Sarımsağın faydaları nelerdir? Sarımsak tozu ne işe yarar? Bir tane çiğ sarımsak yutarsanız...

20 Ekim 2020, 13:24
Sarımsağın faydaları nelerdir? Sarımsak tozu ne işe yarar? Bir tane çiğ sarımsak yutarsanız...

Yüzyıllardır soğuk algınlığı için tüketimi tavsiye edilen sarımsak, güçlü bir antioksidandır. Hem ilaç hem de kozmetik sanayisinde tercih edilen sarımsak hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Çiğ ya da pişmiş olarak tüketilebilir. Ancak uzmanlar en etkili yolunun çiğ olarak tüketildiğinin altını çizdi. C vitamini bakımından doğada zengin olan besinlerden ilk üçüdür. Peki Sarımsağın faydaları nelerdir?

Sarımsak yüzyıllar öncesinde keşfedilmiş en sağlıklı besindir. Asya kıtasında yetiştirilen öncelerde tıbbı tedavilerde kullanılan sarımsak diğer kıtalara yayıldıkça kullanım alanı da genişlemiştir. Ülkemizde Kastamonu'da yetiştirilen sarımsağın birçok hastalığa faydası var. Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanan raporda her insanın günlük tüketmesi gerek besin listesinin ilk sırasında alan sarımsağı çoğu insan kokusundan dolayı tüketmez. İçeriğinde selenyum, germanyum, kükürt, aminosit gibi minerallerin yanı sıra A, B1 ve C vitaminleri bulunmaktadır. Çok güçlü antioksidan özelliği olan sarımsak vücudun adeta yenilenmesini desteklerken hastalık ve kansere karşı vücudu koruyan etkili bir besindir. Bölünmeden çiğ bir şekilde yutulduğunda koku yapmaz. Ancak sarımsak içeriğinde asit barındırdığı için tüketmeden bir dahiliye doktorunda görünmekte fayda var. Çiğ ve pişmişinin yanı sıra toz halinde de tüketilir. Taze sarımsağı kurutup havanda dövdükten sonra elde edilir. Toz haline getirildiğinde içerisindeki yağı çıkan sarımsağın faydası iki kat artar. Ancak marketlerde hazır yapılan sarımsaklar ile evde yağılan sarımsakların faydası aynı değil. Bu yüzden alternatif tıp uzmanları evde yapılan sarımsak tozunu öneriyor. 

sarımsak e vitamini bakımından zengindir

SARIMSAĞIN FAYDALARI NELERDİR?

- Güçlü bir antiseptik özelliğe sahip olan sarımsak, vücut içindeki bütün toksinleri temizler. Bu yüzden uzmanlar özellikle bu zamanlarda artan virüslere karşı en etkili besinlerden biri olduğunu söyler. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücuda girmiş ya da vücutta olan virüsleri etkisiz hale getirir. Yapılan araştırmalarda düzenli sarımsak tüketildiğinde kanser oluşumunu bile engellediği tespit edilmiştir. C ve E vitamini bakımından da zengin olan sarımsağın metalle kesilmesi uygun değildir. 

- Kan şekerini dengelemekte adinopketin hormonunun düzenler. Bu sayede tip 2 diyabet hastalığını önler. Diyabet hastalarındaki glukoz seviyesini korur. Ayrıca kan seviyesini düzenleyerek damarlardaki akışını sağlar. Damarların duvarını güçlendirerek daralma ya da incelmesini engeller. Bu özellikleri sayesinde kalp ve damar hastalıklarının önüne geçer.

sarımsak virüs ve bakterilere karşı etkilidir.

- Yüksek enerjiye sahip olduğundan kronik yorgunluğa da fayda sağlar. Özellikle günümüzde artan hava kirliliği, sağlıksız beslenme ve yoğun iş temposu nedeniyle yaşanan yorgunluk aynı zamanda aşırı kilo alma gibi sağlık sorunlarına da yol açar. Ancak yemeklere eklenen sarımsak, bu sağlık sorunlarını engeller. Fakat uzmanlar aç karna sarımsağın tüketilmesini uygun görmez. Mide asidini olumsuz etkileyebilir. Bu da faydalı olan sarımsağın sağlık sorunlarına yol açmasına zemin hazırlar. 

- E vitamini saç ve cilt için gereklidir. Sarımsak bu vitamin bakımından oldukça zengindir. Özellikle mevsim geçişlerinde artan saç dökülmeleri ve cilt yıpranmalarına fayda sağlar. Haftada iki defa dövülmüş sarımsağı zeytinyağıyla karıştırıp saç diplerine sürün. Bu karışım saç köklerini güçlendirir.

sarımsak tozunun faydaları

SARIMSAK TOZUNUN NE İŞE YARAR?

- HDL kolesterol yükselince damar yolları tıkanır bu da kalp hastalıklarına zemin hazırlar. Sarımsak tozu bu seviyenin dengelenmesini sağlayarak hastalıkların artmasını engeller.

- Kan akışı çeşitli sebeplerden ötürü hızlanır. Bu da yüksek tansiyon, inme ve felce neden olur. Ancak sarımsak içerdiği anti-mikrobiyal sayesinde kan basıncını düzenleyerek bu gibi sağlık sorunlarının yaşanmasının önüne geçer. 

- Halk arasında yapılan bir uygulamada sarımsak ikiye bölünüp ev ya da mutfak gibi alanlara konulduğunda ortamdaki mikropların öldüğüne ve havanın temizlendiğine inanılır. 

- Çok güçlü bir iltihap söktürücü olan sarımsak, vücutta besin atıklarından ve mevsimsel virüslerden kaynaklı artan iltihabı atar. Bu işlemi yaparken idrar yollarını da temizler. 

sarımsak tozu

- Sülfür maddesi içeren sarımsak, bağışıklık sisteminin direncini artırır. Vücudunda yeteri miktarda vitamin ve mineral bulunmayan kişilerde bağışıklık sistemi çabuk çöker ve hastalıklara davetiye çıkarır. Bu yüzden uzmanlar sağlıklı bir kişinin bile antibiyotikten bile etkili olan sarımsak tozunu gün içerisinde tüketilmesini tavsiye eder.

- Serbest radikaller metabolizmayı kötü etkiler. Yavaşlayan metabolizma vücuttaki enzimleri gerçekleştiremediğinden yağlanmaya sebep olur. Ancak sarımsak tozu bu sağlık sorununun oluşmasını engelleyecek güçlü bir doğal ilaçtır.

- İnsülin direncinde ortaya çıkan dengesizlik şeker ve gizli şeker adında ciddi hastalıklara davetiye çıkarır. Sarımsak tozu buna da iyi gelir.

SARIMSAK YUTMAK ZAYIFLATIR MI? ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

sarımsak

BİR TANE ÇİĞ SARIMSAK YUTARSANIZ NE OLUR?

- Çiğ halde tüketildiğinde enfeksiyonlu hücrelerle daha etkili baş eder. Özellikle sindirimdeki serbest radikalli hücreleri temizlemede etkili olan sarımsak, mide ve bağırsak hastalıklarının yaşanma riskini azaltır.

- Bazı besinler damar içerisinde yağ birikimine neden olur bu da zamanla damarların tıkanmasına sebebiyet verir ve kalp hastalıkları riskini artırır. Ancak sarımsak içerdiği trombositler sayesinde birikin bu yağların temizleyerek kalp damar sağlığını korur.

ENDER SARAÇ'TAN SARIMSAK ÇAYI TARİFİ İÇİN TIKLAYIN

çiğ sarımsak

- Kan hücrelerini dengeleyen sarımsak şeker, tansiyon ve kolesterol seviyesini dengeler. Yapılan araştırmalarda sarımsak çiğ halde tüketildiğinde vücuda karışma oranı daha hızlıdır. Bu yüzden veriği faydaları kısa zamanda gösterir.

- Solunum yollarında sıklıkla yaşanan hastalıkları önlemenin en etkili yolu da sarımsaktır. Sarımsak bağışıklık sistemini güçlendirerek stres, yorgunluk, grip ve üst solunum yolu hastalıkları önler. 

her gün çiğ sarımsak yutmak

- Bir kaşık bal ile beraber tüketilen çiğ sarımsak mide asidini dengeler. Ayrıca ağız kokusunu önler. Bu bilgi çok az kişi tarafından bilinir. Ağız kokusuna genellikle yemek borusu, tükürük ve mide de biriken enfeksiyonlar neden olur. Bal sarımsağın kokusunun bastırarak yemek borusu, tükürük ve mide de biriken enfeksiyonlu hücrelerin sayısını azaltır. 

- Vücudun genelindeki hücrelerin DNA yapısını koruyarak tümör oluşumu önler. Böylece kanser olma ihtimalini aza indirir. Bu özelli özellikle meme kanseri, akciğer ve bağırsak kanserlerinde etkilidir. Uzmanlar aile öyküsünde kanser olan kişilerin bol bol sarımsak tüketmesini öneriyor.

sarımsak fazla tüketilince mide yanmasına yol açabilir

SARIMSAĞIN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Faydalı bir besin olmasının yanı sıra dikkatli tüketilmediğinde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Cilt yüzeyindeki bakteri ve virüsleri öldürür. Ancak aşırı uygulandığında cildin doğal yapısını bozar. pH değerini düşürür. Aynı zamanda aşırı bir şekilde çiğ tüketildiğinde mide ve bağırsaklardaki asit ve mukus oranını artırabilir. Mide yanması kusma ya da ishale yol açabilir. Uzmanlar ayrıca düzenli ilaç kullanan kronik hastalarının sarımsak tüketiminin sakıncalı olduğunu belirtti. 

sarımsak besin değeri

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
27 Yorum Var
 • uğur 4 gün önce Şikayet Et
  Zigavus sarımsak özlü şampuan hakkını tam anlamıyla veriyor dökülmeleri kesiyor saçı besliyor ve kepek oluşumunu engellemede aşırı etkili tavsiye ederim
  Cevapla
 • Özkan Murat şahin 7 ay önce Şikayet Et
  HDL kolesterol damarları tıkar yazmışsınız. LDL olarak düzeltin bence.
  Cevapla
 • Ali haydar yemez 7 ay önce Şikayet Et
  Şimdide sarımsağın fiyatı uçuşa geçer tefeciler virüsten daha hareketli ve tehlikeli.
  Cevapla
 • eray akalın 7 ay önce Şikayet Et
  Sarımsak pişirilirse faydası olmaz.Sarımsağın kokusunu önlemek için pişmiş yemeğin içine doğranıp atılmalıdır.Pişmiş yemeğin sıcaklığı sarımsağın kokusunu alır.Bir de üstüne yoğurt yenirse fazla bi şey kalmaz.Bunlara ilaveten daha da garanti için karanfıl alınır. Yani sarımsak yemekle beraber baştan sona pişirilirse faydası olmaz.Ama yemeğin altı kapatıldıktan sonra içine doğranırsa o sıcaklıkla kokusu gider.Hem de içindeki zararlı asitlerin etkisi gider.Yani sarımsak vucuda girmeden içindeki zararlı asilerin dışa çıkması gerekir.Ondan sonra çğinenip tuketilirse mideye zararı da olmaz
  Cevapla
 • ersan 7 ay önce Şikayet Et
  Pişirince vitamini gider.Çiğ duzeyinde verdiği faydayı asla alamazsın.Kendini kandırıyosun.
  Cevapla
Yorumların Tümünü Okuyun