Sürekli ayak üşümesi! Ayak üşümesi neden olur? Ayak üşümesine ne iyi gelir?

19 Şubat 2021, 08:24
Sürekli ayak üşümesi! Ayak üşümesi neden olur? Ayak üşümesine ne iyi gelir?

Hemen hemen herkesin yaşadığı ayak üşümesi sorununu sakın hafife almayın! Özellikle kış aylarında hiç ısınmayan ayaklar farklı hastalıkların habercisi olabilir. Genellikle kansızlığa ya da kadınlarda adet dönemlerinde görülene ayak üşümesi hakkında merak edilenleri araştırdık. Peki Ayak üşümesi neden olur? Ayak üşümesine ne iyi gelir?

Bağışıklık sistemini zayıf olan insanlarda daha sık rastlanan ayak üşümesi bir hastalık değildir. Aslında hastalık belirtisi olan ayak üşümesi ciddi sağlık sorunlarına işarettir. Halk arasında genellikle kansızlık çekenlerde ayak üşümesinin meydana geldiği bilinir. Ancak ayak üşümesi sadece kansızlık değil birçok hastalıktan dolayı görülür. Nadiren bilinse de kan damarlarında daralma, sinir sisteminde zayıflık ve bazı kadınsal hastalıklardan kaynaklı da yaşanılabilir. Ayak soğukluğu hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir sağlık sorunudur. Üst solunum yollarında sürekli hasta olan kişilerde de aşırı enfeksiyondan ötürü ayak üşümesine rastlanabilir. Kandaki oksijen azlığından kaynaklı yaşanan kalp rahatsızlıkları da dengesiz kan dolaşımına neden olur. Bu gibi hastalıklarda da ayak üşümesi görülebilir. Ayrıca kan dolaşımını dengesizleştiren bir diğer neden de aşırı sigara tüketimidir. Sigara tüketimi ayak üşümesine neden olduğu gibi bazı insanlarda fazla ısıya neden olarak vücut ısısını artırır. Bu yüzden ayak üşümesi sadece soğuk havalarda değil sıcak havalarda da yaşanabilir. Ayak üşümesinden kaynaklı bazı insanlarsa uyku problemi de görülür. 

ayak üşümesi neden olur

AYAK ÜŞÜMESİ NEDEN OLUR? 

- Metabolizması zayıf olan kişilerde kalp vücuda yeterli miktarda kan pompalamadığında ayaklara kan gitmez bu da üşümeye neden olur. Bu durumu genellikle düzensiz beslenen ve masa başı çalışanlarında sıklıkla yaşar.

- Kandaki beyaz hücreler azalınca anemi rahatsızlığı ortaya çıkar. Bu hastalığın en yaygın belirtisi ise ayak üşümesidir.

- Tiriod bezleri yeterli miktarda hormon üretmediklerinde metabolizma bozulur. Bu da ayal üşümesinin yaşanmasına sebep olur.

ayak üşümesi neden olur

- Beyinin hasar alması ile sinir hücreleri yeterli miktarda görevlerini yapamaz. Ayaklara kadar giden sinirlerdeki hücrelerin hasar alma olasılığı da artığından ayak üşümesi yaşanır. Özellikle stres ve depresyon esnasında bu durum yaşanır. 

- Kandaki yüksek şeker ya da az şeker miktarı arterlerin daralmasına neden olur. Bu durumu genellikle şeker hastaları yaşar. Ayak üşümesi sıklıkla yaşayan kişilerin kan şekerlerini ölçtürmeleri lazım çünkü gizli şeker hastası olabilirler.

ayak üşümesine ne iyi gelir

AYAK ÜŞÜMESİNE NE İYİ GELİR?

- Yeşil çay kandaki şekeri dengelediğinden ayak üşümesini de önler. Vücuttaki ısıyı dengelemek için günde en az 2 bardak tüketilmelidir. Çayı yapmak için; bir bardak sıcak suya bir tatlı kaşığı kuru yeşil çay atınız 5-6 dakika demlenmesini bekleyiniz daha sonra süzüp bal ekleyerek tüketiniz. 

yeşil çay

- Zingeron maddesi bakımından zengin olan zencefil de ayak üşümesine iyi gelen kanın pıhtılaşmasını azaltarak rahat bir akışa neden olur. Hem çay olarak tüketebilirsiniz hem de yazacağımız yöntem ile ayaklarınıza masaj yaparak kullanabilirsiniz.

zencefil

- Bir yemek kaşığı toz zencefili 2 su bardağı suda kaynatınız. Süzüp içerisine bal ekleyerek tüketiniz. Aynı şekilde 1 kase zencefil tozunu bir tencere dolusu suda kaynatınız ayağınızı koyabileceğiniz ısıya geldikten sonra masaj yaparak ayaklarınızı bu suda 30 dakika bekletiniz. 

epsom tuzu

- Yurt dışında sıklıkla kullanılan epsom tuzu ülkemizde son 3 yıldır özellikle masaj yaparken alternatif tıpta kullanılmaya başlandı. İçeriğindeki magnezyum sülfat sayesinde vücudun dışarıdan ısı oranını artırır. Bu yüzden ayak üşümesi yaşayanların bir kovanın içine sıcak su doldurum içerisine göz kararı epsom tozu koyarak yarım saat boyunca masaj yapılması tavsiye edilir. 

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
16 Yorum Var
 • Jale 1 ay önce Şikayet Et
  Aynı dertten bendede var ayaklarım bir türlü ısınmıyor çok sinirleniyorum üşüdüğünde
  Cevapla
 • Üveys 1 ay önce Şikayet Et
  Ayaklarim yaz ki$ farketmez ü$ür, bunun bendeki sebebini cok siyah Cay ictigime bagliyorum ki$ ayinda yün corapla ayagim ilk defa isindi..
  Cevapla
 • Artık Yeter! 3 ay önce Şikayet Et
  Ayaklarım da çorap, çorabın üstünde patik olsa bile buz gibi oluyor. Hatta 5 kat çorap giysem bile sanki ayaklarım çıplakmış gibi üşüyo!
  Cevapla
 • Diyar Can 21 6 ay önce Şikayet Et
  Benim hem ayak bileklerim hemde ayaklarım bildiğiniz buz gibi bu konuda ne yapabilirim tedavi amaçlı önerisi olan kardeşlerim bana yazabilirlermi ayrıca 4 yıl önce baypass oldum açlık kan şekerim 127.9
  Cevapla
 • kaan 1 ay önce Şikayet Et
  benimde kışın ayak ve ayak bilerim donuyor elerimde ısınmıyor ama ayaklarim kadar degil özellikle sol ayagim donmuş gibi üşüyor
 • Yeliz 7 ay önce Şikayet Et
  Ben de geçen yıl kı temuz ayından beri ayaklarım bi türlü ısınmıyor.
  Cevapla
 • Osmanlı 2 ay önce Şikayet Et
  Aynı sorun bendede var
Yorumların Tümünü Okuyun