Kuru üzümün faydaları nelerdir? Kuru üzüm suyu içerseniz ne olur? Kaç çeşit kuru üzüm vardır?

Alternatif tıpta tüketilmesinin oldukça faydalı olduğu vurgulanan kuru üzüm hakkında merak edilen her şeyi sizler için araştırdık. Üzümün kurutularak elde edilen bu besin özellikle sindirim hastalıklarına iyi gelir. Antiseptik madde içeren kuru üzüm, mide ve bağırsaklardan toksinleri atar. Peki Kuru üzümün faydaları nelerdir? Kuru üzüm suyu içerseniz ne olur? Kaç çeşit kuru üzüm vardır? İşte cevaplar:

HABERE AİT GALERİ İÇİN TIKLAYIN GÖR

Asmagiller ailesine ait olan üzümün bilimsel adı vitaceaedir. Kültürün en eski meyvesi olan üzümün tarihçesi M.Ö 5000 yılına kadar dayanır. Anavatanı Anadolu olan üzüm ayrıca Asya ve Kafkaslarda da üretimi yapılır. Meyveler arasında en fazla çeşide sahiptir. Ciddi bir ekonomik kaynaktır. Adakarası, aküzüm, çekirdeksiz, kişmiş ve Çavuş gibi isimlerle bulunur. Üzümden birçok yiyecek elde edilir. Pekmez, reçel ve içecek bunlardan bir kaç tanesidir. Aynı zamanda kurutularak da tüketilir. Alternatif tıpta yüzyıllardır bu şekilde hem tüketilip hem de birçok ilaç elde edilmiştir. Kaynatılıp suyu tüketildiğinde mide ve bağırsaklardaki toksinleri temizler. Bağırsak florasını dengeleyerek ishal ve kabızlık gibi sindirim sorunlarının yaşanmasını önler. Bazı alternatif tıp uzmanlarına göre  21 kuru üzümün kaynatılıp tüketilmesi etkili olduğu söyleniyor. Karaciğeri toksinlerden arındıran kuru üzüm suyu her gün tüketilmesi tavsiye edilir. 

Kuru üzüm suyu içerseniz ne olur?İLİŞKİLİ HABERKuru üzüm suyu içerseniz ne olur?

kuru üzüm çeşitleri

kuru üzüm çeşitleri

KAÇ ÇEŞİT ÜZÜM KURUSU VARDIR?

- Salkımları büyük alan pembe gemre orta boydadır. Eylül ayında çıkar. Likopen bakımından zengin olduğundan güçlü bir antioksidandır.

- Trakya ilkeren türü en etki olandır. Siyah ya da mor rengi olan bu üzüm çeşidi bağırsakları temizlemede etkilidir. 

- En yaygınlarından biri de çekirdeksiz olan sarı renkli üzümlerdir. Ağız içi yaralara iyi gelir.

- Cardinal üzüm çeşidinin rengi kırmızı ve pembe arasındadır. Yavaş olgunlaşır ama tadı oldukça lezzetlidir. Kocaman büyük taneleri vardır.

Michele Palieri diye bilinen siyah üzüm en güçlü antioksidana sahiptir. Bu yüzden bazı kişilerde alerjiye neden olur. Ancak vücudu temizlemede etkilidir.

kuru üzümün faydaları

kuru üzümün faydaları

KURU ÜZÜMÜN FAYDALARI NELERDİR?

  • - Kanın içindeki nitrik oksit miktarını yükseltir. Böylece kanın katılaşmasını önler. Bu da damarlarda birikimi engelleyerek kalp ve damar hastalıklarının önüne geçer. Bunun yanı sıra kolesterol seviyesini de dengeler. 
  • - Antioksidan bakımından zengin olduğundan bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklara karşı direnci artıran kuru üzüm üst solunum yolları hastalıklarına neden olan koronavirüslerinin etkilerini de azaltır. Aynı zamanda hücrelerin mutasyona uğramasının önüne geçerek kanser hastalıklarının yaşanmasını engeller.
  • - Bakır ve magnezyum bakımından zengin olan kuru üzüm kemiklerin daha hızlı gelişmesini ve güçlenmesini sağlar. Özellikle ait birikmesini önleyerek romatizmal hastalıkların önüne geçer.

üzüm çeşitleri arasında en fazla siyah olanı kan yapıcıdır

üzüm çeşitleri arasında en fazla siyah olanı kan yapıcıdır

  • - B vitaminleri vücudun enerji oranını yükselterek yorgunluk ve depresyon gibi ruhsal durumların yaşanmasını engeller. Uzmanlar özellikle kapalı ve masa başında çalışanlara kuru üzüm tüketmelerinin sağlıklı olacağını vurguluyor. 
  • - Kuru üzümün içindeki çekirdekler diş yüzeyindeki plakların oluşumunu engeller. Dişlerin daha sağlıklı ve beyaz olmasını sağlar. Ayrıca diş aralarındaki besin atıklarının enfeksiyona neden olmasının önüne geçer.

sarı gibi olan üzüm çeşidi ağız içindeki enfeksiyonu azaltır

sarı gibi olan üzüm çeşidi ağız içindeki enfeksiyonu azaltır

- Sinir hücrelerini güçlendirerek beyinin fonksiyonlarını artırır. Bu da ileri yaşlarda görülme ihtimali olan unutkanlık gibi hastalıkları önler.

- Gün içinde bir avuç tüketildiğinde uzun süre tokluk hissi verir. Bu sayede kilo vermek isteyenler tüketebilir. 

kurutulmak üzere fırına atılan üzümler

kurutulmak üzere fırına atılan üzümler

21 GÜN KURU ÜZÜM SUYU İÇERSENİZ NE OLUR?

- Kuru üzüm içerdiği antiseptik maddeler sayesinde sindirimi kolaylaştırır. Aynı zamanda yemek borusu, mide ve bağırsaklardaki biriken toksin kalıntıları da dışkı ya da idrar yolu ile vücuttan atar. 

- Çeşitli sebeplerden dolayı karaciğerin zarından zararlı hücreler birikir. Bir süre sonra bu birikim karaciğerin yağ oranını artırarak ciddi hastalıklara neden olur. Ancak her sabah akşamdan hazırladığınız 21 kuru üzümlü suyu içerek bu riski azaltabilirsiniz. Kuru üzüm suyu karaciğeri temizlemenin yanı sıra zararlı hücrelere karşı da korur.

- Bazı yiyecekler ya da hastalık sırasında mide duvarında yaşanan kramplar nedeniyle kusma rahatsızlığı yaşanır. Mide asidi de artıkça bu rahatsızlık hem yemek borusunu hem de ağız sağlığını olumsuz etkiler. Bu durumun yaşanması sırasında bir gün önceden bekletilen kuru üzüm suyu tüketerek mide bulantısı giderilebilir.

21 kuru üzümün faydası

21 kuru üzümün faydası

- Kötü kolesterol seviyesi artıkça kalp ve damar rahatsızlığı yaşanma riski de artar. Uzmanlar, 21 kuru üzümün kolesterol seviyesinin düşürmesinin yanı sıra damar tıkanıklığını da önleyerek kalp rahatsızlığının yaşanma olasılığını azaltır. 

- Doğal antioksidan kaynağı olan üzüm vücudu her gün temizleyerek bağışıklığı güçlendirir. Hastalıklar karşısında vücudun direncini artırmasının yanı sıra genç hücrelerin sayısını da artırarak cildin daha parlak ve diri görünmesini sağlar. 

- Kanda artan trigliserit hücreleri vücuttaki şeker ve yağlanma oranını da artırır. Bu durum da obezite ve şeker hastalıklarının yaşanmasına davetiye çıkarır. Uzmanlar trigliserit seviyesini düşürmek için günde 21 kuru üzüm suyunun tüketilmesi gerektiğini vurguluyor.

KURU ÜZÜM SUYU NASIL YAPILIR?

400 gram kuru üzüm

4 su bardağı su

YAPILIŞI

Kuru üzümleri önce iyice yıkayınız. Daha sonra bir tencere de suyu kaynatınız. Ardından içerisine kuru üzümleri atınız. Bir gün beklettiğiniz karışımı süzüp içiniz. Uzmanlar bu uygulamayı ayda dört gün üstü üste yapılmasını tavsiye eder. Ayrıca sabah kahvaltınızdan yarım saat önce bu suyu tüketirseniz daha fazla faydasını göreceksiniz. 

kuru üzüm besin değeri

kuru üzüm besin değeri

Antioksidan oranı yüksek: Kan portakal nedir? Kan portakalın faydaları nelerdir?

İLİŞKİLİ HABER

Antioksidan oranı yüksek: Kan portakal nedir? Kan portakalın faydaları nelerdir?

BİR YORUM YAPIN 0