Kırmızı pancarın faydaları nelerdir? Ender Saraçoğlu'ndan kırmızı pancar önerisi

Yüksek antioksidana sahip kırmızı pancar, insan sağlığı için birçok faydası vardır. Günlük yaşam içerisinde insan sağlığını en çok bozan rahatsızlık strestir. Stresle baş etmenin yolu ise vücuttaki sinirlerin dengeli bir şekilde dağılmasını sağlamaktır. Stresi bitiren mucize besinlerin başında kırmızı pancar gelir. Peki Kırmızı pancarın faydaları nelerdir? Haberin detayında soruların cevabı:

Genellikle turşu olarak tüketilen pancar tam bir vitamin deposudur. İçeriğinde A, B6, B12, C, E ve K vitaminlerinin yanı sıra niyasin, riboflavin, kolin, betain ve pantotenik maddeleri barındırır. Bilimsel olarak da kanıtlanan kırmızı pancar insanın günlük ihtiyacı olan vitamin ve vitaminleri sağlar. Bağışıklıktan sindirime kadar hemen hemen vücudun her yerini yenilemede etkili olan kırmızı pancar, ıspanakgiller ailesine bağlıdır. Toprak altında yetişen ve yetiştiği toprağın tüm vitamin mineralini içeren pancar, özellikle stres gibi günümüzde yaygın olan rahatsızlıklarla baş etmede etkili besindir. Hem çiğ hem de pişirilerek tüketilebilir. Kasım aylarında hasadı başlanan kırmızı pancar yaza kadar tüketilebilen bir besindir. Uzmanlar mevsim geçişleri için pancarın suyu çıkarılarak buzdolabında muhafaza edilmesini tavsiye eder. Pancar suyuna iki tüm ceviz koyup blendırdan geçirdikten sonra her gün bir bardak düzenli bu karışımı tükettiğinizde hem bağırsakları temizlemede hem de kilo vermede oldukça yardımcı bir karışımdır. Avrupa'da sıklıkla tüketilen pancar Asya ülkelerinde ise yüzyıllardır hem alternatif tıpta hem de yiyecek olarak kullanılır.

pancarın bilinen dört çeşidi vardır

pancarın bilinen dört çeşidi vardır

ENDER SARAÇ'TAN KIRMIZI PANCAR ÖNERİSİ!

Geçtiğimiz günlerde koronavirüs şüphesiyle test yaptırılan Ender Saraç, gündeme bomba gibi düştü. Saraç'ın test sonuçlarının negatif olması herkesi rahatlattı. Saraç bağlandığı bir televizyon programında koronavirüsün bağışıklığı yüksek olan insanları etkilemediğini söyledi. Akciğere inmeden sıvı tüketimi ile vücuttan atılabilir olduğunu vurguladı. Direk olarak koronavirüsü engellemese de bağışıklıüı güçlendiren bazı besinlerden bahsetti. Bunlar arasında en etkilisinin kırmızı pancar olduğunun altını çizdi. 

ender saraç

ender saraç

PANCAR ÇEŞİTLERİ! 

- Şeker yapımında kullanılan ve ülkemizde büyük bir üretim yerine sahip olan şeker pancar, beyaz renklidir.

- Turşu yapımında kullanılan kırmızı pancar aynı zamanda suyu çıkartılarak da tüketilir. 

- Besin değeri yüksek olan pazı, görüntü olarak ıspanakla karıştırılır. Bazı yörelerde yaban pancarı olarak da bilinir.

- Besin değeri en düşük olan yem pancarı, hayvanlara verilir. 

kırmızı pancar

kırmızı pancar

KIRMIZI PANCARIN FAYDALARI NELERDİR?

- Cilt, akciğer ve kolon kanserlerini önleyen pigmenti maddesi bakımından zengin olan pancarı bağışıklıkta ki tümör hücrelerini azaltarak kanser riskini önler.

- Vücuttaki serbest radikalerin ve trombosit hücreleri dengede tutarak ödem gibi durumların yaşanma riskini azaltır.

- Kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolü yükselterek kalp sağlığını korur. Homosistein seviyesini düşürerek damarların zarar görmesini engeller.

- Karaciğerdeki toksinleri temizleme de etkili olan en doğal ilaçtır. Güçlü bir antioksidan olan pancar, mide, safra kesesi ve böbrekleri temizler. Düzenli tüketilen pancar suyu karaciğerdeki toksinlerin yanı sıra vücuttaki zehirli atıkları da vücuttan atar.

pancar suyu

pancar suyu

- Hamile kadınların özellikle 3 aydan sonra düzenli tüketmesi gereken besinlerden biridir. Hem bebeğin gelişimi destekler hem de hamilelik süresinde kadının sağlığını korur.

- Demir eksikliğine bağlı gelişen kansızlığı önlemek içinde uzmanlar günde en az bir bardak pancar suyunun içilmesini tavsiye eder.

- Sinir hücrelerinin deforme olmuş alanlarını iyileştirerek, stres, yorgunluk ve depresyon gibi rahatsızlıkların riskini sıfıra indirir.

pancar suyu

pancar suyu

PANCAR SUYU NE İŞE YARAR?

- Kan hücrelerinin sayısınını artırır. Aynı zamanda kandaki şeker seviyesini de düzenler.

- Sinir hücrelerini yatıştırarak stres ve depresyona iyi gelir.

- Kabızlık ve ishal gibi sıklıkla yaşanan hastalıklara karşı mide bağırsağın fonksiyonunu güçlendirir.

- Karaciğerin işlevselliğine katkıda bulunur.

- Bağışıklığı toksinlere karşı koruyarak vücudu güçlendirir.

- Güçlü bir idrar söktürücüdür. 

pancar bazen mor bazen kırmızı renkte olur

pancar bazen mor bazen kırmızı renkte olur

PANCAR SUYU NASIL HAZIRLANIR?

Meyve sıkacağı ile pancarın suyunu rahat çıkartabilirsiniz. Daha sonra çıkartılan suyu yeniden süzgeçten geçirip içerisinde 2 ceviz atıp blendırdan geçirin. Bir gün dolapta beklettikten sonra her gün düzenli şekilde bu karışımdan bir su bardağı kadar tüketebilirsiniz. 

pancar besin değeri

pancar besin değeri

Evde zinde kalmanın yolları nelerdir? Osman Müftüoğlu uyardı: Oturmak bedene ihanettir!

İLİŞKİLİ HABER

Evde zinde kalmanın yolları nelerdir? Osman Müftüoğlu uyardı: Oturmak bedene ihanettir!
Erik tava nasıl yapılır? Şanlıurfa erik tavası tarifi

İLİŞKİLİ HABER

Erik tava nasıl yapılır? Şanlıurfa erik tavası tarifi

BİR YORUM YAPIN 2

Abdurrahman 2 yıl önce

Efendi, Doktorunuza sorsanız daha isabetli olur

Toplam 2 beğeni

Kaya 2 yıl önce

Acik kalp ameleyati olan bir insan kan inceltici de kullaniyorsa kirmizi pancari tuketmesinde bir sikinti olurmu?

Toplam 11 beğeni