Sarımsağın sağlık açısında kullanım alanları nelerdir?

Doğal antibiyotik özelliği olan sarımsak bazı hastalıklarda bitkisel tedavi yöntemi olarak kullanılır. Peki sarımsağın sağlık açısından kullanım alanları nelerdir? Sizler için sarımsağa dair bilinmeyen her şeyi haberimizde derledik. İşte sarımsağın sağlık açısından kullanım alanları...

Acı bir tadının olmasının yanı sıra ağır bir kokusu olan sarımsak sağlığımıza birçok fayda sağlar. Aminoasit bakımından zengin olan sarımsak bunun yanı sıra çinko, kükürt bileşiği, A, B1 ve C vitamini bakımından oldukça zengindir. Çiğ halde tüketildiğinde mikroorganizmalar üzerinde direk iyileştirici etkisini gösterir. Antiviral, antifungal, antiprotozoon, antiparazitik ve antibakteriyal özellikleri olan sarımsak vücudun bağışıklığını güçlendirmenin yanı sıra vücutta bulunan tüm toksin ve iltihaplanmayı söküp atar. Bu özellikleri sayesinde kalp, damar, kolesterol, tansiyon ve üst solunum yolları ile ortaya çıkan tüm hastalıkları iyileştirir.

PEKİ SARIMSAĞIN SAĞLIK AÇISINDAN KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

- Sarımsak içerisinde yüksek miktarda antioksidan barındırdığından iltihabı söküp atmada etkilidir. Özellikle kış aylarında üst solunum yolu hastalıklarına bağlı gelişen kulak enfeksiyonlarını geçirir. Ezelmiş bir sarımsağı ısıtınız bir tülbent yardımı ile içerisinde çıkan yağ gibi sıvıdan bir damla kulağınıza damlatınız.

Kulak enfeksiyonu

Kulak enfeksiyonu

- Eller ve ayaklarda sıklıkla ortaya çıkan mantar aşırı kaşıntı ve deri dökülmesine neden olur. Bu da hem sağlığı hem de yaşam kalitesini ciddi boyutta olumsuz etkiler. Sıcak suyun içerisinde rendelemiş sarımsakları atınız ve ellerinizi ayaklarınızı bu suda yarım saat boyunca bekletin. Kısa sürede mantarların gittiğini göreceksiniz. 

Ayak Mantarı

Ayak Mantarı

- Günde bir diş çiğ sarımsak unutkanlık gibi ciddi sağlık sorunun yaşanmasını da önler. İçerdiği anti-inflamatuar gibi özellikleri olan sarımsak aynı zamanda sinir sisteminin hasara uğramasını önleyerek stres ve depresyona yakalanma oranını da azaltır. 

Unutkanlık

Unutkanlık

- Kış aylarında artan grip ve soğuk algınlıklarının kısa süre de iyileşmesini destekler. Tavuğu haşladıktan sonra elde ettiğiniz suya sarımsak ve karabiber atıp tüketirseniz, hastalığın semptomlarını kısa sürede atlatmanıza yardımcı olmuş olur.

Grip

Grip

- Ailesinde kanser öyküsü olan kişilerin sıklıkla sarımsak tüketilmesi tavsiye edilir. Bunun nedeni de sarımsak tümörlü hücrelerin gelişimini önlediğinden ve bağışıklığı güçlendirir.

Kanser

Kanser

- Ağız diş bakımında da her ne kadar kokuya neden olsa da uzmanlar diş eti iltihaplanmasını önlediğinden sarımsak tüketimini öneriyor. Ayrıca sarımsak diş yüzeyindeki mineyi de koruyarak sararmasını engeller. Bunun yanı sıra tükürükteki asit oranını artırarak akşamları artan bakterileri azaltır. 

Ağız ve diş bakımı

Ağız ve diş bakımı

- Çivi batması, bıçak kesmesi ya da tahta batması gibi durumlarda bölgeye ezilmiş sarımsak koyup bir gün boyunca bekletildiğinde hasarın iyileştiğini göreceksiniz.

Kıymık batması

Kıymık batması

- Allisin anti- mikrobiyal özelliği sayesinde saç derisinde oluşan kepeklenmeyi engeller. Saç hücrelerini güçlendirir. Daha parlak ve yumuşak saçlara sahip olmanızı sağlar. Saç derinize bir sarımsağı kesip sürdükten bir saat sonra duş alabilirsiniz. Ya da sarımsak yağını duş alırken saçınıza uygulayabilirsiniz. 

Saç kepeği

Saç kepeği

- Ciltte bazı nedenlerden dolayı meydana gelen sivilcelenme ve akne gibi ağır hasarlı cilt hastalıklarının şiddetini azaltır. 

Akne ve sivilce

Akne ve sivilce

İdrar kaçırma nasıl önlenir?

İLİŞKİLİ HABER

İdrar kaçırma nasıl önlenir?

BİR YORUM YAPIN 4

fatih akman 4 yıl önce

hasta olduysanız yani grip soguk algınlıgı vs gibi geç kalmış sayılmazsınız. kemikli tavukları yarım saat haşlayın, çıkan suyu çorba yapın, çorbaya zeytinyağı tereyağı atabilirsiniz, en önemlisi bol sarımsak, nane, pul biber atın, yerken zevkinize göre sirke de ekleyebilirsiniz, 2 günde ilaçsız iyileşmeyen beni bulsun :)

Toplam 2 beğeni

şifa olsun 4 yıl önce

Zaman zaman köy yoğurdu ezilmiş sarımsakla karıştırılıp-sarımsaklı yoğurt- yenirse metabolizmanızı güçlendirir.

Toplam 5 beğeni

türkiye sevdalısı 4 yıl önce

benim adetim de her akşam yemeğinde, ara öğün. salatalık doğranmış bol sarımsak rendelenmiş kaya tuzu serpilmiş ev yapımı yoğurdu yiyorum direncim arttı gibime geliyor. akşam üstü önünüze 3 tas yoğurdu koyun görün bakayım nasıl kendinize gelip banada dua edersiniz

Toplam 5 beğeni

selim 4 yıl önce

bünyem zayıf ve hastalıklara dirençsizdi. 8 yıldır sarımsak yerim.haftada 1 gün üç dört diş çiğ sarımsağı yerim.inanın 8 yıldır en ufak bir grip veya benzeri hastalık yaşamadım.ailemde ve çevremde salgın varken de bende hastalık olmadı.yaani yazılanlara şüphe ile bakan varsa bakmayın.haber doğru.tavsiye ederim.ben çiğ yemeyi seviyorum.şifasını o şekilde tüketince daha çok görüyorsun.

Toplam 14 beğeni