Sürekli ayak üşümesi! Ayak üşümesi neden olur? Ayak üşümesine ne iyi gelir?

Hemen hemen herkesin yaşadığı ayak üşümesi sorununu sakın hafife almayın! Özellikle kış aylarında hiç ısınmayan ayaklar farklı hastalıkların habercisi olabilir. Genellikle kansızlığa ya da kadınlarda adet dönemlerinde görülene ayak üşümesi hakkında merak edilenleri araştırdık. Peki Ayak üşümesi neden olur? Ayak üşümesine ne iyi gelir?

Bağışıklık sistemini zayıf olan insanlarda daha sık rastlanan ayak üşümesi bir hastalık değildir. Aslında hastalık belirtisi olan ayak üşümesi ciddi sağlık sorunlarına işarettir. Halk arasında genellikle kansızlık çekenlerde ayak üşümesinin meydana geldiği bilinir. Ancak ayak üşümesi sadece kansızlık değil birçok hastalıktan dolayı görülür. Nadiren bilinse de kan damarlarında daralma, sinir sisteminde zayıflık ve bazı kadınsal hastalıklardan kaynaklı da yaşanılabilir. Ayak soğukluğu hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir sağlık sorunudur. Üst solunum yollarında sürekli hasta olan kişilerde de aşırı enfeksiyondan ötürü ayak üşümesine rastlanabilir.

Kandaki oksijen azlığından kaynaklı yaşanan kalp rahatsızlıkları da dengesiz kan dolaşımına neden olur. Bu gibi hastalıklarda da ayak üşümesi görülebilir. Ayrıca kan dolaşımını dengesizleştiren bir diğer neden de aşırı sigara tüketimidir. Sigara tüketimi ayak üşümesine neden olduğu gibi bazı insanlarda fazla ısıya neden olarak vücut ısısını artırır. Bu yüzden ayak üşümesi sadece soğuk havalarda değil sıcak havalarda da yaşanabilir. Ayak üşümesinden kaynaklı bazı insanlarsa uyku problemi de görülür. 

ayak üşümesi neden olur

ayak üşümesi neden olur

AYAK ÜŞÜMESİ NEDEN OLUR? 

  • - Metabolizması zayıf olan kişilerde kalp vücuda yeterli miktarda kan pompalamadığında ayaklara kan gitmez bu da üşümeye neden olur. Bu durumu genellikle düzensiz beslenen ve masa başı çalışanlarında sıklıkla yaşar.
  • - Kandaki beyaz hücreler azalınca anemi rahatsızlığı ortaya çıkar. Bu hastalığın en yaygın belirtisi ise ayak üşümesidir.
  • - Tiriod bezleri yeterli miktarda hormon üretmediklerinde metabolizma bozulur. Bu da ayal üşümesinin yaşanmasına sebep olur.

ayak üşümesi neden olur

ayak üşümesi neden olur

  • - Beyinin hasar alması ile sinir hücreleri yeterli miktarda görevlerini yapamaz. Ayaklara kadar giden sinirlerdeki hücrelerin hasar alma olasılığı da artığından ayak üşümesi yaşanır. Özellikle stres ve depresyon esnasında bu durum yaşanır. 
  • - Kandaki yüksek şeker ya da az şeker miktarı arterlerin daralmasına neden olur. Bu durumu genellikle şeker hastaları yaşar. Ayak üşümesi sıklıkla yaşayan kişilerin kan şekerlerini ölçtürmeleri lazım çünkü gizli şeker hastası olabilirler.

ayak üşümesine ne iyi gelir

ayak üşümesine ne iyi gelir

AYAK ÜŞÜMESİNE NE İYİ GELİR?

- Yeşil çay kandaki şekeri dengelediğinden ayak üşümesini de önler. Vücuttaki ısıyı dengelemek için günde en az 2 bardak tüketilmelidir. Çayı yapmak için; bir bardak sıcak suya bir tatlı kaşığı kuru yeşil çay atınız 5-6 dakika demlenmesini bekleyiniz daha sonra süzüp bal ekleyerek tüketiniz. 

yeşil çay

yeşil çay

- Zingeron maddesi bakımından zengin olan zencefil de ayak üşümesine iyi gelen kanın pıhtılaşmasını azaltarak rahat bir akışa neden olur. Hem çay olarak tüketebilirsiniz hem de yazacağımız yöntem ile ayaklarınıza masaj yaparak kullanabilirsiniz.

zencefil

zencefil

- Bir yemek kaşığı toz zencefili 2 su bardağı suda kaynatınız. Süzüp içerisine bal ekleyerek tüketiniz. Aynı şekilde 1 kase zencefil tozunu bir tencere dolusu suda kaynatınız ayağınızı koyabileceğiniz ısıya geldikten sonra masaj yaparak ayaklarınızı bu suda 30 dakika bekletiniz. 

epsom tuzu

epsom tuzu

- Yurt dışında sıklıkla kullanılan epsom tuzu ülkemizde son 3 yıldır özellikle masaj yaparken alternatif tıpta kullanılmaya başlandı. İçeriğindeki magnezyum sülfat sayesinde vücudun dışarıdan ısı oranını artırır. Bu yüzden ayak üşümesi yaşayanların bir kovanın içine sıcak su doldurum içerisine göz kararı epsom tozu koyarak yarım saat boyunca masaj yapılması tavsiye edilir. 

BİR YORUM YAPIN 24

adem 9 ay önce

bendede olurdu ama hareketsizlikten olduğunu anladım gün boyu oturunca kanımızda trigliserid artıyor yani ham yağ vucut yakmayınca birikiyor ve kılcal damarlarda akış sorunları yapıyor buda kan şekeri dengesini bozuyor ve ayaklarda üşüme yapıyor geçenlerde biraz montaj işi yaptım ve bayağı yoruldum yani tüm kaslarım ağrıyordu sonuç olarak geçenlerde cumaya çıplak ayakla dışarda kıldım ve üşümedim

Toplam 1 beğeni

adem 9 ay önce

bendede olurdu ama hareketsizlikten olduğunu anladım gün boyu oturunca kanımızda trigliserid artıyor yani ham yağ vucut yakmayınca birikiyor ve kılcal damarlarda akış sorunları yapıyor buda kan şekeri dengesini bozuyor ve ayaklarda üşüme yapıyor geçenlerde biraz montaj işi yaptım ve bayağı yoruldum yani tüm kaslarım ağrıyordu sonuç olarak geçenlerde cumaya dahi çıplak ayakla dışarda kıldım ve üşümedim

doğucan akyol 9 ay önce

aynı dert bendede var ayaklarımda rüzgar esiyor gibi dışarda kalamıyorum soğukta. damarlarda şekerde sıkıntı yok sanırım genetik veya psikolojik. psikiyatriye gidecek en son

Toplam 1 beğeni

İstanbullu 1 yıl önce

benim sadece sol ayağım üşüyor çorap giyince ısınıyor nedeni ňedir acaba

Toplam 2 beğeni

Ayhan 9 ay önce

SEBEBİ BELLİ , ÇORAP GİYMEMEK. ŞAKA-ŞAKA Kalp damara görün REYNOUD SENDROMU olabilir.

Toplam 0 Beğeni

misafir 9 ay önce

nedeni değil de çözümü çorap giymek o zaman :)

Toplam 0 Beğeni

hakan 10 ay önce

benimde sadece sol ayağım üşüyor

Toplam 0 Beğeni

Jale 1 yıl önce

Aynı dertten bendede var ayaklarım bir türlü ısınmıyor çok sinirleniyorum üşüdüğünde

Toplam 7 beğeni

yusuf avci 8 ay önce

geçen gun sag gozumun ustund anlimda bir darbe aldim 3milim derinlikte 2 santim uzunlugunda bir yara oldu sol ayagim ve ve butun ust bedenim usumeye basladi demekki bir veya bir kaç sinir kesilmis sinirsel usumek veya sicak hissetmek belirtileri olusturur bizler insanlar tipki makinalar veya ev gibi bir kablo kesilirse artik gorev yapilmaz yani anahtar lambaya ulasan kablo kesilirse lamba yanmaz

Toplam 0 Beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun