Pekmezin faydaları nelerdir? Pekmezin içine tereyağı ve karabiber ekleyip içerseniz...

Pekmez, üzüm, dut ve keçiboynuzu gibi besinlerin ezilerek çıkan suları kaynatılıp elde edilir. Vitamin ve mineral değeri oldukça yüksek olan pekmez, boğaz enfeksiyonları bakımından oldukça güçlü bir besindir. Koyu bir kıvamı olan pekmez, kahvaltıları süsler. Tahin ile beraber tüketilen pekmezin insan sağlığına inanılmaz faydaları vardır. Peki pekmezin faydaları nelerdir? Pekmezin içine tereyağı ekleyip içerseniz...

Kimin tarafından ne zaman keşfedildiği bilinmese de Anadolu topraklarında ilk kez yapıldığı söyleniyor. İnsanların dut, şeker kamışı, üzüm ve keçiboynuzu gibi besinleri ezip çıkardıkları suyu ile beraber yüksek ısıda kaynatıp ortaya kahvaltıları süsleyen pekmez çıkmıştır. Yoğun kıvamlı ve şeker şurubu gibi olan pekmez aynı zamanda çok güçlü bir antioksidan ve antibakteriyeldir. B vitamini grubu bakımından zengin olan pekmez insan sağlığında özellikle vücuttaki demir emilimini artırır. Bu sayede kandaki kan yapıcı hücreleri artırır. Aynı zamanda vücudun ihtiyacı olan karbonhidratı enerji olarak yayılmasını sağlar. Bir kasesi vücudun ihtiyacı olan birçok maddeyi ortalama yüzde 50 karşılar.

 • Yapılan araştırmalarda pekmezin barındırdığı thiamin ve riboflavin maddeleri baldan on kat daha zengindir. Ayrıca bebeğin gelişimine destek sağladığından uzmanlar hamilelikte tüketilmesini özellikle tavsiye eder. 

pekmez tereyağı ve karabiber karışımı boğaz ağrısını keser

pekmez tereyağı ve karabiber karışımı boğaz ağrısını keser

TEREYAĞLI PEKMEZ NASIL YAPILIR?

MALZEMELER

1 yemek kaşığı tereyağı

1 su bardağı pekmez

Yarım çay kaşığı karabiber

YAPILIŞI

Keçiboynuzu ya da üzüm fark etmez bir su bardağı pekmeze yarım çay bardağı içe suyu da katarak bir cezvede kısık ateşte kaynatınız. Daha sonra tereyağını içine katınız. Katı hale gelen bu karışımı ılık halde sabah akşam olmak üzere birer yemek kaşığı tüketiniz. Karışım boğazın yumuşamasını sağlamanın yanı sıra mikroplarında sayısını azaltarak iltihabı önler. Aynı zamanda bu karışım sadece boğaza değil tüm vücuda fayda sağlar. Yemek borusu, mide ve bağırsaklardaki zararlı toksinleri idrar yolu ile atmanıza yardımcı olur. 

Tahinin sağlığa faydaları nelerdir? Her gün iki kaşık tahin yerseniz...İLİŞKİLİ HABERTahinin sağlığa faydaları nelerdir? Her gün iki kaşık tahin yerseniz...

PEKMEZİN FAYDALARI NELERDİR?

 • Sindirim hastalıklarına doğal ilaçtır. Bağırsak florasını düzenler. Mide asidini düzenler. Aynı zamanda sindirim fonksiyonlarını artırır.
   
 • Karaciğer ve akciğer organları vücudun olmazsa olmazlarıdır. Herhangi bir sorun yaşadıklarında ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkarır. Ancak pekmez içerdiği güçlü maddeler sayesinde antibakteriyel etki gösterir. Hem akciğerin hem de karaciğerin derinlemesine temizlenmesini destekler. 
   
 • Kemiklerin gelişmesi ve güçlenmesinde etkili olan potasyum, kalsiyum, magnezyum, kalsiyum ve bakır açısından oldukça zengindir. Uzmanlar kemik kırılması ya da incinmesi gibi durumlarda kemik suyu kadar tüketilmesini öneriyor. 
   
 • Üst solunum yolları nedeniyle boğazlarda artan enfeksiyon yutkunma, nefes alma gibi fonksiyonların doğru işlemesini engeller. Bu da kişinin hastalığının şiddetini artırır. Uzmanlar bu gibi rahatsızlıklar esnasında pekmezin karabiber ile kaynatılıp tüketilmesini tavsiye eder. Boğazları bakterilerden arındırarak sinüs yolların açılmasını destekler.

Akçaağaç şurubunun faydaları nelerdir? Akçaağaç şurubu nasıl tüketilir?İLİŞKİLİ HABERAkçaağaç şurubunun faydaları nelerdir? Akçaağaç şurubu nasıl tüketilir?

 • Kanda azalan maddeler nedeniyle kan basıncı azalır ya da yükselir. Bu da yüksek tansiyon ve felç gibi rahatsızlıklara davetiye çıkartır. Pekmez kan basıncını dengeleyerek bu gibi durumların yaşanmasının önüne geçer.
   
 • Bağışıklığı güçlendiren doğal bir ilaçtır. Özellikle alerjik durumlarda harekete geçen bağışıklığın neden olacağı şiddeti azaltır. Hastalıklara karşı bağışıklığı güçlendirir. İyileşme sürecine olumlu katkı sağlar. 

KAÇ ÇEŞİT PEKMEZ VARDIR VE FAYDALARI NEDİR?

Anne sütünün özellikleri neler? Anne sütündeki muhteşem keşif

İLİŞKİLİ HABER

Anne sütünün özellikleri neler? Anne sütündeki muhteşem keşif

BİR YORUM YAPIN 6

Zonguldaklı 1 yıl önce

Her şeye aynı teraneyi söylüyorlar. ATIŞ serbest, meydan boş. Elbette ki faydası vardır. Ama yenecek içilecek neyi yazıyorlarsa maşallah bir tek ölüme çare değil. Doktorlara, Tıbba ne hacet. Millet bunların yazdıklarını yiyip içse duba gibi olacak. Fastfoodçular solda sıfır kalacak.

tepki 1 yıl önce

zikkimin køku olur cok yer ise seker hastali olursun ve yapilan yer temiz degil yada pis ise babayi yersin amma da sacmaliyor haberler cok zaman sanki avrupa insanlar bunu icer burda insanlar dha saglikli yada japonlar bunu mu icer adamlar ninja gibi saglam

Toplam 2 beğeni

Ayşe 1 yıl önce

Aşırı şeker yükseltip tehlikeli olabiliyor çok ani şeker yükseltiyor öyle basit birşey değil tehlikeli de olabilir

ffff 1 yıl önce

buna yakı denir lohusalara doğumdan sonra ve kırkı çıkana kadar yedirilir. yakı ilaç demektir türkmen deyişinde, altay dili kökenli kelime.

Toplam 1 beğeni

Fırat Yazıcı 1 yıl önce

Hakiki pekmez bulmak çok zor.

Toplam 1 beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun