   
 • Kemik kaynatılınca içerisinden suya geçen ilikler kan yapısını güçlendirici vitamin ve mineraller taşımaktadır. Göçebe olarak yaşayan insanların sağlıklarını bu suya borçlu oldukları tarih kitaplarında yazmaktadır. Hemen hemen her gün içtikleri bu kemik suyu sayesinde yaşadıkları boyunca bir kez bile hastalanmamışlardır.

KEMİK SUYU NASIL YAPILIR

KEMİK SUYU NASIL YAPILIR

KEMİK SUYU NASIL YAPILIR?

MALZEMELER

1 kilo ineğin bacaklarının kısmında oluşan kemik

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir çay kaşığı defne yaprağı

Bir buçuk litre klorsuz su

YAPILIŞI

Kemikler iyi yıkanarak tencereye konulup diğer malzemeler ardı sıra eklenir. Düdüklü tencere kullanmayı bilenenler için daha avantajlı olan pişirme yöntemi normal tencere de ortalama 6 saat sürmelidir. Ortaya çıkan köpükleri kaynadıkça üzerinden alın. İlk 3 saat bu işlemi yaptıktan sonra daha sonra ocağın altını kısıp kaynamaya devam etmesini bekleyin. 6 saat sonrası tüketilmeye hazır olur. Ne kadar uzun kaynatırsanız o kadar faydalı olur.

Dekorasyonda hazeran rüzgarına yer açın! 2024 en iyi hazeran mobilyalar ve fiyatları

İLİŞKİLİ HABER

Dekorasyonda hazeran rüzgarına yer açın! 2024 en iyi hazeran mobilyalar ve fiyatları
Adana'nın meşhur muzlu süt tarifinin sırrı ortaya çıktı! Muzlu süt nasıl yapılır?

İLİŞKİLİ HABER

Adana'nın meşhur muzlu süt tarifinin sırrı ortaya çıktı! Muzlu süt nasıl yapılır?

BİR YORUM YAPIN 7

Reşat 4 yıl önce

Sürekli su mu ilave edilecek yani 6 saat kaynasın demişsinizde

Toplam 4 beğeni

Zihni 3 yıl önce

Evet su eksildikçe ilave edin ben 20 saat kısık ateşte kaynatıyorum üzerinde biriken yağı almanız gerekiyor

Toplam 0 Beğeni

Dilek 3 yıl önce

Kısım atesde sorun olmuyor ben bı 10 saat kaynatıyorum... Ara ara su ekleniyor... Öyle bir kıvam alıyor ki tencere zor ariniyor... Maşallah kızım 3 yaşına girecek grip falan olmadı... Göçebe toplumlar hemen hemen her gün icer ve ömür boyu hiç hasta olmazmış...

Toplam 2 Beğeni

EAGLEEYE 4 yıl önce

bu biliniyordu zaten ama gel çocuklara icir kelle paca İşkembe kemik suyu candir

Toplam 5 beğeni

hakan 4 yıl önce

az once kemik suyu ictim icinde sarimsak nar eskisi offf misss:))))

Toplam 3 beğeni

tunctunc 4 yıl önce

6 saat kaynatin:-))))

Toplam 2 beğeni

Nrbdk 3 yıl önce

Doktorum bana 3 saat kaynayol içine 4 çOrbay kaşığı sirke koyacağım kısık ateşte 24 saat kaynat dedi çok kısık ateşte olacak

Toplam 1 Beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun