kekik yağı, içerdiği karvakrol madde sayesinde koronavirüs ve diğer gribal virüsleri engellemek için uzmanların son zamanlarda önerdiği doğal ilaçlardan biri oldu. Yüzyıllardır alternatif tıpta sağlık amaçlı tüketilen kekik otundan elde edilen yağı hakkında merak edilenleri araştırdık. Ayrıca güçlü bir iltihap kurutucu olan kekik çayı ve kekik otuna dair her şey de haberin detayında! Kekik yağı ne işe yarar?

Doğada birden fazla çeşidi olan kekiğin vücudumuza birçok faydası vardır. Arılarında bal üretiminde en çok kullandıkları kekik bağışıklık sistemini güçlendirmede en etkili bitkilerden biridir. Kendine has kokusu ile tarla ve çayırlarda kendiliğinden yetişen kekik otunun yapraklarından uçucu yağ elde edilir. Aynı zamanda yapraklar kurutularak çay yapılır. Yüzyıllardan beridir kullanılan kekik otu et yemeklerinde daha çok tercih edilir. Nedeni ise kendine haz tadı ile ete farklı bir tat verir. Asya ve Kuzey Afrika ülkelerinde tıbbi tedavide kullanılan kekik otu yapraklarındaki uçucu yağların antiseptik özelliği sayesinde insan sağlığına inanılmaz faydalar sağlar. Nane ailesine bağlı olan kekik otu zeaksantin, lutein, apigenin, naringenin ve luteolin gibi maddeler içerir. Bunların yanı sıra B kompleksi, K, C vitaminleri ve folik asit bakımından zengindir. Doğada 350'den fazla kekik çeşidi vardır. 

kekik yağı

KEKİK YAĞI NE İŞE YARAR?

Genellikle baharat olarak tüketilen kekik tohumları sıkıldığında içeriğinden maddeleri çok güçlü uçucu bir yağ çıkar. Bu yağ özellikle alternatif tıpta ağız içi yaralar için önerilir. Ancak bunun yanı sıra cilt ve saç problemlerinde de kullanılabilir. Tıpkı biberiye ve nane gibi keskin maddeleri sayesinde kas ve kemik ağrılarının tedavisinde masaj yağı olarak önerilir. Nefes darlığı ve astım hastaları içinde kokusu sayesinde açıcı etki sağlar. Solunumu rahatlatır. Gargara olarak hazırlanan kekik yağı diş etlerini güçlendirerek ağız içi enfeksiyonu azaltır. Yakıcı etkisi sayesinde spordan önce bölgesel yağlanmanın olduğu yerlere sürüldüğünde terlemeye ve yağların azalmasına neden olur. Tüm bunların yanı sıra kekik yağı hakkında uzmanlar son zamanlarda büyük bir açıklamada bulundu. İçerdiği karvakrol ya da carvocrol olarak bilinen bileşeni içeren kekik yağı bu sayede güçlü bir antiviral antibakteriyel etkiye sahiptir. Bu yüzden uzmanlar koronavirüse karşı etkili olduğunu vurguluyor. 

KEKİK OTUNUN FAYDALARI NELERDİR?

- Yağlı ve karbonatlı yiyeceklerin midede neden olduğu gaz ve şişkinliğe birebir fayda sağlar. Antibakteriyel özelliği sayesinde vücuttaki serbest radikalleri vücuttan idrar yolu ile atar. Yemek borusu mide ve bağırsaklarda toksin birikimini önler. 

- Mide ve yemek borusundaki toksinleri azaltmak için her gün bir bardak kekik çayı içilmesini öneren uzmanlar çayın aynı zamanda ağız kokusunu da önlediğini belirtir.

- Böbreklerdeki sıvı oranını dengeleyerek zararlı bakterileri idrar yoluyla atar. Böylece kum ve taş oluşumunu azaltır. 

KEKİK OTU

- Antibakteriyel özelliği sayesinde cildi derinlemesine temizlemede oldukça etkilidir. Ciltteki bakterileri yok ederek cildin sıkılaşmasını sağlar. Ayrıca lekeleri gidererek cilde parlaklık sağlar.

- Sporcuların sıklıkla yaşadığı kas ağrılarına da iyi gelen kekik içerdiği ayrıştırıcı bileşikler kasların gerginleşmesi ya da sıkılaşmasını önleyerek vücudun daha rahat hareket etmesini destekler. Ayrıca kan da bulunan trombosit hücreleri dengeleyerek iltihap ve ödem oluşumunu da engeller. İçerdiği K vitamini aynı zamanda kemiklerin büyümesini destekler.

KEKİK OTUNUN FAYDALARI

- Yapılan araştırmalarda günde bir bardak içilen kekik çayı ya da bir kase tavuk suyunun içerisine eklenen kekik beyinde bulunan dopamin ve serotinin mutluluk hormonlarının seviyesini artırdığı gözlemlenmiştir. Uzmanlar özellikle depresyona ya da strese meyilli kişilerin tüketmesi gereken önemli bir bitki olduğunu vurguluyor.

- Saç derisinde yaşanan her hangi bir deformasyon saç dökülmesine ve yıpranmasına neden olur. Saçta azalan vitamin ve minerallerde aynı zamanda bu gibi sağlık sorunlarının ciddiyetini artırır. Ancak banyo sırasında son durulamada kekik suyu saçlara dökerek bu durumu azalmasını sağlar. Kekik içerdiği antiseptik özellik sayesinde saç derisini yatıştırır ve hücrelerdeki vitaminleri artırır.

KEKİK OTU ÇAYI

KEKİK OTU ÇAYI NASIL YAPILIR?

Mevsim geçişlerinde sıklıkla yaşanan enfeksiyon ya da üst solunum yolları hastalıkları sonucu ortaya çıkan boğaz ağrısını da dindirmek için tüketilmesi gerekir. Kekik çayının bu hastalıklarda etkili olması için iki yemek kaşığı kekik 3 bardak su, bir diş sarımsak ve 6 damla limonu iyice karıştırıp 10 dakika kaynatıp tüketiniz.

kekik besin değeri

İLİŞKİLİ HABER

Salyangoz kremi ne işe yarar? Yüzünüze salyangozları yapıştırırsanız...

İLİŞKİLİ HABER

Zayıf bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir? Bağışıklık sistemi güçlendiren egzersiz ve kürler

İLİŞKİLİ HABER

Virüse karşı umut olan bilim insanı Özlem Türeci'nin akrabaları gururlu!

BİR YORUM YAPIN 6

orhan 11 ay önce

kekik yağı biz yörüklerin şifasıdır... çocuklarımızı onunla büyütür, sağlığımızı onunla koruruz... ama bilip bilmeyen kocakarı ilacı sanır... öyle sansınlar...

Toplam 1 beğeni

Furkan Kaya 11 ay önce

Ben nerdeyse 2 yıldır kış mevsiminde hep kekik çayı içerim hem mideme hemde böbreklere birebir bende sinüzit var ona çok iyi geliyor tavsiye ederim.

eray akalın 1 yıl önce

Ben daha önce çok yazdım.Her guun sarımsak ve kekik çayı içen bu dönemi inşallah kolay atlacaktır. Sarımsak yuturlursa fayda vermez.Çiğnenmelidir.Kokması için de çok basit yöntemi yazmıştım.

Toplam 5 beğeni

ersan 1 yıl önce

nası kokması için?

Toplam 0 beğeni

blob 1 yıl önce

şimdi insan muhtaç kalırsa her şeyi yer içer de, sarımsaklı kekik çayı mı? bi fena oldum ben ya.

Toplam 1 beğeni

katibb 1 yıl önce

sarımsak fırladı... bir fırlamayan kekik kalmıştı oda bu haber sonrası fırlar artık.. yapmayın şu haberleri yav..

Toplam 5 beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun