Karatay'dan Başkan Erdoğan'a çağrı: 18 yaşına kadar yasaklansın

Sık sık zeytinyağı için ve çayınıza tereyağı ekleyin sözleriyle gündeme gelen Prof. Dr. Canan Karatay, katıldığı canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu.

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, katıldığı canlı yayın programında yine çarpıcı uyarılarda bulundu. Karatay, hazır ürünler ve gazlı içeçeklerdeki mısır şurubu şekeriyle ilgili uyarılarını bir kez daha tekrar etti. Karatay, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya çağrı yaptı. "Pakete giren hiçbir şeyi yemeyin diyoruz. Vücutta bütün hastalıkları başlatabiliyor. En başta mısır şurubu şekeri tansiyonu yükseltiyor. Tip 2 şeker hastalığını başlatıyor. Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasını başlatıyor. Böbreklerde idrar söken tüpleri tahrip ediyor. Beyin için damarlarda darlıklar meydana getiriyor kolon dediğimiz bağırsaktan kanserojen etkisi yapıyor, obeziteyi başlatıyor." dedi.

MISIR ŞURUBUNUN ZARARLARI

Karatay, "Pakete giren hiçbir şeyi yemeyin diyoruz. Vücutta bütün hastalıkları başlatabiliyor. En başta mısır şurubu şekeri tansiyonu yükseltiyor. Tip 2 şeker hastalığını başlatıyor. Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasını başlatıyor. Böbreklerde idrar söken tüpleri tahrip ediyor. Beyin için damarlarda darlıklar meydana getiriyor kolon dediğimiz bağırsaktan kanserojen etkisi yapıyor, obeziteyi başlatıyor." dedi.

Canan Karatay

Canan Karatay

ŞEKERLİ GAZLI İÇECEKLER 18 YAŞINA KADAR YASAKLANMALI

"Mısır şurubu dediğimiz sıvı olan şekerli gazlı içeçekler, bu çocukların alkolü" diyen Karatay, konuşmasına böyle devam etti: "Onun için ben burada Sayın Cumhurbaşkanımıza Sayın Sağlık Bakanı'mıza sesleniyorum. 18 yaşına kadar yasaklanması lazım. Alkol nasıl yasak satılmıyor. Bunun da yasaklanması lazım. Eğer gençlerimizin ve çocuklarımızın bebeklerimizin sağlığını düşünüyorsak. Gerçi kantinlerde bunu kaldırdılar." 

Canan karatay haberleri

Canan karatay haberleri

"Çok seviyorum tatlı krizim var" diyenler için Karatay, şöyle konuştu: "Şekerden vazgeçmek yok. Eğer öyle hissediyorlarsa bilin ki metabolik bozukluk var. Bağırsaklarda bozukluk var. Bağırsaklardaki düşman bakteriler bunu istiyor. Metabolizmayı düzeltmekte fayda var.Mısır şurubu şekeri farkında olmadan kullanılıyor. Dondurma, çikolata, gazlı içeçeklere konuyor, meyve sularında da var. Dört türlü tad alma duygumuz var. Acı, tatlı, tuzlu ve ekşi. Mısır şurubu kullanıla kullanıla meyve şekeri dediğimiz fruktoz da buna dahil dilimizde beşinci tad alma duygusunu geliştirdi. Bunu Japonlar gösterdi adı Umami. Umami diger 4 tad alma duygusunu bastırıyor. Onun için siz şeker tatlı ihtiyacını gidermeye çalışıyorsunuz."

Kilo verdiren Osmanlı şerbeti kürü

İLİŞKİLİ HABER

Kilo verdiren Osmanlı şerbeti kürü
Emine Erdoğan'dan 'Okuryazarlık Seferberliği' paylaşımı

İLİŞKİLİ HABER

Emine Erdoğan'dan 'Okuryazarlık Seferberliği' paylaşımı
18 aylık bebek ülkelerin başkentlerini ezbere saydı!

İLİŞKİLİ HABER

18 aylık bebek ülkelerin başkentlerini ezbere saydı!
Busenur Karakaya Yasemin.com - Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumlusu
Yasemin - Busenur Karakaya

Editör Hakkında

2015 yılında Kanal 7 Medya Grubu'nun Haber7.com bünyesinde stajyerlik yaptı. 2016 yılında Haber7.com Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak mesleğe ilk adımını atarak sonrasında İçerik Editörü ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. 2018 yılında yeni kurulan Yasemin.com Kadın Sitesinde önce SEO editörü sonrasında Haber Şefi olarak görev yaptı. 2021 yılında Yasemin.com'un Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumluluğu ünvanını alarak çalışmalarına devam ediyor.

BİR YORUM YAPIN 11

adil 5 yıl önce

Bu tur suruplarin kullanılması kolaylastiriliyor, herkese afiyet olsun.

istanbullu34 5 yıl önce

Nerdeyse herseyde glikoz fruktoz kullaniliyor hastaliklarda bundan dolayi cogaldi kanserli hasta sayisi artti bilincli olmaliyiz urunlerde glikoz ve fruktoz varsa almayalim

Ali 5 yıl önce

Nesillerimizi korumak için verdiği bilgiler dolayı hocamızdan Allah razı olsun.

vatandaş 5 yıl önce

Karıştırdın herhalde. Amerikan şekeri denilen kamıştan yapılan şeker.

Yunus 5 yıl önce

Mısır şekeri bisküvi lerede konuyor hepsine değil dikkat

Toplam 1 beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun