Çiğ yumurta içmenin faydaları nelerdir? Haftada bir çiğ yumurta içerseniz...

Amino asit bakımından zengin olan yumurta pişirilince bu özelliği azalıyor. Ancak çiğ tüketildiğinde vücudun ihtiyacı olan amino asidin yüzde 90'nını karşılamada etkilidir. Bu yüzden uzmanlar hafta da birde olsa yumurtanın çiğ içilmesi tavsiye edilir. Peki çiğ yumurtanın faydaları nelerdir? Haberimizin detayında çiğ yumurtaya dair merak edilen her şeyi bulabilirsiniz.

Dişi ve uçan hayvan türlerinin doğacak yavrularıdır. Ancak bu yavrular anne karnında değil dışı sert bir madde ile kaplı alanda olurlar. Bu durum gerçekleşmeden önceki safha sabah kahvaltılarında tükettiğimiz yumurtadır. Hemen hemen tüm bu türlerin yumurtaları insanlar tarafından tüketilebilir. Sağlık açısında da insanların ihtiyacı olan maddeler bakımından zengin olan yumurtalar genellikle yemek, pasta gibi yiyeceklerde pişirilerek tüketilir. Ancak pişirilerek tüketilebildiği kadar bu besinler çiğ halde de tüketilir. Lezzetli bir tadı olmamasına rağmen sağlık açısında inanılmaz faydalar sağlayan çiğ yumurtayı genellikle opera sanatçıları ve ses tellerindeki oktavlığı yüksek olan insanlar tüketir. Yumurta pişirilince de sağlıklı bir besindir özellikle protein bakımından oldukça fayda sağlar. Ancak bazı maddeleri ise ısı yüzünden kayba uğrar. Özellikle amino asit maddesi bakımından zengin olan yumurta ısı nedeniyle bu maddesi yüksek oranda azalır. 

ÇİĞ YUMURTANIN FAYDALARI NELERDİR? HAFTADA BİR ÇİĞ YUMURTA İÇERSENİZ...

- Boğazı enfeksiyonlara karşı koruyarak ses tellerinin daha sağlıklı çalışmasını destekler.

- Yüksek miktarda içerdiği amino asit sayesinde vücutta birikmiş toksinleri kısa sürede temizleyerek ödem oluşumunu önler. 

- Doğal bir cilt yenileme ilacıdır. Tüm cildin deformasyona uğramasını önleyerek kırışıklığı ve yaşlanmayı geciktirir. Uzak doğu kadınlarının birçoğu pürüzsüz ciltlerini çiğ yumurtaya borçludur. Ayrıca eski çağlardaki kadınlar da çiğ yumurta içerek cilt sağlıklarını korurlarmış.

çiğ yumurtanın faydaları

çiğ yumurtanın faydaları

- Bağırsaklardaki parazitlerin yanı sıra böbrekleri de temizleyerek taş ve kum oluşumunu önler.

- Vücudun günlük ihtiyacı olan enerjiyi sağlar. Bunun yanı sıra enerji birikimi yaparak vücudun yeniden kullanmasını destekler.

- Bağışıklık sisteminin direncini artırarak hastalıklara karşı vücutta kalkan olur. İltihaplı hücrelerin oluşumunu önler. 

- Protein bakımından zengin olan yumurta kemik gelişimini destekleyerek daha güçlü bir iskelet yapısı sağlar.

- Sinir damarlarının yapısını güçlendirerek vücut içi iletinin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Aynı zamanda beyin gelişimine de katkıda bulunur. 

ÇİĞ YUMURTA NASIL TÜKETİLİR? ÇİĞ YUMURTA HAKKINDAN BİLİNMESİ GEREKENLER

Çiğ yumurta oldukça tatsız olduğundan mide bulandırabilir. Bu yüzden çiğ yumurta tüketince bir barda süt ile karıştırabilirsiniz. Bu sayede sağlayacaklarını iki kart sağlar. Ancak çiğ yumurta alerjik reaksiyona sebep verebilir. Bu yüzden detaylı bir alerji testi yapılarak tüketilmelidir. Test sonrası alerjisi olmayan kişi çiğ yumurtayı düzenli tüketir ve bunu alışkanlık haline getirirse yukarıda sayılan faydaları hemen görür. 

yumurtanın besin değeri

yumurtanın besin değeri

Aşil sendromu (Gizli başarısızlık korkusu) nedir? Aşil sendromu kimlerde görülür?

İLİŞKİLİ HABER

Aşil sendromu (Gizli başarısızlık korkusu) nedir? Aşil sendromu kimlerde görülür?

BİR YORUM YAPIN 28

Birsu Tepe 3 yıl önce

Çiğ yumurta içmek kilo aldırır mı

Toplam 1 beğeni

İsmail Ç. 3 yıl önce

Bıldırcın yumurtasını çiğ içmek daha kolay

Toplam 1 beğeni

Bahtıyar 3 yıl önce

günde 5 aden içyorun çig yumurta

Toplam 1 beğeni

Aykut 3 yıl önce

Ben 10 tane içiyorum günde

Toplam 0 Beğeni

BİRSu tepe 3 yıl önce

Helal olsun

Toplam 0 Beğeni

Cita.At43 4 yıl önce

Sesim kalin ciğ yumurta icersem, sesim incelirmi?

Toplam 2 beğeni

yusufcuk 4 yıl önce

Çiğ yumurtayı pek sevmem ama sesim bozuk çıkıyor. O yüzden bugün bir çiğ yumurta bal karışımı ve soğuk çay/ya da sıcak su karışımı yapayım diyorum. Süt katacaktım ama malesef maske alamadığım için pazartesiye kadar markete gidemeyeceğim.

Toplam 5 beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun